Sanoat korxonalariga imtiyozlarni yanada ko‘paytirish kerak, deyishmoqda O‘zLiDeP deputatlari
Xalq deputatlari Do‘stlik tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari hamda tuman hokimligi vakillari ishtirokida yig‘ilish bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Vazirlar Mahkamasining 2017 yil 31 maydagi “Jizzax viloyatida ishlab chiqarish tarmoqlarini rivojlantirish, tadbirkorlik faoliyatida yangi yondashuv va metodlarni sinab ko‘rishga doir kompleks chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 2017 yil 5 iyundagi “Jizzax viloyatida  ishlamay turgan va kam quvvatli korxonalar faoliyatini tiklash va ulardan samarali foydalanish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarorlari ijrosini taminlash maqsadi ko‘zda tutildi.
– Tadbirkorlik faoliyatini boshlagan sanoat korxonalariga bir qator imtiyozlar yaratilgan, – deydi Do‘stlik tuman hokimining ijtimoiy-iqtisodiy masalalar bo‘yicha o‘rinbosari B. Daniyarov. – Hozirda bir nechta sanoat korxonalari ochilib, yangi ish o‘rinlari tashkil etildi, va bo‘sh yotgan ob’ektlar ishlab chiqarish va xizmat ko‘rsatish jarayoniga jalb qilindi, yoki o‘lardan yagona soliq to‘lovi va umumbelgilangan soliqqa tortish to‘g‘risida ogohlantirildi.
Mazkur masala xalq deputatlari tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi tomonidan nazorat-tahlil tartibida o‘rganilib Do‘stlik tuman Kengashining navbatdagi Sessiyasi muhokamasiga kiritilishiga kelishib olindi.

Необходимо дальнейшее увеличение льгот для промышленных предприятий, говорят депутаты УзЛиДеП
Состоялось заседание с участием членов депутатской группы УзЛиДеП в Дустликском районного Кенгаше народных депутатов и представителей районного хокимията.
В мероприятии обсуждалось обеспечение исполнения постановлений Кабинета Министров от 31 мая 2017 года о комплексных мерах по развитию производственных отраслей, испытанию новых подходов и методов в предпринимательской деятельности в Джизакской области и от 5 июня 2017 года о мерах по восстановлению деятельности бездействующих и нерентабельных предприятий в Джизакской области и их эффективному использованию.
– Для промышленных предприятий, начавших предпринимательскую деятельность, создан ряд льгот, – говорит заместитель хокима Дустликского района по социально-экономическим вопросам Б.Данияров. – В настоящее время открыты несколько промышленных предприятий, созданы новые рабочие места, пустующие объекты задействованы для процессов производства и услуг.
Данный вопрос в контрольно-аналитическом порядке изучен депутатской группой УзЛиДеП в районном Кенгаше народных депутатов, решено внести его на обсуждение очередной сессии Дустликского районного Кенгаша народных депутатов.