Oliy ta’lim tizimi takomillashtirilmoqda
Oliy ta’lim muassasalarida o‘quv jarayonlarini takomillashtirish, yoshlarga zamonaviy talablar asosida ta’lim berish bugungi kunning asosiy masalalaridan biridir. Bu borada oliy ta’lim muassasalariga bo‘ladigan test sinovlarining ochiq va oshkoraligini ta’minlash muhim ahamiyat kasb etadi. Ushbu jarayonni amalga oshirishda Prezidentimizning “2017-2021 yillarda O‘zbekiston Respublikasini rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishi bo‘yicha Harakatlar strategiyasini “Faol tadbirkorlik, innovatsion g‘oyalar va texnologiyalarni qo‘llab-quvvatlash yili”da amalga oshirishga oid davlat dasturi to‘g‘risida”gi farmonida ko‘plab vazifalar belgilangan.
Bu borada oliy ta’lim muassasalariga qabul kvotalarining oshirilishi, test sinovlarini o‘tkazishning shaffof mexanizmlarini joriy etish belgilangan. Birgina oliy ta’lim muassasalariga kirish bo‘yicha test sinovi natijalari test o‘tkazilgan kunning ertasigayoq e’lon qilinishi oliy ta’lim tizimidagi turli firibgarlik  va korrupsiyani oldini olishda muhim qadam bo‘ladi.
Yana bir jihatga alohida e’tiboringizni qaratmoqchimiz. 2017-2021 yillarda oliy ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish dasturini ishlab chiqish, o‘quv dasturlarini yanada takomillashtirish, pullik xizmat ko‘rsatish va moliyalashtirishning qo‘shimcha manbalarini izlashda oliy o‘quv yurtlarining vakolatlarini kengaytirish yo‘li bilan ularning mustaqilligi bosqichma-bosqich rivojlantirilib boriladi.
Ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan bu islohotlar farzandlarimizning jahon andozalariga mos sharoitlarda zamonaviy bilim va kasb-hunarlarni egallashlari, jismoniy va ma’naviy jihatdan yetuk insonlar bo‘lib voyaga yetishlarini ta’minlashda muhim qadamdir, ularning qobiliyati va iste’dodi, intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish, yoshlarimiz qalbida ona yurtga sadoqat hamda fidoyilik tuyg‘ularini kamol toptirishning bosh omilidir.

Совершенствуется система высшего образования
Совершенствование учебных процессов в высших образовательных учреждениях, обучение молодежи на основе современных требований являются одними из основных вопросов сегодняшнего дня. В этом направлении важное значение имеет обеспечение открытости и прозрачности тестовых испытаний, проводимых в высших образовательных учреждениях. В реализации данного процесса намечены актуальные задачи в указе Президента нашей страны о Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах в “Год поддержки предпринимательства, инновационных идей и технологий”.
В этой связи определено увеличение квот на прием в высшие образовательные учреждения, внедрение прозрачных механизмов проведения тестовых испытаний. Объявление результатов тестовых испытаний по приему в вузы на следующий день после проведения тестов послужит важным шагом на пути предотвращения различных фактов мошенничества и коррупции в системе высшего образования.
Следует обратить внимание на еще один важный аспект. В 2017-2021 годах путем разработки программы коренного совершенствования системы высшего образования, дальнейшего совершенствования учебных программ, оказания платных услуг и поиска дополнительных источников финансирования, расширения полномочий вузов будет поэтапно развиваться их независимость.
Осуществляемые в системе образования широкомасштабные реформы послужат формированию наших детей духовно зрелыми личностями, обладающими современными знаниями и профессиями, воспитанию их преданными сынами и дочерьми нашей Родины.