O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Birlashgan Arab Amirliklari Prezidenti Muhammad bin Zoid Ol Nahayonning taklifiga binoan 1-dekabr kuni Dubay shahrida o‘tayotgan BMT Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasining (SOR28) asosiy yalpi sessiyasi ishida ishtirok etdi.
Tadbirda dunyoning 170 dan ziyod mamlakatlari davlat va hukumat rahbarlari, nufuzli xalqaro tashkilotlar va moliyaviy institutlar rahbarlari qatnashmoqda.
Davlatimiz rahbari nutqining avvalida Birlashgan Arab Amirliklari rahbariyati va xalqini milliy bayrami hamda tarixiy sammitni muvaffaqiyatli tashkil etgani bilan samimiy qutlab, Amirliklarning iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash borasidagi global tashabbuslarini hamda “yashil” taraqqiyotga qo‘shayotgan katta hissasini alohida qayd etdi.
O‘zbekiston Prezidenti ta’kidlaganidek, hozirgi davrda iqlim muammolari jahondagi barqaror rivojlanish yo‘lida eng asosiy tahdidga aylanib ulgurdi. Iqlim o‘zgarishining salbiy oqibatlari zamonamizning eng ayanchli ekologik inqirozlaridan biri – Orol fojiasi tufayli Markaziy Osiyo va unga yondosh mintaqalarda ayniqsa jiddiy sezilmoqda.
Mamlakatimiz yetakchisi yig‘ilganlarning e’tiborini ayrim faktlarga qaratdi.
Masalan, Markaziy Osiyoda havo haroratining oshishi jahondagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan ikki baravar ko‘p, so‘nggi yillarda favqulodda issiq kunlar soni 2 marta ortdi, muzliklar maydonining uchdan bir qismi erib yo‘qoldi.
Tuproq yemirilishi, muntazam chang va qum bo‘ronlari, ichimlik suvi taqchilligi, havo iflaslanishi, bioxilma-xillik qisqarishi, hosildorlikning keskin pasayishi va ko‘plab boshqa muammolar mintaqada istiqomat qilayotgan millionlab odamlarning turmushi sifatiga salbiy ta’sir ko‘rsatmoqda.
Prezidentimiz “yashil” iqtisodiyotga o‘tish va uglerod neytralligiga erishish Yangi O‘zbekistonning ustuvor strategik vazifasi ekanini ta’kidladi.
So‘nggi yillarda yurtimizda muqobil energiya ulushi ikki baravarga ko‘paydi. 2030-yilga borib 25 gigavatt qayta tiklanuvchi energiya quvvatlari barpo etiladi. “Yashil” vodorod ishlab chiqarish loyihasi bo‘yicha ilk amaliy qadamlar tashlandi.
Bundan tashqari, “Yashil makon” tashabbusi doirasida O‘zbekistonda 1 milliard tup ko‘chat ekilmoqda. Orol dengizining qurigan tubida mustahkam himoya qalqonini yaratish maqsadida 2 million gektar maydonda o‘rmonlar barpo etilgani tufayli Orolbo‘yida havo ifloslanishi kamaymoqda.
Tadbir kun tartibidagi asosiy masalalarga o‘tar ekan, O‘zbekiston yetakchisi qator takliflarni ilgari surdi.
Jumladan, Prezidentimiz Parij shartnomasi doirasida Iqlim o‘zgarishiga moslashish sohasidagi Global hadli mexanizmni tezroq kelishishga chaqirdi.
Shu ma’noda, Markaziy Osiyo iqlim muloqoti platformasida ishlab chiqilayotgan Moslashuv strategiyasi qayd etildi.
Davlatimiz rahbari kecha “Yo‘qotish va zararlar” global jamg‘armasini tashkil etish bo‘yicha qabul qilingan qarorni yuksak baholadi.
Ushbu mexanizmlar Jahon banki va xalqaro moliya institutlari tomonidan faol qo‘llab-quvvatlanishi, eng avvalo, iqlim o‘zgarishidan katta aziyat chekayotgan mamlakatlarga salmoqli yordam beradi.
Global miqyosda kam uglerodli iqtisodiyotga o‘tish adolatli, shaffof va inklyuziv bo‘lishi zarurligi, bunda rivojlanayotgan davlatlarning manfaatlari albatta inobatga olinishi juda muhimligi qayd etildi.
Bu dolzarb muammoni muntazam ravishda, shu jumladan “Katta yettilik” va “Katta yigirmalik” formatlari kun tartiblarida ko‘rib chiqib borish taklif qilindi
Orolbo‘yi hududini Innovatsiyalar, texnologiyalar va yangi imkoniyatlar mintaqasiga aylantirish uchun davlatimiz rahbari bu yerda ilg‘or bilim, tajriba va yechimlarni qo‘llash maqsadida Iqlim texnologiyalari xalqaro ekspo-xabini yaratishda barchani yaqin hamkorlikka taklif etdi.
Bundan tashqari, Prezidentimiz Toshkentdagi “Yashil universitet” negizida tashkil etilayotgan Iqlim ilmiy forumi doirasida yaqin ilmiy almashinuvni yo‘lga qo‘yish va qo‘shma tadqiqotlar o‘tkazishga chaqirdi.
Yer degradatsiyasining oldini olish, suvdan oqilona foydalanish, oziq-ovqat xavfsizligini kafolatli ta’minlash va boshqa o‘tkir masalalar forumning kun tartibidan joy oladi.
Shuningdek, Birlashgan Millatlar Tashkiloti bilan 2024-yili O‘zbekistonda “Iqlim migratsiyasi” mavzusida konferensiyani o‘tkazish rejalashtirilgan.
Davlatimiz rahbari Xalqaro mehnat tashkiloti bilan hamkorlikda “Yashil bandlik” dasturini ishlab chiqish, Iqlim o‘zgarishining bandlikka ta’sirini modellashtirish markazini tashkil etish tashabbusini ilgari surdi.
Iqlim muammolarini samarali yechishga yoshlarni faol jalb qilish uchun mamlakatimiz BMT Iqlim o‘zgarishi bo‘yicha konferensiyasining Yoshlar forumini tashkil etishga tayyor ekani qayd etildi.
O‘zbekiston iqlim o‘zgarishiga qarshi kurash bo‘yicha umumbashariy g‘oyalarga doimo sodiqdiligini tasdiqlab, davlatimiz rahbari kelgusi yili Samarqand xalqaro iqlim forumini o‘tkazish va Markaziy Osiyo mamlakatlarining umumiy yondashuvlari o‘z ifodasini topgan BMT Bosh Assambleyasining alohida rezolyutsiyasini qabul qilishni qo‘llab-quvvatlashga chaqirdi.
So‘zining yakunida Prezident Shavkat Mirziyoyev Dubaydagi sammit natijalari sayyoramizning yanada barqaror, farovon va xavfsiz kelajagini ta’minlash yo‘lida barcha mamlakatlar va xalqlarni yaqinlashtirishga xizmat qilishiga ishonch bildirdi.

Президент Узбекистана выдвинул ряд важных инициатив в рамках глобальной климатической повестки
По приглашению Президента Объединенных Арабских Эмиратов Мухаммада бин Заида Аль Нахайяна Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 1 декабря принял участие в работе основной пленарной сессии Конференции ООН по изменению климата (СОР28), проходящей в эти дни в городе Дубае.
В работе мероприятия участвуют главы государств и правительств из более 170 стран мира, руководители авторитетных международных организаций и финансовых институтов.
В начале своего выступления глава нашего государства, искренне поздравив руководство и народ Объединенных Арабских Эмиратов с национальным праздником и успешной организацией исторического саммита, особо отметил глобальные инициативы Эмиратов в борьбе с изменением климата и  вклад в «зеленое» развитие.
Как подчеркнул Президент Узбекистана, в настоящее время изменение климата стало самым главным вызовом на пути устойчивого развития. Это особенно остро ощущается в Центральной Азии и сопредельных регионах на фоне Аральской трагедии – одного из самых губительных экологических кризисов нашего времени.
Лидер нашей страны обратил внимание присутствующих на несколько фактов.
Так, рост температуры воздуха в Центральной Азии вдвое превышает средний мировой показатель, количество чрезвычайно жарких дней увеличилось в два раза, растаяла треть массивов ледников.
Деградация почв, регулярные пылевые и песчаные бури, дефицит питьевой воды, загрязнение воздуха, сокращение биоразнообразия, резкое снижение урожайности и многое другое негативно сказываются на качестве жизни миллионов жителей региона.
Президент подчеркнул, что переход на рельсы «зеленой» экономики и достижение углеродной нейтральности являются приоритетной стратегической задачей Нового Узбекистана.
В последние годы в нашей стране доля выработки альтернативной энергии увеличилась вдвое. По словам главы государства, к 2030 году будут созданы мощности по выработке 25 гигаватт возобновляемой электроэнергии. Уже сделаны первые практические шаги по реализации проекта производства «зеленого» водорода.
Кроме того, в рамках инициативы «Яшил макон» в Узбекистане высаживается 1 миллиард саженцев деревьев. Благодаря лесопосадкам общей площадью 2 миллиона гектаров на дне Аральского моря загрязнение воздуха в Приаралье снижается.
Переходя к вопросам основной повестки мероприятия, лидер Узбекистана выдвинул ряд предложений.
В частности, Президент нашей страны выступил за скорейшее согласование Глобального рамочного механизма в области Адаптации к изменению климата в рамках Парижского соглашения.
В данном контексте отмечена разрабатываемая на платформе Центральноазиатского диалога по климату Стратегия адаптации.
Глава государства высоко оценил принятое накануне решение о создании Глобального фонда «потерь и ущерба».
Активная поддержка этих механизмов Всемирным банком  и международными финансовыми институтами позволит оказывать значительную помощь прежде всего тем странам, которые страдают от изменения климата.
Подчеркнуто, что глобальный переход на низкоуглеродную экономику должен быть справедливым, прозрачным  и инклюзивным, обязательно учитывать интересы развивающихся стран.
Предложено рассматривать эту актуальную проблему  на постоянной основе, в том числе в рамках саммитов «Большой семерки» и «Большой двадцатки».
В целях превращения Приаралья в Зону инноваций, технологий и новых возможностей, глава нашего государства пригласил всех к тесному сотрудничеству по созданию в этом регионе Международного экспо-хаба климатических технологий  с целью применения передовых знаний, опыта и решений.
Кроме того, Президент предложил наладить тесный научный обмен и проводить совместные исследования на платформе Климатического научного форума,  создаваемого на базе «Зеленого университета», с привлечением ведущих ученых и экспертов зарубежных стран.
В повестку дня форума будут включены актуальные вопросы предотвращения деградации почв, рационального водопользования, гарантированного обеспечения продовольственной безопасности и другие.
Наряду с этим, совместно с Организацией Объединенных Наций в 2024 году в Узбекистане планируется провести конференцию на тему «Климатическая миграция».
Главой нашего государства также были озвучены инициативы о разработке совместно с Международной организацией труда программы «Зеленая занятость», а также создании Центра моделирования влияния изменения климата на занятость.
В целях активного вовлечения молодежи в эффективное решение климатических проблем, выражена готовность организовать в нашей стране Молодежную конференцию COP.
Подтвердив приверженность Узбекистана всеобщей идее человечества о борьбе с изменением климата, глава нашего государства призвал поддержать проведение  в следующем году Самаркандского международного климатического форума и принятие специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН, отражающей общие подходы стран Центральной Азии.
В завершение своего выступления Президент Шавкат Мирзиёев вновь выразил уверенность, что итоги саммита в Дубае послужат дальнейшему сближению всех стран и народов на пути к устойчивому, процветающему и безопасному будущему планеты.