Markaziy Osiyo iqtisodiyoti – global ahamiyatga molik o‘zaro bog‘liqlik markazi
Joriy yilda BMTning Markaziy Osiyo iqtisodiyotlari uchun maxsus dasturi (SPYeKA) ta’sis etilganiga 25 yil to‘ldi. Aytish joizki, SPYeKA 1998 yil 26 mart kuni Markaziy Osiyo prezidentlari, shuningdek, BMT Yevropa iqtisodiyoti komissiyasi hamda Osiyo va Tinch okeani uchun BMT Iqtisodiyoti komissiyalari ijrochi kotiblari tomonidan imzolangan Toshkent deklaratsiyasi bilan ta’sis etilgan.
Dasturning asosiy maqsadi ishtirokchi davlatlarning iqtisodiy rivojlanishiga, hamkorlikka, shuningdek, Yevropa va Osiyo iqtisodiyotlarini integratsiya qilishga ko‘maklashish hisoblanadi. Hozirda O’zbekiston, Ozarbayjon, Qozog‘iston, Qirg‘iziston, Tojikiston va Turkmaniston SPYeKAning ishtirokchi davlatlari hisoblanadi. Yevropa iqtisodiy komissiyasi va ESKATO hamkorlikda SPYeKA mamlakatlaridagi BMTning doimiy koordinatorlari bilan yaqin hamkorlikda Dastur doirasidagi faoliyatni har tomonlama qo‘llab-quvvatlaydi.
Dasturga hozirda Bokuda “SPYeKA haftaligi”ga mezbonlik qilgan Ozarbayjon raislik qilmoqda. Forumda mintaqaning tranzit yo‘nalishlarini diversifikatsiya qilish, raqamlashtirish, savdo va transportni rivojlantirish, shuningdek, barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirishdagi muhim roli muhokama qilindi. Boku shahrida, shuningdek, SPYeKAning qator ishbilarmonlar anjumanlari, jumladan, iqtisodiy forum va Markaziy Osiyo mamlakatlari sanoat salohiyati ko‘rgazmasi o‘tkazildi.
Shu munosabat bilan O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning taklifiga binoan amaliy tashrif bilan ushbu mamlakatda bo‘ldi. Davlatimiz rahbari SPYeKA birinchi sammitida ishtirok etdi.
Dastur doirasidagi ko‘p tomonlama hamkorlikni yanada kengaytirish, hududiy loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida SPYeKAning Maqsadli jamg‘armasini tashkil etish, transport yo‘laklarini raqamlashtirishga qaratilgan “yo‘l xaritasi”ni qabul qilish, tadbirkorlik tashabbuslarini ilgari surish va boshqa masalalar sessiya kun tartibidan o‘rin oldi.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev o‘z nutqida mazkur tarixiy sammit keng mintaqamizni global ahamiyatga molik o‘zaro bog‘liqlik markaziga aylantirishga xizmat qilishini ta’kidladi. Mazkur muhim platforma Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda mintaqaviy sheriklikning amaliy mexanizmi sifatida o‘zining nihoyatda zarurligini yaqqol ko‘rsatdi. Uning doirasida tijorat, kommunikatsiya, transport va logistika, raqamlashtirish, energetika, suv resurslari, ekologiya, gender tengligi va boshqa sohalarda amaliy hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan 400 dan ortiq loyihalar hayotga tatbiq etildi, savdoni soddalashtirish va innovatsion rivojlanish strategiyalari qabul qilindi.
Davlatimiz rahbari mintaqaviy hamkorlikni yanada kuchaytirish bo‘yicha qator amaliy tashabbuslarni ilgari surdi. Dasturni iqtisodiy hamkorlikni kengaytirish borasida yanada ta’sirchan mintaqaviy platformaga aylantirish maqsadida sheriklikning asosiy yo‘nalishlari bo‘yicha ishchi guruhlar faoliyati samaradorligini keskin oshirish, dasturning institutsional asoslarini mustahkamlash zarurligi qayd etildi. BMT Yevropa iqtisodiy komissiyasi hamda ESKAP ekspertlari bilan birgalikda “SPYeKA – 2030” taraqqiyot konsepsiyasini ishlab chiqish taklif etildi. Bu va boshqa choralar, davlatlarimiz o‘zaro savdo aylanmasini hozirgi 52 milliarddan 2030 yilga borib 100 milliard dollarga, uning tarkibidagi sanoat mahsulotlari ulushini esa 70 foizga yetkazishga xizmat qiladi.
“Yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar, yuqori texnologiyalar, logistika, muqobil energetika, “aqlli” qishloq xo‘jaligi, zamonaviy ijtimoiy infratuzilmani yaratish va boshqa sohalardagi yirik loyihalarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida SPYeKAning Maqsadli jamg‘armasini kelgusi yilning o‘zida tashkil etish va uning amaliy ishini yo‘lga qo‘yish muhimligi qayd etildi.
BMT ixtisoslashgan institutlari bilan mintaqada transport bog‘liqligini kuchaytirish bo‘yicha yirik loyihalarni faol ilgari surish niyati bildirildi.
O’zbekiston yetakchisi SPYeKA doirasida oziq-ovqat xavfsizligini samarali ta’minlash bo‘yicha yuqori darajadagi maxsus ishchi guruhini tuzishni va uning ilk uchrashuvini kelgusi yili Samarqandda o‘tkazishni taklif etdi. Suv, energetika, ekologiya va qishloq xo‘jaligi sohalari o‘zaro uzviy bog‘liq ekanidan kelib chiqib, SPYeKAning keng ko‘lamli yangi konseptual hujjatini – ko‘p tomonlama “Yashil strategiyasi”ni qabul qilish muhimligi qayd etildi.
BMT tahlillariga ko‘ra, suv taqchilligi tufayli mintaqamiz davlatlari har yili qariyb 2 milliard dollargacha mablag‘ yo‘qotmoqda. Bunday murakkab jarayon yanada kuchaysa, muammolar kompleks hal etilmasa, kelgusida aholi jon boshiga suv bilan ta’minlash ko‘rsatkichi 25 foizga, hosildorlik esa 40 foizga qisqarib ketishi mumkin.
O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Boku shahriga amaliy tashrifi doirasida Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyev bilan muzokara o‘tkazdi. O’zbekiston – Ozarbayjon do‘stlik va strategik sheriklik munosabatlarini yanada mustahkamlash masalalari muhokama qilindi, shu jumladan oliy darajada erishilgan kelishuvlar ijrosi ko‘rib chiqildi.
Tizim va samarali muloqotlar tufayli O’zbekiston – Ozarbayjon munosabatlari sifat jihatidan yangi darajaga ko‘tarilgani, amaliy mazmun bilan boyigani mamnuniyat bilan qayd etildi. Yil boshidan buyon tovar ayirboshlash 34 foizga oshdi. Avtomobilsozlik, elektrotexnika, to‘qimachilik, energetika, qishloq xo‘jaligi va ipakchilik tarmoqlarida kooperatsiya loyihalari amalga oshirilmoqda. Transport va logistika sohasida istiqbolli loyihalar tayyorlanmoqda.
Xulosa o‘rnida shuni aytish joizki, qabul qilingan rezolyutsiyada BMT Bosh Assambleyasi SPYeKAning mintaqaviy dastur sifatidagi muhim rolini tan olgan. O’z navbatida, SPYeKA o‘zaro anglashuv, iqtisodiy hamkorlik va mintaqaviy rivojlanishga xizmat qilishini alohida ta’kidlash lozim. Bokuda o‘tkazilgan sammit SPYeKA maqsadlarini tatbiq etishda zarur resurslarni jalb qilish uchun yangi imkoniyatlar yaratmoqda.

В этом году исполнилось 25 лет со дня учреждения Специальной программы ООН для экономик Центральной Азии (СПЕКА). Выделим, что СПЕКА была учреждена 26 марта 1998 года Ташкентской декларацией. Документ тогда подписали президенты стран Центральной Азии и Исполнительные секретари Европейской экономической комиссии ООН (ЕЭК ООН) и Экономической комиссии ООН для Азии и Тихого океана (ЭСКАТО).
Цель Программы - содействие странам-участницам в экономическом развитии, сотрудничестве и интеграции в экономику Европы и Азии. В настоящее время государствами-участниками СПЕКА являются Узбекистан, Азербайджан, Казахстан, Кыргызстан, Таджикистан и Туркменистан. ЕЭК ООН и ЭСКАТО совместно оказывают всестороннюю поддержку деятельности в рамках Программы в тесном сотрудничестве с Постоянными координаторами ООН в странах СПЕКА.
В настоящее время в Программе председательствует Азербайджан, который в эти дни провел Неделю СПЕКА в Баку. Тем самым, на форуме обсудили важную роль региона в диверсификации транзитных маршрутов, цифровизации, развитии торговли и транспорта, а также выполнении целей в области устойчивого развития. В городе Баку также прошел целый ряд деловых мероприятий СПЕКА, в том числе экономический форум и выставка промышленного потенциала стран Центральной Азии.
В этой связи по приглашению Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев посетил эту страну с рабочим визитом. Глава нашего государства принял участие в саммите СПЕКА в городе Баку.
В повестку дня мероприятия были вопросы дальнейшего расширения многостороннего сотрудничества в рамках Программы, создания Целевого фонда для поддержки региональных проектов, принятия «дорожной карты» по цифровизации транспортных коридоров, продвижения деловых инициатив и другие вопросы.
Так, в своем выступлении Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев на саммите СПЕКА отметил, что этот исторический саммит послужат превращению обширного региона в центр взаимосвязанности глобального значения. Эта важная платформа ярко продемонстрировала свою востребованность как действенный механизм регионального партнерства в достижении Целей устойчивого развития. Так, в рамках Программы было воплощено в жизнь более 400 проектов по расширению практического сотрудничества в сферах торговли, коммуникаций, транспорта и логистики, цифровизации, энергетики, водных ресурсов, экологии, гендерного равенства и других, приняты стратегии по упрощению торговли и инновационному развитию.
Глава государства также выдвинул ряд предложений для дальнейшего усиления регионального сотрудничества и всесторонней взаимной поддержки. Так, в целях превращения Программы в более действенную региональную платформу для расширения экономического сотрудничества, отмечена необходимость кардинального повышения эффективности деятельности рабочих групп по основным направлениям партнерства, укрепления институциональных основ Программы. В первую очередь, предложено совместно с экспертами Европейской экономической комиссии ООН и ЭСКАТО разработать Концепцию развития «СПЕКА – 2030». Эти и другие меры позволят довести товарооборот в регионе СПЕКА с нынешних 52 миллиардов долларов до 100 миллиардов к 2030 году, доли промышленной продукции в его структуре - 70 процентов.
Узбекистан подчеркивает важность создания и запуска уже в следующем году Целевого фонда СПЕКА для поддержки крупных проектов в сферах «зеленой» экономики, инноваций, высоких технологий, логистики, альтернативной энергетики, «умного» сельского хозяйства, создания современной социальной инфраструктуры.
Выражено намерение совместно со специализированными институтами ООН активно продвигать крупные проекты по усилению транспортной взаимосвязанности в регионе.
Лидер Узбекистана предложил создать в рамках СПЕКА специальную рабочую группу высокого уровня по обеспечению продовольственной безопасности и провести её первую встречу в следующем году в Самарканде. С учетом взаимосвязанности сфер водных ресурсов, энергетики, экологии и сельского хозяйства, подчеркнута важность принятия всеобъемлющего нового концептуального документа СПЕКА – многосторонней «Зеленой стратегии».
Так, согласно исследованиям ООН, из-за дефицита воды страны региона ежегодно теряют около 2 миллиардов долларов. В будущем при усилении такого негативного процесса, отсутствии комплексного решения проблем, показатель водообеспечения на душу населения может снизиться на 25 процентов, а урожайности – на 40 процентов.
В рамках программы мероприятий рабочего визита в город Баку Шавкат Мирзиёев на полях саммита провел переговоры с Ильхамом Алиевым. Обсуждены вопросы дальнейшего укрепления узбекско-азербайджанских отношений дружбы и стратегического партнерства, в том числе рассмотрен ход исполнения договорённостей, достигнутых на высшем уровне.
С удовлетворением отмечено, что благодаря системным и продуктивным контактам узбекско-азербайджанские отношения вышли на качественно новый уровень, наполнившись конкретным содержанием. С начала года товарооборот вырос на 34 процента. Реализуются проекты кооперации в автомобилестроении, электротехнической, текстильной, энергетической отраслях, сельском хозяйстве и шелководстве. Осуществляется подготовка перспективных проектов в сфере транспорта и логистики.
В завершение отметим, что в принятой ранее резолюции Генассамблея ООН признала важную роль СПЕКА в качестве региональной программы. Со своей стороны выделим, что СПЕКА способствует взаимопониманию, экономическому сотрудничеству и региональному развитию. Прошедший саммит в Баку создает новые возможности привлечения необходимых ресурсов в целях реализации целей СПЕКА на практике.