O‘zLiDeP yoshlarga oid yangi “Yo‘l xaritasi”ni ishlab chiqdi
Joriy yilning 12 sentabr kuni O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi Ijroiya qo‘mitasi Yoshlar bilan ishlash bo‘limi tomonidan videokonferensaloqa shaklida onlayn muloqot o‘tkazildi.
Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, partiya hududiy kengashlari vakillari hamda “Yoshlar qanoti” faollari ishtirok etgan muloqotda O‘zLiDeP “Yoshlar qanoti”ning maqsad va vazifalari, partiyaviy loyihalar doirasida qilingan ishlar atroflicha muhokama qilindi.
Ta’kidlanganidek, asosiy maqsadi - yangilik yaratishga chanqoq, el-yurt ravnaqi va Vatan manfaatlari uchun fidoyi bo‘lgan, zamon ruhini teran ilg‘aydigan, ishbilarmon-tadbirkor yoshlarni o‘z atrofida jipslashtirib, partiyaning dasturiy maqsad va vazifalarini hayotga tadbiq etishga yo‘naltirishdan iborat bo‘lgan «Yoshlar qanoti» tomonidan so‘nggi yillarda bir qator loyihalar amalga oshirib kelinmoqda.
Xususan, ijtimoiy-siyosiy sohaga qiziqqan yoshlarni qamrab olgan “Yangi avlod kadrlari”, “Parlamentda mening o‘rnim” va “Kelajak deputatlari” loyihalari bu borada muhim ahamiyatga egadir. Chunki, birgina “Yangi avlod kadrlari” loyihasi doirasida mamlakatimizning 28 ta oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlik memorandumi imzolanib, O‘zLiDeP g‘oyalariga qiziquvchi va qo‘llab-quvvatlovchi 2 ming 321 talaba-yoshlar ma’lumot bazasi shakllantirilgan. Eng muhimi, ulardan 860 nafari partiya a’zoligiga qabul qilingan bo‘lsa, 697 nafari partiyaning istiqbolli kadrlar zaxirasiga kiritilgan.
Aholi, ayniqsa, yoshlarni  tadbirkorlikka o‘rgatish, kasb malakasini oshirish orqali ularning bandligini ta’minlash eng asosiy masala hisoblanadi. Shu ma’noda partiya “Yoshlar qanoti” tomonidan tadbirkorlikka qiziqqan va o‘z biznesini boshlamoqchi bo‘lgan yoshlar uchun “Ishbilarmon yoshlar”, “Yosh tadbirkorlar”, “Yosh fermer” loyihalari doirasida salmoqli ishlar qilindi.
Istiqbolli yoshlarni qo‘llab-quvvatlash, ularning iqtidorini ro‘yobga chiqarish, ilmiy-tadqiqot va innovatsion faoliyatini samarali yo‘lga qo‘yish uchun qo‘shimcha shart-sharoitlar yaratishga qaratilgan “Yosh innovatsiyachilar” stipendiyasi, “Startap”, “Startap-innoveyshn” loyihalari doirasidagi ishlar ham e’tirofga loyiq.
Muloqotda “Yoshlar qanoti”ning o‘tgan davrdagi faoliyati sarhisob qilinib, kelgusidagi ustuvor vazifalar belgilandi. “Yoshlar qanoti” guruhlari faoliyatini yanada jonlantirish va yoshlarning partiya faoliyatidagi ishtirokini rag‘batlantirish masalasi ham ko‘rib chiqildi.
Partiya “Yoshlar qanoti” faoliyatida uch yil va undan ko‘proq muddat davomida faol ishtirok etib, tashabbbuskorligi va intilishi bilan boshqa yoshlarga namuna bo‘layotgan yoshlarni oliy o‘quv yurtlariga imtiyozli kirishlarida partiya tavsiyanomasi vakolatlarini belgilash, partiyaning har bir tuman va shaharlarida “Yoshlar qanoti” guruhlari faoliyatini muvofiqlashtiruvchi maosh olib ishlovchi xodim ajratish lozimligi aytib o‘tildi.
Qayd etildiki, partiya oldida turgan asosiy vazifa faol yoshlarni bir g‘oya atrofida jipslashtirib, partiyaning targ‘ibot-tashviqot ishlarida keng va samarali foydalanishning yangicha mexanizmini yaratishdan iborat. Shu boisdan “Yoshlar qanoti” faoliyatini mutlaqo yangicha talablar asosida qayta ko‘rib chiqish, partiya a’zolari safini bilimli, vatanga sodiq, shijoatli yoshlar bilan kengaytirish, ularning salohiyati hamda intilishlarini faol qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan aniq dasturiy chora-tadbirlar “Yo‘l xaritasi” ishlab chiqildi.
“Yo‘l xaritasi”da partiya tarkibidagi faol yoshlarni partiya tavsiyasiga ko‘ra yiliga kamida ikki marta O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti huzuridagi davlat boshqaruvi akademiyasi tizimidagi kurslarda o‘qitish, partiyaning “Parlamentda mening o‘rnim” loyihasi doirasida “Agar men deputat bo‘lsam” Respublika tanlovini o‘tkazish, “Yosh blogerlar klubi”ni tashkil etish kabi vazifalar belgilangan.
Shuningdek, yoshlar o‘rtasida keng muhokama qilingan masalalarga bag‘ishlangan “Yoshlar minbari” ijtimoiy-siyosiy muloqot forumini tashkil etish, hozirda mavjud “O‘zLiDeP kutubxonalari” kitob fondini yuz mingdan, 500 mingga yetkazish hamda yoshlarimiz orasida ommalashgan biznes kitoblarning audio formatini tayyorlash, Oliy Majlis Qonunchilik palatasida yoshlar mavzusida ko‘rib chiqilayotgan qonun loyihalarini keng muhokama qilish vazifalari ham O‘zLiDePning yoshlarga oid siyosatining asosiy yo‘nalishlari hisoblanadi.
Tadbir so‘ngida O‘zLiDeP “Yoshlar qanoti”ning hududiy hisobot-saylov konferensiyalari va Respublika konferensiyasini o‘tkazish borasida aniq vazifalar belgilab olindi.

УзЛиДеП разработала новую молодежную “Дорожную карту”
12 сентября текущего года в формате видеоконференцсвязи состоялся онлайн-диалог, организованный отделом по делам молодежи Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП.
В ходе диалога, в котором приняли участие депутаты Законодательной палаты Олий Мажлиса, представители региональных отделений партии и активисты “Молодежного крыла”, подробно обсуждались цели, задачи “Молодежного крыла” УзЛиДеП и работа, проводимая в рамках проектов партии.
Отмечалось, что в последние годы “Молодежным крылом”, основной целью которого сплочение в своих рядах стремящейся к новшествам, думающей о развитии и интересах страны и народа деловой молодежи и и воплощение в жизнь программных целей и задач парти, реализуется ряд проектов.
Важнейшими в этом ряду являются охватившие интересующейся социально-политической сферой молодых людей проекты “Кадры нового поколения”, “Мое место в парламенте”, “Депутаты будущкго”. В рамках проекта “Кадры нового поколения” подписаны меморандумы о сотрудничестве с 28 высшими образовательными учреждениями республики и сформирована база данных о 2 321 молодых людях, интересующихся и поддерживающих идеи УзЛиДеП. Главное, 860 из них уже приняты в ряды партии, 697 внесены в резерв перспективных кадров.
Одним из важных вопросов является обеспечение занятости молодежи путем ее обучения предприниматеьству и повышения квалификации. В этом направлении “Молодежным крылом” для молодежи, интересующейся предпринимательством и желающей начать свой бизнес, проведена работа в рамках проектов “Деловая молодежь”, “Молодые предприниматели”, “Молодой фермер”.
Заслуживает внимания и работа в рамках проектов “Стипендия молодым инноваторам”, “Стартап”, “Стартап-инновейшн”, направленная на создание дополнительных условий для поддержки перспективной молодежи, ее даровний, налаживание научно-исследовательской и инновационной деятельности.
В ходе диалога подведены итоги деятельности “Молодежного крыла” за прошедший период и намечены задачи на перспективу. Был рассмотрен вопрос дальнейшей активизации деятельности групп “Молодежного крыла” и поддержки участия молодежи в деятельности партии.
Также говорили о предоставлении рекомендаций партии на льготное поступление в вузы молодежи, принимавшей активное участие в деятельности “Молодежного крыла” в течение трех и более лет и своей инициативностью, устремленностью служившей примером другим молодым людям, необходимости введения оплачиваемой штатной единицы для координации деятельности групп “Молодежного крыла” в каждом районе и городе.
Отмечалось, что одной из основных задач партии является создание нового механизма сплочения молодежи во имя единой цели и ее активного участия в пропагандистской работе партии. В этой связи разработана “Дорожная карта” программных мер, направленных на пересмотр деятельности “Молодежного крыла” на основе требований, расширение рядов партии за счет обладающей глубокими знаниями, верной родине молодежи, поддержку ее потенциала и устремлений.
“Дорожной картой” предусмотрены такие задачи, как предоставление по крайней мере два раза в год рекомендацй активным молодым членам партии для обучения на курсах Академии государственного управления при Президенте Республики Узбекистан, проведение республиканского конкурса “Если я буду депутатом” в рамках проекта “Мое место в парламенте”, организация “Клуба молодых блогеров”.
Вместе с тем, основными направлениями молодежной политики УзЛиДеП также являются организация социально-политического форума- диалога “Трибуна молодежи”, посвященного вопросам, широко обсуждаемым среди молодежи, увеличение фонда библиотек УзЛиДеП до 500 тысяч книг ( в настоящее время – сто тысяч экземпляров) и подготовка аудио-формата книг, особо популярных среди мололежи, широкое обсуждение касающихся молодежи законопроектов, рассматриваемых в Законодательной палате Олий Мажлиса.
В конце мероприятия были намечены сроки и задачи по проведению региональных и Республиканской отчетно-выборных конференций “Молодежного крыла” УзЛиДеП.