O‘zLiDeP deputatlari tijorat banklari rahbarlarining hisobotini eshitdi
Davlatimiz rahbari joriy yil 12 iyuldagi Oliy Majlis palatalari, siyosiy partiyalar hamda O‘zbekiston Ekologik harakati vakillari bilan bo‘lgan videoselektor yig‘ilishida O‘zLiDeP dasturiy vazifalardan kelib chiqib Iqtisodiyot va Moliya vazirliklari, Investitsiyalar bo‘yicha davlat qo‘mitasi faoliyati ustidan parlament hamda deputatlik nazoratini o‘rnatishi va hamkorlikni keng yo‘lga qo‘yish borasida aniq vazifalar belgilab bergan edilar.
Ana shu vazifadan kelib chiqib, Xalq deputatlari Xo‘jayli tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Yig‘ilishda Xo‘jayli tumani ijtimoiy-iqtisodiy rivojlantirishning 2017 yil 9 oylik yakunlari yuzasidan “Agrobank” va “Mikrokreditbank” tuman filiali boshqaruvchilari  hisobot berdi.
Hisobotda ta’kidlanganidek, joriy yilning 9 oyi davomida tadbirkorlikni rivojlantirish uchun “Agrobank” tuman filiali tomonidan jami 128 nafar fuqaroga 788,4 mln. so‘m miqdorida mikro kreditlar ajratildi. Jumladan, Prezidentimizning 2016 yil 5 oktyabrdagi Farmoni ijrosini bajarish va aholini tadbirkorlikka kengroq jalb etish maqsadida chorvachilikni rivojlantirish uchun 125 nafar fuqaroga 722,4 mln. so‘m, issiqxona qurish uchun 1 fuqaroga 4 mln. so‘m, parrandachilikni rivojlantirish uchun 1 fuqaroga 2 mln. so‘m, savdo aylanma mablag‘ini ko‘paytirish uchun esa 1 ta oilaviy korxonaga 60 mln. so‘m kredit berildi.
O‘tkazilgan yig‘ilish davomida deputatlik guruhi vakillari yuqoridagi masalalar bo‘yicha o‘zlarining fikr-mulohozalarini bildirishdi.

Депутаты УзЛиДеП заслушали отчеты руководителей коммерческих банков
Главой нашего государства на состоявшемся 12 июля этого года видеоселекторном совещании с представителями палат Олий Мажлиса, политических партий и Экологического движения Узбекистана, исходя из программных задач УзЛиДеП, были определены конкретные задачи в деле установления парламентского и депутатского контроля за деятельностью министерств экономики и финансов, Государственного комитета по инвестициям.
Исходя из этих задач, состоялось заседание депутатской группы УзЛиДеП в Ходжейлийском районном Кенгаше народных депутатов. На заседании управляющими районных филиалов “Агробанка” и “Микрокредитбанка”  были представлены отчеты о социально-экономическом развитии Ходжейлийского района по итогам 9 месяцев 2017 года.
Как отмечено в отчете, в течение 9 месяцев текущего года для развития предпринимательства районным филиалом “Агробанка” 128 гражданам выделены микрокредиты на сумму 788,4 млн. сум. В частности, в целях исполнения указа Президента нашей страны от 5 октября 2016 года и широкого привлечения населения к предпринимательству для развития животноводства 125 гражданам были выделены кредиты на сумму 722,4 млн. сум, для строительства теплиц - каждому гражданину по 4 млн. сум, для развития птицеводства - по 2 млн. сум, для увеличения оборотных средств - 1 семейному предприятию - 60 млн. сум.
В ходе проведенного заседания представители депутатской группы высказали свои мнения и суждения по вышеуказанным вопросам.