Davlat Dasturi loyihasiga O‘zLiDeP faollari tomonidan yuzga yaqin takliflar berildi
2018 yilning 15 yanvar kuni O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi tashabbusi bilan 2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasining Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yilida amalga oshirilishi lozim bo‘lgan ishlarga oid Davlat dasturi loyihasi muhokamasiga bag‘ishlangan davra suhbati tashkil etildi.
Partiya qoshida tuzilgan ekspertlar guruhi a’zolari, tadbirkor va fermerlar, Toshkent shahar xalq deputatlari tuman Kengashlariga O‘zLiDePdan saylangan deputatlar, hududiy tashkilotlardan kelgan vakillar hamda OAV xodimlari ishtirok etgan yig‘ilishda ta’kidlanganidek, ushbu jarayonda O‘zLiDeP va uning hududiy bo‘linmalari ham faol ishtirok etmoqda. Xususan, barcha hududlarda tadbirkorlar, fermerlar, aholining boshqa qatlamlari vakillarini keng jalb qilgan holda Dastur atroflicha muhokama qilinib, takliflar olindi. E’tiborga molik jihati, ana shu yig‘ilishlarda ikki mingdan ortiq aholi vakillari qatnashib, ular tomonidan yuzga yaqin takliflar bildirilgan. Bu esa fuqarolarning amalga oshirilayotgan islohotlarga katta qiziqish bilan qarab, ushbu islohotlarda kuzatuvchi sifatida emas, balki faol ishtirokchi sifatida qatnashish istagida ekanliklarini namoyon etmoqda.
Shunday bir sharoitda O‘zLiDeP oldida turgan eng muhim vazifalardan biri yurtdoshlarimizdagi ushbu faollikni, islohotlarda yaqindan ishtirok etish istagini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash, buning uchun imkoniyat yaratib berish, qolaversa muhim davlat dasturlariga ular tomonidan bildirilayotgan fikrlarni mutasaddi idoralarga yetib borishni ta’minlashda o‘ziga xos ko‘prik bo‘lishdan iboratdir.
Qizg‘in va ishchanlik ruhida o‘tgan yig‘ilishda shu va boshqa bir qator muhim masalalar muhokama qilindi.
So‘zga chiqqanlar Davlat dasturi loyihasi mamlakatimiz rahbarining Oliy Majlisga Murojaati va boshqa bir qator chiqishlarida ilgari surilgan  g‘oyalardan kelib chiqib, bugun xalqimizni o‘ylantirgan, qolaversa mamlakatimiz taraqqiyoti uchun muhim bo‘lgan barcha yo‘nalishlarni o‘zida mujassam etganligi bilan ajralib turishini, “Xalq davlat idoralariga emas, davlat idoralari xalqimizga xizmat qilishi kerak” degan g‘oya dasturning eng markaziy liniyasi sifatida o‘tganligini alohida ta’kidlashdi.
Qolaversa, Dasturda asosiy elektoratimiz hisoblangan tadbirkorlar hamda yurtimizga o‘z mablag‘larini olib kelayotgan investorlarni har tomonlama himoya qilishning huquqiy asoslarini takomillashtirish borasida real ishlar ko‘zda tutilganligi ayniqsa, tadbirkorlarni nihoyatda mamnun etmoqda. Shu ma’noda dastur loyihasida O‘zLiDeP tomonidan ko‘tarib chiqilayotgan tadbirkorlikka oid bir qator masalalar aks etgani nihoyatda quvonarli ekanligi e’tirof etildi.
Xususan, o‘tgan yili partiya tashabbusi bilan yakka tartibdagi tadbirkorlik faoliyatini qonun bilan tartibga solish bo‘yicha keng muhokamalar o‘tkazilgan edi. Bugun mamlakatimizda yuz minglab  fuqarolarimiz ayni shu turdagi faoliyat turi bilan mashg‘ul bo‘lsada, sohani tartibga soluvchi qonunchilik yetarli darajada emas. E’tiborga molik jihati, Davlat dasturi loyihasida ularni davlat ro‘yxatiga olish bo‘yicha qonun loyihasini qabul qilish masalasi o‘z aksini topdi. Qolaversa, tadbirkorlik faoliyatiga bevosita daxldor bo‘lgan soliq va bojxona qonunchiligi, tartib taomillarini rivojlantirish bo‘yicha ham o‘tgan yillar davomida partiyamiz tomonidan ilgari surilgan qator takliflar Dastur loyihasida o‘rin olganki, ularning amalga oshirilishi, ayniqsa, mamlakatimizda Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili doirasida tadbirkorlarning faoliyatini yanada kengayishida muhim omil bo‘lib xizmat qiladi.
Davra suhbati davomida butun dunyoda bo‘lgani singari O‘zbekistonda ham innovatsion faoliyatning qonuniy asoslarini takomillashtirish masalalari yanada dolzarb ahamiyat kasb etayotgani, Dastur loyihasida bu yo‘nalishda bir qator ishlar rejalashtirilgani, tabiiyki ularni hayotga joriy etish borasida O‘zLiDeP o‘z deputatlik korpusi imkoniyatlaridan foydalangan holda alohida takliflar ishlab chiqishi lozimligi qayd etildi.
Tadbir yakunida ishtirokchilar tomonidan O‘zLiDeP hududiy Kengashlarida o‘tkazilgan yig‘ilishlar davomida hamda bugungi davra suhbatida bildirilgan barcha takliflar umumlashtirilib, ularni qayta ko‘rib chiqqandan so‘ng Milliy komissiya ko‘rib chiqishi uchun yuborish lozimligi ta’kidlandi.

Со стороны активистов УзЛиДеП направлено свыше 100 предложений в проект Государственной программы
15 января 2018 года по инициативе Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП организована беседа за “круглым столом”, посвященная обсуждению проекта Государственной программы по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в Год поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий.
На заседании с участием членов созданной при партии Экспертной группы, предпринимателей и фермеров, депутатов, избранных в районные Кенгаши народных депутатов города Ташкента, представителей территориальных организаций и работников СМИ отмечалось, что в этом процессе также активно участвуют УзЛиДеП и ее территориальные отделения. В частности, во всех регионах с широким привлечением предпринимателей, фермеров, представителей других слоев населения программа всесторонне обсуждается, принимаются предложения. Примечательно, что в данных мероприятиях приняли участие более двух тысяч представителей населения, ими высказаны около ста предложений. Это свидетельствует о том, что граждане с большим интересов относятся к осуществляемым реформам, участвуют в данных реформах не в качестве наблюдателя, а стремятся быть их активными участниками.
В таких условиях одной из важнейших задач, стоящих перед УзЛиДеП, является всесторонняя поддержка у наших соотечественников такой активности, стремления непосредственного участия в реформах, создание возможностей для этого, наконец, выполнение функции своеобразного моста в обеспечении доведения до соответствующих ведомств высказываемых ими мнений касательно важных государственных программ.
На заседании, прошедшем в духе оживленной беседы, также были обсуждены и другие важные вопросы.
Выступившие особо отметили, что проект Государственной программы исходя из идей, выдвинутых в Послании руководителя нашей страны к Олий Мажлису и других выступлениях, отличается тем, что вобрал в себя все важные направления, которые сегодня волнуют наш народ, наконец, касаются развития нашей страны, что идея “Не народ служит государственным органам, а государственные органы должны служить народу” проходит центральной линией всей программы.
Наконец, в Программе предусмотрены реальные меры в деле совершенствования правовых основ всесторонней защиты предпринимателей, являющихся основным электоратом партии, а также инвесторов, вкладывающих свои средства в нашу страну, что вызывает чувство удовлетворения у предпринимателей. В этом смысле в проекте программы отражены ряд вопросов о предпринимательстве, выдвигаемых со стороны УзЛиДеП, что весьма отрадно.
В частности, в прошлом году по инициативе партии были проведены масштабные обсуждения законодательного упорядочения индивидуальной предпринимательской деятельности. Сегодня в нашей стране сотни тысяч граждан занимаются именно этим видом деятельности, но при этом не на должном уровне законодательство по упорядочению сферы. Примечательно, что в проекте Государственной программы отражен вопрос принятия проекта закона по их государственной регистрации. Наконец, выдвинутые за последние годы нашей партией ряд предложений по вопросам налогового и таможенного законодательства, непосредственно касающегося предпринимательства, развитию процедур, заняли место в проекте Программы, их реализация послужит важным фактором дальнейшего расширения деятельности предпринимателей в рамках “Года поддержки активного предпринимательства, инновационных идей и технологий”.
В ходе беседы “круглого стола” отмечалось, что как и во всем мире также и в Узбекистане актуальное значение имеют вопросы совершенствования законных основ инновационной деятельности, что в проекте Программы планируется ряд мер в этом направлении, что естественно требует разработки отдельных предложений с использованием возможностей депутатского корпуса УзЛиДеП.
В завершении мероприятия участниками были обобщены все предложения, высказанные в ходе заседаний, проведенных в территориальных советах УзЛиДеП, а также на данном мероприятии, отмечалась необходимость направления их для рассмотрения в Национальную комиссию после их пересмотра.