O‘zLiDeP ishchi guruhi tashrifidan so‘ng Hazoraspda 2 ta MTM qurilmoqda
O‘zLiDeP Xorazm viloyat Kengashi vakillari hamda mahalliy kengash deputatlaridan iborat ishchi guruh joriy yilning 1-choragi davomida tuman va  shahardagi 124 ta MFYda bo‘lib, 7140 xonadon vakillari bilan muloqot qildi, ularni qiynayotgan muammolarni o‘rgandi.
Mahallama-mahalla, uyma-uy yurish jarayonida fuqarolardan 1693 ta muammo ko‘tarildi. Aniqlangan masalalar yuzasidan O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari tomonidan tegishli tashkilotlarga 249 so‘rov yuborildi.
Partiya Xorazm viloyat Kengashi Jismoniy va yuridik shaxslarning murojaatlari bilan ishlash bo‘limi mudiri Qudrat Bekmetovning aytishicha,  olib borilgan sa’y-harakatlar natijasida aksariyat muammolar ijobiy hal etilgan. Yechimi uzoq vaqt talab qiladigan muammolarni hal etish masalasi mas’ul tashkilotlar tomonidan “yo‘l xaritasi”ga kiritilgan.
“Masalan, Hazorasp tumani “Aloqali ko‘l” mahallasida yashovchi fuqarolar tomonidan hududda MTM qurish bo‘yicha kelib tushgan murojaat yuzasidan xalq vakili Gulnora Matmuratova tomonidan tuman maktabgacha ta’lim bo‘limi mudiri Sh.Mamatovga deputatlik so‘rovi yuborildi. Oradan biroz vaqt o‘tib, “Aloqali ko‘l” mahallasida faoliyat yuritmay turgan 22-sonli maktab yonidagi 280 o‘rinli MTM uchun 6,3 mlrd so‘m mablag‘, 35-son maktab yonidagi 140 o‘rinli  MTM uchun 3,15 mlrd. so‘m mablag‘ ajratildi. Hozirda mazkur muassasalarda qurilish ishlari olib borilmoqda”, – deydi  Q.Bekmetov.
O‘rganishlar davomida Urganch shahar “Mevazor” ko‘chasi 1-yo‘lak 40-uyda yashovchi M.Erkinjonova tikuvchilik sexi ochish uchun ATB “Agrobank” shahar bo‘limiga hujjat topshirgani, lekin hozirga qadar fuqaroga kredit ajratilmagani aniqlandi. Bu masala yuzasidan xalq noibi M.Jumaniyazova tomonidan Urganch shahriga biriktirilgan ATB “Agro bank” Xorazm filialiga deputatlik so‘rovi chiqarilgandan so‘ng muammo hal bo‘ldi.
“To‘g‘risi, “otanga bor, onanga bor” degan gap so‘zlardan charchagan edim. Hatto tadbirkorlik faoliyatini boshlash fikridan qaytmoqchi ham bo‘ldim. Lekin O‘zLiDeP faollarining uyimizga tashrifidan so‘ng, fikrimdan qaytdim. Chunki partiya vakillari menga “Har bir oila – tadbirkor” dasturi doirasida 200 mln. so‘m miqdorida kredit olishga va tadbirkorlik faoliyatimni boshlashimga ko‘maklashdi. Murojaatimiz ijobiy hal etilganidan behad xursandman”, – deydi M.Erkinjanova.

После приезда рабочей группы УзЛиДеП в Хозараспе строятся 2 ДОУ
Рабочая группа в составе представителей  Хорезмского областного Кенгаша УзЛиДеП и местного Кенгаша народных депутатов  в первом квартале текущего года  посетили 124 УДО, 7140 домов  в городах и районах, изучили имеющиеся проблемы.
В процессе посещения махаллей и домов, граждане сообщили о наличии 1693 проблем.  Члены  депутатской группы УзЛиДеП направили 249 запросов в соответствующие  организации.
По словам  заведующего отделом  Хорезмского областного Кенгаша партии по работе с обращениями  физических и юридических лиц Кудрата Бекметова, в результате проведенной работы  большинство проблем решены положительно.  Вопросы, требующие длительного времени для решения, включены в “дорожные карты”  должностных организаций.
“По обращению  граждан махалли  “Алокали кўл” Хазараспского района о строительстве  на территории ДОУ депутатом Гулнорой Матмуратовой направлен депутатский запрос  заведующему  районным отделом дошкольного образования Ш.Маматову. Через некоторое время были выделены средства в объеме 6,3 млрд. сум  на строительство 280-местного ДОУ  рядом с бездействующей  в махалле “Алокали кул” школой №22,  3,15 млрд. сум – на строительство  140-местного ДОУ рядом со школой № 35”, –сказал  К.Бекметов.
В ходе изучения было установлено, что М.Эркинжонова, проживающая по адресу: город Ургенч, улица  “Мевазор”,  1-проезд, дом №40, для  организации швейного цеха подала документы  на получение  кредита в городское отделение АКБ “Агро банк”, но кредит до настоящего времени не выделен. После направления депутатского запроса депутата М.Жуманиязовой  в прикрепленный к городу Ургенч  Хорезмский филиал АКБ  “Агро банк”, проблема была решена.
“Откровенно говоря, я устала от волокиты.  И даже хотела отказаться от мысли заниматься предпринимательством. Но после прихода  активистов УзЛиДеП все изменилось.  Представители партии помогли  получить кредит в размере 200 млн. сум в рамках программы  “Каждая семья – предприниматель”  и наладить деятельность.  Рада, что мое обращение решено положительно”, – сказала М.Эркинжонова.