O‘zbekiston-Hindiston: hamkorlikning yangi qirralari ochilmoqda
Avval xabar berganimizdek, O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Hindiston Respublikasi Bosh vaziri Narendra Modining taklifiga binoan 17-18 yanvar kunlari ushbu mamlakatda amaliy tashrif bilan bo‘lib, «Jo‘shqin Gujarat – 2019» IX xalqaro investitsiya sammitida ishtirok etdi.
Ushbu amaliy tashrif Osiyoning qudratli davlatlaridan biri Hindiston bilan O‘zbekiston o‘rtasidagi tarixiy munosabatlarni yangi bosqichga ko‘tarishga yana bir muhim qadam bo‘ldi deyish mumkin. Negaki, tashrif davomida ko‘plab masalalar bo‘yicha fikr almashildi, hamkorlikning yangi qirralarini ochish bo‘yicha kelishuvlarga erishildi.
Ta’kidlash lozimki, Hindiston bilan iqtisodiy aloqalarni rivojlantirish har tomonlama foydali va muhimdir. Boisi, bugungi kunda iqtisodiy taraqqiyotning rivojlanishi va aholi turmush darajasining ko‘tarilishi nuqtai nazaridan Hindiston tez rivojlanmoqda.
Xalqaro valyuta jamg‘armasi 2018 yilda moliyaviy ko‘rsatgichlari bo‘yicha Hindiston Xitoydan kamida 7,4 foizga o‘zib ketishini taxmin qilishgandi va amalda bu o‘z isbotini topmoqda.
Buning sabablaridan biri sifatida Hindistondagi 100 milliondan ortiq kichik firmalarning muvaffaqiyatli ishlab turgani keltirilmoqda. Yana bir qiziq ma’lumot. 2017 yilda Hindiston Fransiyani quvib o‘tib, yalpi ichki mahsulot ishlab chiqarish hajmi bo‘yicha dunyo mamlakatlari ro‘yxatida oltinchi o‘rinni egalladi. Soha ekspertlari yaqin o‘n yilda Janubiy Osiyoning bu mamlakati jahonning uchta yirik iqtisodiyotlaridan biriga aylanishini bashorat qilayotganlari ham bejiz emas. Negaki, oxirgi yillarda davlat sanoatni va ilg‘or axborot texnologiyalarini kuchaytirish, eksportni kengaytirish va global integratsiya jarayonlarida faol qatnashish hisobiga jiddiy siljishga qo‘l urdi.
Ma’lumki, Prezidentimiz parlamentga qilgan murojaatnomasida iqtisodiyotning barcha sohalarini raqamli texnologiyalar asosida yangilashni nazarda tutadigan Raqamli iqtisodiyot milliy konsepsiyasini ishlab chiqish, shu asosda “Raqamli O‘zbekiston – 2030” dasturini hayotga tatbiq etish, shuningdek, axborot texnologiyalari asosida bank tizimini rivojlantirish, Zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalaridan keng foydalanib, davlatimiz chegara xavfsizligini kuchaytirish va nazorat sifatini oshirish, umuman ilmiy yondashuvlar asosida qator sohalarga zamonaviy axborot-kommunikatsiya texnologiyalarini joriy etish vazifalarini belgilab bergan edilar.
Aytish jizki, Hindistonning AKT borasidagi tajribasini o‘rganish bu boradagi vazifalarni sifatli va samarali amalga oshirishda ayni muddaodir. Negaki, bugungi kunda Hindiston dasturiy mahsulotlar ishlab chiqarishda dunyoning yetakchilaridan biridir. Ma’lumotlarga qaraganda, ushbu mamlakatda AKTning yalpi ichki mahsulotdagi ulushi 7,7 foizni tashkil qiladi. O‘zbekiston dasturiy mahsulotlar bozorini rivojlantirishda Hindiston tajribasini o‘rganish shu jihatdan foydadan holi bo‘lmaydi. Qolaversa, Hindistonda AKT sohasida kadrlar tayyorlash darajasi ham yuqori reytinglarda baholanadi. O‘zbekiston uchun bu yo‘nalishdagi hamkorlik ham yaxshi samara beradi.
Umuman olganda, O‘zbekiston-Hindiston o‘rtasidagi ikki tomonlama hamkorlik aloqalarining yildan-yilga yangi qirralari kashf etilmqoda. Bu esa har ikki tomon uchun ham birdek manfaatlidir.
Akbar MUZAFFAROV,
qo‘mitasi sektor mudiri
809
Тошонов Яздон Каттақўрғон туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари аппарат раҳбари.2019-01-28 08:30:58
Ўзбекистон-Ҳиндистон ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик алоқаларининг йилдан-йилга ривожланиши иккала давлат учун ҳам манфаатли бўлиб бунинг натижасида бир қанча иқтисодий соҳалар бўйинча катта ютуқларга эришиш мумкин.Шу жумладан туризм савдо - сотиқ ва инвестициялар каби.

Узбекистан-Индия: новые перспективы сотрудничества
Как сообщалось ранее, Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 17-18 января 2019 года по приглашению Премьер-министра Республики Индия Нарендры Моди посетил эту страну с рабочим визитом и принял участие в IX Международном инвестиционном саммите «Динамичный Гуджарат – 2019».
Данный визит стал еще одним стратегическим шагом на пути дальнейшего, продолжающегося на протяжении веков сотрудничества между Узбекистаном и одним из могущественных государств Азии. Узбекская и индийская сторона обменялись мнениями по многим направлениям работы, достигнуты соглашения по новым перспективам сотрудничества.
Полезность и важность развития экономических отношений с Индией налицо – в настоящее время Индия демонстрирует динамичный экономический прогресс и поэтапное улучшение уровня жизни населения.
По прогнозам Международного валютного фонда, ожидалось, что в 2018 году Индия по темпам экономического развития обойдет Китай не менее, чем на 7,4 процента. Практика показала, что данный прогноз был реальным.
Одной из причин “экономического чуда” Индии кроется в наличии в стране многочисленных малых фирм – их число превышает 100 миллионов. Еще один примечательный факт – в 2017 году Индия по показателям производства ВВП обогнала Францию и заняла шестое место в мире. По мнению экспертов отрасли, в ближайшие десять лет это государство Восточной Азии войдет в тройку крупнейших экономик мира. Страна уверенно идет к этому – активно развивается экономика и информационные технологии, увеличивается экспорт и активизируется глобальная интеграция.
Изучение опыта Индии в развитии современных ИКТ открывает для Узбекистана большие перспективы. Это особенно важно в свете определенных Президентом Шавкатом Мирзиёевым задач по активному развитию цифровой экономики, разработке в этих целях Национальной концепции цифровой экономики, внедрению программы “Цифровой Узбекистан – 2030”, развитию банковской системы, укреплению пограничной безопасности за счет использования современных средств ИКТ, внедрению в рад сфер современных технологий на основе научного подхода.
Индия может служить “маяком” для реализации этих задач. Она находится в ТОП-10 стран по производству и экспорту программного обеспечения.  Доля сферы ИКТ в ВВП Индии составляет 7,7 процента. Учитывая, что эти достижения непосредственно связаны с высоким уровнем подготовки соответствующих кадров, Узбекистану будет полезно развивать многогранное сотрудничество и в этой сфере.
Одним словом, двустороннее сотрудничества между Узбекистаном и Индией обретает с новым годом все больше новых направлений и точек соприкосновения, что, несомненно, выгодно каждой стороне.