Давлатимиз раҳбарининг Олий Мажлисга Мурожаатномасида жорий йилда амалга оширилган ишлар сарҳисоби таҳлил қилиниб, келгусидаги аниқ режалар белгилаб олинди. Мақсад битта, халқимизни тинч ва фаровон ҳаёт кечиришини таъминлаш. Бу эса ҳар бир давлат идоралари вакилларига айниқса, халқ вакили бўлган депутатлар зиммасига катта масъулият юклайди.
Чунончи, Мурожаатномада Бош вазир ҳукумат аъзолари билан бирга Сенат ва Қонунчилик палатаси олдида ҳар ойда ҳисобот бериб бориши, бу жараённи ОАВ орқали кенг ёритиб борилиши баён қилинган. Бу ўз навбатида, фуқароларни Мурожаатномада белгиланган вазифалар ижроси бўйича олиб борилаётган ишлардан хабардорлигини таъминлаш имконини яратади.
Таъкидлаш керак, бугун депутат ва сенаторлар жойларда аҳоли вакиллари билан юзма-юз мулоқотга киришиб, уларни муаммо ва таклифларини аниқлаш, уларга ечим топиш  борасида тизимли ишларни ташкил этмоқда. Хусусан, жорий йилнинг сентябрь-ноябрь ойларида партиямиз вакилларидан тузилган ишчи гуруҳ барча вилоятларда бўлгани каби Наманган вилоятида ҳам “Обод қишлоқ” ва “Обод маҳалла” Давлат дастурига киритилган ҳудудлардаги жами 11 туман бўйича 970 та хонадонга кириб борди. Аҳоли вакилларидан  мингдан ортиқ турли йўналишларда ечимини кутаётган масалалар аниқланди, муаммолар юзасидан Халқ депутатлари туман Кенгашидаги партия депутатлик гуруҳлари томонидан жами 78 сўров чиқарилди. Сўровлар бўйича мутассадди ташкилотларнинг асослантирувчи жавоблари олиниб, бевосита мазкур ташкилотлар ҳамкорлигида масалалар ижобий ҳал этилди.
Мурожаатномада таъкидланганидек, жорий йилда амалга оширилган бу каби амалий ишлар келгуси йилда ҳам самарали давом этади. Зеро, халқимиз турмуш тарзи ва яшаш шароити бундан ҳам яхшиланиб, ҳаётдан рози бўлиб яшасин.

Президент страны в своем Послании определил приоритетные задачи на 2019 год
В Послании главы нашего государства Олий Мажлису сделан анализ итогов осуществленной работы в 2018 году, намечены конкретные планы на перспективу. Цель одна – обеспечение мирной и благополучной жизни народа. Это возлагает большую ответственность на представителей государственных органов, особенно на депутатов.
В Послании говорится о том, что Премьер-министр наряду с членами правительства каждый месяц будет представлять отчет перед Сенатом и Законодательной палатой, этот процесс будет широко освещаться через СМИ. Это, в свою очередь, создаст возможность обеспечения информированности граждан о работе, проводимой по исполнению намеченных в Послании задач.
Следует отметить, что сегодня депутаты и сенаторы проводят открытые диалоги с представителями населения на местах, организуют системную работу в деле выявления их проблем, поиска путей решения волнующих его вопросов. В частности, в сентябре-ноябре 2018 года рабочая группа в составе представителей нашей партии осуществила подворный обход 970 домов в 11 районах Наманганской области, включенных в Государственную программу “Обод кишлок” и “Обод махалла”. Были выявлены более тысячи вопросов, ждущих своего решения, по проблемам депутатскими группами партии в районных Кенгашах народных депутатов направлены 78 запросов. По данным запросам от соответствующих организаций были получены обоснованные ответы, совместно с данными учреждениями решена большая часть вопросов.
Как отмечено в Послании, подобная практическая работа, осуществленная в минувшем году, также будет эффективно продолжена и в наступившем году. Ибо, необходимо дальнейшее улучшение условий и качества жизни нашего народа, обеспечение удовлетворения его жизненных потребностей.