Ким айбдор? Жиззахда қурилиши бошланган МТМ биноси нега тўхтаб қолди?
Аввал хабар қилинганидек, Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ҳамда O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ходимларидан иборат ишчи гуруҳ аъзолари жойларда аҳоли билан мулоқот қилиб, уларнинг турмуш тарзи ва муаммолари билан танишмоқда.
Ана шундай учрашувлардан бири Жиззах шаҳридаги “Сайҳон” МФЙда бўлиб ўтди.
Учрашувлар давомида фуқароларга мамлакатимизда амалга оширилаётган изчил ислоҳотлар, хусусан, Президентимизнинг Олий Мажлисга қилган Мурожаатномасида белгиланган вазифалар ижросини таъминлаш борасида ҳаётга татбиқ этилаётган ишлар ҳақида кенгроқ маълумотлар берилди.
Шундан сўнг, аҳоли билан юзма-юз мулоқот қилиниб, уларни қийнаётган муаммолар ўрганилди. Эътиборлиси, фуқаролардан келиб тушган мурожаатларнинг аксарияти жойида ҳал этилди.
Жиззах шаҳрида жойлашган 20-мактаб 1988 йилда қурилган. Ҳозирда мазкур таълим муассасасида 784 нафар ўқувчи таълим олмоқда. Муассасанинг асосий ўқув биноси қурилганига 30 йилдан ошган бўлса-да замон талабларига мутлақо жавоб бермайди.
Мактаб директори Алишер Мусурмоновнинг таъкидлашича, ҳозирда муассасада ўқувчиларнинг сифатли таълим-тарбия олишлари учун етарли шароит мавжуд эмас. Тиббиёт хонаси, кутубхона, спорт зали ва синфхоналар таъмирталаб аҳволга келиб қолган.
Шу масалада O‘zLiDeP фаолларидан кўмак сўраган А.Мусурмоновнинг мурожаати этибордан четда қолмади. Муассасани қайта таъмирлаш ишлари 2019 йилги Давлат дастурига киритиладиган бўлди.
“Сайхон” маҳалласида яшовчи Бекмурод Мусаевнинг айтишича, маҳалла аҳолиси кўп йиллардан буён булоқ, ариқ сувидан ичишади. Булоқни тепа қисмида тош майдалаш дробилка цехи ишлаши натижасида сувга олтингугурт ва амиакли селитра тушиб сувни ифлослантирмоқда. Шу боис, ҳудудда артезиан қудуқ ковлаш зарур.
Мазкур масалани O’zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси Ғайрат Бекмуротов ўз зиммасига олиб, тегишли ташкилотларга сўров юбориш орқали 1-чорак якунигача ҳал этишга ваъда берди.
“Шаҳар биздан анча узоқ. Ҳудудимизда эса бирорта ҳам мактабгача таълим муассасаси йўқ. Шу сабабли фарзандларимизни шаҳар марказидаги МТМга олиб боришга тўғри келяпти”, – дейди Бозоргул Сафарова.
Ишчи гуруҳ аъзолари томонидан жойида ўрганилган мурожаат ижобий ҳал этиладиган бўлди. Энди ҳудудда қурилиши тўхтаб қолган МТМ биноси 2019 йил охирига қадар фойдаланишга топширилади.

Почему приостановлено строительство здания ДОУ в Джизаке?
Как сообщалось ранее, в целях диалога с населением и изучения волнующих людей вопросов на местах осуществляется выезной прием граждан членами рабочей группы в составе депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан и работников Исполнительного комитета Политического Совета УзЛиДеП.
Одна их таких встреч состоялась в МСГ “Сайхон” в городе Джиазке.
В ходе встречи неселению доведена суть и значение осуществляемых в нашей стране реформ, в частности воплощаемых в жизнь работ в рамках Послания главы государства Олий Мажлису.
После этого состоялся непосредственный диалог с участниками мероприятия, изучены их проблемы. Что примечательно, большинство поступивших от граждан обращений были решены на месте.
Так, к членам рабочей группы обратился директор общеобразовательной школы №20 Алишер Мусурманов. В школе, построенной в 1988 году, обучается 784 школьников. За все эти годы здание учреждения пришло в негодность, отсутствует необходимая материально-техническая база и элементарные условия для ведения образовательного процесса. Особенно тяжелые условия в учебных классах, медицинском кабинете, спортзале и библиотеке.
Члены рабочей группы, изучив на месте данный вопрос, нашли решение – реконструкция образовательного учреждения вошла в план специальной Госпрограммы на 2019 год.
Другая проблема. По словам жителя махалли “Сайхон” Бекмурода Мусаева, в махалле отсутствует доступ к чистой питьевой воде. Жители вынуждены на протяжении многих лет пить отстоенную воду из арыка или родника. При этом вода родника постоянно загрязняется серой и аммиачной селитрой их камнедробильного цеха в верховьях родника. Поэтому остро стоит необходимость создания здесь артизианского колодца.
Обязательство по решению данного вопроса взял на себя член депутатской группы УзЛиДеП Гайрат Бекмуротов, который путем депутатских запросов в ответственные ведомства обещал решить проблему до конца первого квартала этого года.
Обращение Бозоргул Сафаровой коснулось приостановления строительства ДОУ на территории махалли.
“До города от нас далеко. В окрестностях полностью отсутствует дошкольное образовательное учреждение. Мы вынуждены ежедневно отвозить детей в городские ДОУ”, - посетовала она.
Ее обращение также нашло положительный отклик среди членов рабочей группы – строительство здания будет продолжено и до конца 2019 года ДОУ примет первых воспитанников.