Бугун Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимуҳамедовга Ўзбекистон Фанлар академиясининг Фахрий академиги унвонини беришга бағишланган тантанали маросим бўлиб ўтди.
Мамлакатимиз Фанлар академияси ушбу қарорни Туркманистон Президенти халқаро илмий доираларда кенг танилган ва эътироф этилган олим, замонавий тиббиёт, фармакология, иқтисодиёт, архитектура ва фаннинг бошқа соҳаларини ривожлантириш ҳамда Марказий Осиёнинг бой табиатини ўрганишга бағишланган қатор илмий қомусий асарлар муаллифи эканлигини инобатга олган ҳолда қабул қилди.
Маросимда Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев сўзга чиқиб, ушбу қарор Туркманистон Президентининг илм-фан соҳаларини ривожлантириш, қардош ўзбек ва туркман халқлари ўртасидаги дўстликни мустаҳкамлашдаги хизматларига улкан ҳурмат ифодаси эканини таъкидлади.
Туркманистон Президентининг аждодлар маънавий мероси ва фундаментал илмий изланишларга асосланган кўп сонли илмий асарлари бугунги фан, маданият ва санъат ривожига муносиб ҳисса қўшди.
Давлатимиз раҳбари охирги йиллар кўп асрлик алоқалар тарихида алоҳида аҳамиятга эга бўлгани ва бугунги кунда Стратегик шериклик тўғрисидаги шартнома асосида тобора ривожланаётганини қайд этди. Бу ўзаро савдо ҳажмининг анча ошгани, саноат кооперацияси ва ҳудудлараро ҳамкорлик кучайиб бораётгани, маданий-гуманитар алоқалар фаоллашганида намоён бўлмоқда.
Тошкент шаҳрида кўркам “Ашхобод” боғининг очилгани, пойтахтимизнинг марказий кўчаларидан бирига туркман халқининг буюк шоири ва мутафаккири Маҳтумқули Фироғий номи берилгани, Хоразмда “Улли Ҳовли” Ўзбекистон-Туркманистон туризм мажмуаси ташкил этилгани халқларимиз ўртасидаги дўстлик ришталари тобора мустаҳкамланиб бораётганига ёрқин мисолдир.
Туркманистон Президенти Гурбангули Бердимухамедов, ўз навбатида, Президент Шавкат Мирзиёев ва Ўзбекистон Фанлар академиясига кўрсатилган юксак эътибор учун чуқур миннатдорлик билдирди, бу Туркманистонга ҳурмат-эҳтиром ифодаси, мамлакатнинг фан ва таълим соҳаларидаги ютуқлари эътирофи, халқларимиз ўртасидаги дўстлик мустаҳкамлигидан далолат эканини таъкидлади.
Туркманистон раҳбари кўп асрлик тарихий-маданий алоқалар боғлаб турган мамлакатларимизнинг яхши қўшничиликка асосланган ҳамкорлиги ўзаро манфаатларга ҳам, бутун минтақа фаровонлиги йўлидаги мақсадларга ҳам мос эканини қайд этди.
Гурбангули Бердимуҳамедов Президент Шавкат Мирзиёевнинг икки давлат ўртасидаги кўп қиррали шерикликни мустаҳкамлаш, унга янги суръат бағишлашга қўшган шахсий ҳиссасини юксак баҳолади. Ўзбекистон раҳбари билан мунтазам ва самарали учрашувлар доимо дўстона ва ишонч руҳида ўтаётгани ва аниқ келишувларга эришишга хизмат қилаётгани қайд этилди.
Буларнинг барчаси Ўзбекистон ва Туркманистон конструктив давлатлараро сиёсий мулоқотни янада мустаҳкамлаш, ўзаро манфаатли савдо-иқтисодий ҳамкорлик ва маданий-гуманитар алоқаларни ривожлантириш борасида қатъий эканини тасдиқлайди.
Тадбирда илм-фан ва маданият намояндалари, Ўзбекистонда истиқомат қилаётган туркман миллати вакиллари сўзга чиқиб, Туркманистон Президентини юксак унвон билан табриклади.

Сегодня состоялась торжественная церемония присвоения Президенту Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедову звания Почетного академика Академии наук Республики Узбекистан.
Решение Президиума Академии наук нашей республики принято с учетом того, что Президент Туркменистана является признанным ученым, имеющим большой авторитет в международных научных кругах, автором целого ряда энциклопедических научных трудов, основанных на глубоких новаторских изысканиях и посвященных развитию современного здравоохранения, фармакологии, экономики, архитектуры и других отраслей знаний, а также изучению богатой природы Центральной Азии.
В своем выступлении Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев подчеркнул, что решение Президиума Академии наук нашей страны – это дань огромного уважения и признания неоценимых заслуг главы Туркменистана в развитии разных отраслей науки и в укреплении отношений дружбы и взаимопонимания между братскими узбекским и туркменским народами.
Многочисленные научные труды Президента Туркменистана, в основу которых положены духовная мудрость предков и фундаментальные научные исследования, стали достойным вкладом в развитие современной науки, культуры и искусства.
Глава нашего государства отметил, что последние годы без преувеличения являются прорывными в многовековой истории узбекско-туркменских отношений, которые сегодня углубляются на основе Договора о стратегическом партнерстве. Это находит свое подтверждение в значительном росте взаимной торговли, усиливающейся промышленной кооперации и межрегиональном сотрудничестве, активизации культурно-гуманитарных связей.
Наглядным примером крепнущих уз дружбы стало создание в Ташкенте прекрасного парка «Ашхабад», присвоение одной из центральных улиц нашей столицы имени великого туркменского поэта и мыслителя Махтумкули Фраги, а также создание узбекско-туркменского туристического комплекса «Улли Ховли» в Хорезме.
В свою очередь, Президент Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедов выразил огромную признательность Президенту Шавкату Мирзиёеву и Академии наук Узбекистана
за присвоение высокого почетного звания, которое является знаком уважения к Туркменистану, признанием достижений страны в сфере науки и образования, свидетельством дружбы и крепнущих связей народов двух наших стран.
Глава Туркменистана подчеркнул, что взаимовыгодное сотрудничество наших стран, связанных многовековыми историко-культурными узами, отвечает, как обоюдным интересам, так и целям благополучия всего региона.
Гурбангулы Бердымухамедов высоко оценил личную роль Президента Шавката Мирзиёева в укреплении многогранного партнерства, придании ему нового стимула. Было подчеркнуто, что регулярные и результативные встречи с лидером Узбекистана всегда проходят в дружественной и доверительной обстановке, способствуют достижению конкретных договоренностей.
Все это подтверждает неизменную приверженность Туркменистана и Узбекистана дальнейшему укреплению конструктивного межгосударственного политического диалога, наращиванию взаимовыгодного торгово-экономического партнерства и углублению культурно-гуманитарных контактов.
Выступившие на мероприятии деятели науки и культуры, представители туркменской диаспоры Узбекистана искренне поздравили Президента Туркменистана с присвоением высокого звания.
В церемонии приняли участие члены официальных делегаций, представители академических кругов и общественности двух стран.