Andijon viloyatida 908 ta loyihani amalga oshirish, 1,7 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyani o‘zlashtirish rejalashtirilgan
17.05.2019, 15:02
Prezident Shavkat Mirziyoyev rahbarligida Andijon viloyati hokimligida faollar yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Mamlakatimizning barcha hududlari kabi Andijon viloyatida ham katta o‘zgarishlar yuz bermoqda. Xususan, o‘tgan yili viloyat yalpi hududiy mahsuloti 12 foiz, investitsiyalar 19 foiz o‘sgan. Joriy yil birinchi chorakda ham o‘sish sur’atlari kuzatilgan.
Shunga qaramay, hali viloyatda imkoniyatlar ko‘pligi, iqtisodiyot diversifikatsiya qilinmagani ta’kidlandi. Jumladan, viloyat sanoatining 80 foizi Asaka tumani va Andijon shahriga to‘g‘ri kelib, boshqa tumanlarda sanoat deyarli rivojlanmagani ko‘rsatib o‘tildi. Iqtisodiy faol aholining ko‘pchiligi ishsiz, kishi boshiga to‘g‘ri keladigan xizmat ko‘rsatish hajmi yetarli emasligi qayd etildi.
Shu bois Andijon viloyatida 2019-2020 yillarda amalga oshiriladigan qiymati 25 trillion 181 milliard so‘m bo‘lgan 908 ta loyihadan iborat investitsiya dasturi ishlab chiqildi. Ushbu loyihalar jami 1,7 milliard dollar to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy sarmoyani o‘zlashtirish va 35 mingdan ziyod ish o‘rni yaratishni ta’minlaydi.
Bundan tashqari, tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagi bo‘lgan oilalarni aniqlab, «Har bir oila - tadbirkor» dasturi doirasida 420 milliard so‘m imtiyozli kreditlar ajratilishi belgilandi.
Yig‘ilishda ijtimoiy sohalarni rivojlantirish masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Joriy yilda Andijon shahrida 14 ta ko‘p qavatli arzon uy va ko‘plab tijorat uylari, qishloq joylarda 224 ta namunali uy-joy va 56 ta ko‘p qavatli arzon turar joylar qurilishi ma’lum qilindi.
Prezidentimiz viloyat aholisi o‘sib borayotgani yana ko‘plab uylar va qo‘shimcha ish o‘rinlari, ijtimoiy va kommunal xizmatlar tashkil etishni talab qilishi, buning uchun vazirliklar va viloyat rahbarlari uzoqni ko‘zlab, o‘zini qiynab ishlashi zarurligini ta’kidladi.

В Андижанской области будут реализованы 908 проектов и освоены прямые иностранные инвестиции на 1,7 миллиарда долларов
17.05.2019, 12:01
Под председательством Президента Шавката Мирзиёева в хокимияте Андижанской области состоялось совещание актива.
В Андижанской области, как и во всех регионах страны, происходят масштабные изменения. В частности, в прошлом году объем валового регионального продукта области вырос на 12 процентов, объем инвестиций – на 19 процентов. Рост зафиксирован и в первом квартале текущего года.
Отмечалось, что в области имеется еще много возможностей, ее экономика остается недиверсифицированной. Так, 80 процентов промышленности региона приходятся на долю Асакинского района и города Андижана. Большая часть экономически активного населения безработна, недостаточен объем оказания услуг на душу населения.
В связи с этим разработана инвестиционная программа, состоящая из 908 проектов на сумму 25 триллионов 181 миллиард сумов, которые будут реализованы в Андижанской области в 2019-2020 годах. Эти проекты предусматривают освоение прямых иностранных инвестиций на 1,7 миллиарда долларов и создание свыше 35 тысяч рабочих мест.
Кроме того, поставлена задача выявить семьи, желающие заниматься предпринимательством и выделить им 420 миллиардов сумов льготных кредитов в рамках программы "Каждая семья - предприниматель".
Особое внимание на совещании уделено и вопросам развития социальной сферы. Сообщено, что в нынешнем году в городе Андижане будет построены 14 многоэтажных доступных домов и множество домов от частных застройщиков, а в сельской местности – 224 индивидуальных и 56 многоквартирных доступных домов.
Президент отметил, что растущее население области требует расширения жилищного строительства и  создания еще больше рабочих мест, организации дополнительных социальных и коммунальных служб, для чего руководители министерств и области должны работать не покладая рук, с прицелом на дальнюю перспективу.