Шавкат Мирзиёев яна халқаро вазиятга ўз таъсирини кўрсатган машҳур инсонлар рўйхатида
Испаниянинг етакчи таҳлилий марказларидан бири — Барселона халқаро муносабатлар маркази (CIDOB) 2017 йилда халқаро вазиятга ўз таъсирини кўрсатган машҳур инсонлар ҳамда воқеаларнинг 40 банддан иборат рўйхатини эълон қилди.
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев бу сафар ҳам ушбу рейтингдан жой олди, деб ёзади “Жаҳон” АА.
Рўйхат тўпловчилари тақдим этган маълумотларда қайд этилишича, Ўзбекистон етакчиси мамлакат Президенти этиб сайланганидан сўнг “сифат жиҳатдан янги муҳит ва некбинлик бошлангани ва буни кўпчилик кутмагани” муносабати билан эътибор қозонган.
Рейтинг маълумотларида, жумладан, қуйидаги фикрлар ҳам қайд этилган: “Бугун Ўзбекистон Президент Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида “алоҳида баҳор”ни кечирмоқда. У ўз фаолиятининг биринчи куни давомидаёқ барча прогноз ва қолипларни синдиргани ҳолда мамлакатни очиқлик сари етаклаш жараёнининг ташаббускори бўлди. Бу жараённи ўзбек халқи аллақачон жиддий ҳис этмоқда. Ўнлаб сиёсий маҳбуслар озод қилинди, қарийб уч минг киши авф этилди, минглаб одамлар махсус хизматларнинг “қора рўйхати”дан ўчирилди, матбуот илгари таъқиқланган мавзуларни кўтариб чиқа бошлади. Бундай чора-тадбирлар қўшни мамлакатлар билан муносабатларни яхшилаш бўйича дипломатик ташаббуслар билан биргаликда мамлакат ичкарисида ва унинг ташқарисида ҳам кўпчилик кутмаган некбинликни уйғотгани ҳолда Ўзбекистонда янги муҳитни яратди”.
Эслатиб ўтамиз: Президент Шавкат Мирзиёев 2016 йил якунлари бўйича ҳам Барселона халқаро муносабатлар маркази (CIDOB) рўйхатидан жой олган эди. Ўшандаёқ Шавкат Мирзиёев раҳбарлигидаги Ўзбекистон ташқи сиёсатида янги тамойилларни кутиш мумкинлиги қайд этилган эди.

Shavkat Mirziyoyev Again in the List of Personalities Influencing the International Affairs
One of the leading think tanks in Spain – the Barcelona Center for International Affairs (CIDOB) – has compiled a list of outstanding people and events with an impact on international developments in 2017.
The rating has incorporated 40 persons and events. President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has for the second time been included in the catalogue.
According to the drafters, the Uzbek leader was distinguished by the fact that with the election to the post of the President of the nation he generated a qualitatively new atmosphere and optimism, expected by the few.
Today, the Spanish analysts argue, Uzbekistan is experiencing a ‘special spring’ under the leadership of President Shavkat Mirziyoyev, who during the first year of his activity, defying all forecasts, initiated a process of opening up the country that the locals have met with approval. Dozens of political prisoners have been released, about three thousand people have been pardoned, thousands have been lifted from the so-called ‘black list’ of the special services, and the press began raising previously forbidden topics, the report asserts.
All these strides, coupled with diplomatic initiatives to improve relations with neighboring nations, delivered a new atmosphere in Uzbekistan, awakening optimism, the experts point out, bоth inside and outside the country, which many had not even anticipated.
Worth reminding that President Shavkat Mirziyoyev was included in the CIDOB ranking following the outcomes of the year 2016. Even then it was noted that with him one can expect new trends in Uzbekistan’s foreign policy.