11 йилдан буён ўз ечимини кутаётган муаммо қачон ҳал бўлади?
Ургут тумани Испанза қишлоғи, “Жайратепа” МФЙ аҳолиси O`zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси ҳамда Олий Мажлис Қонунчилик палатасидаги партия фракцияси аъзоларидан иборат ишчи гуруҳга узоқ йиллардан бери ҳал этилмаётган янги сув насоси қурилишида амалий ёрдам беришларини сўраб мурожаат қилишди.
Маълум бўлишича, аҳолига сув чиқариб беришга мўлжалланган насос 1976 йилда қурилган. Гарчи ушбу насос “Жайратепа” МФЙ учун мўлжалланган бўлсада, амалда ундан “Бешкапа” МФЙ аҳолиси ҳам фойдаланиб келмоқда. Насос эса эскирганлиги боис шундоқ ҳам тўла қувват билан ишламйди. Натижада жайратепаликлар узоқ йиллардан бери сувдан ўз вақтида фойдалана олишмаяпти. Бу эса томорқадан унумли фойдаланишда бир қатор ноқулайликларни келтириб чиқармоқда.
Ишчи гуруҳ аъзолари масалани туман Сув хўжалиги бўлими бошлиғи ҳамда сектор раҳбари иштирокида ўрганиб чиқди ҳамда мазкур масала ижроси қатъий депутатлик назоратига олинди.
Шунингдек, учрашувлар давомида аҳоли томонидан йўл масаласи ҳам кўтарилди. Шу маҳалла ичидан ўтувчи Ургутни қўшни Тожикистоннинг Панжакент тумани билан боғлаб турувчи 30 километрли йўл жуда ҳам абгор ҳолатда.
Қолаверса, ушбу маҳаллада трансформатордан фойдаланувчилар сони кўпайиб кетганлиги сабабли ҳаво ҳарорати тушиб кетган пайтларда трансформатор умуман ишламай қолаяпти.
Ушбу масалалар юзасидан тегишли вазирлик ва идораларга депутатлик сўрови юборилди ва муаммо ўз ечимини топмагунига қадар доимий назоратга олинди.
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2019-02-02 20:11:08
Аҳолини қийнаб келаётган муаммонинг ҳал этилишига партиямиз депутатлари ва фаоллари томонидан ташаббус кўрсатилиши ва назоратга олиниши шубҳасиз, халқнинг олқишига ва партиямиз нуфузининг халқ ўртасида ошишига сабаб бўлади.

Когда решится проблема с 11-летней историей?
Жители МСГ “Жайратепа” села Испанза Ургутского района Самаркандской области обратились к рабочей группе, состоящей из членов фракции УзЛиДеП в Законодательной палате Олий Мажлиса и Исполнительного комитета Политического Совета партии, с просьбой решить вопрос строительства нового водяного насоса.
В ходе изучения проблемы выяснилось, что действующий насос был построен еще в 1976 году и обеспечивает питьевой водой не только жителей махалли Жайратепа, но и махалли Бешкапа, то есть в условиях повышенной нагрузки. В работе устаревшего насоса часто наблюдаются сбои, в результате жители махаллей часто остаются без воды, не могут своевременно и в нужном объеме орошать приусадебные земли. Жайратепинцы в течение 11 лет безрезультатно обращались в различные инстанции с пробьбой обновить насос.
Члены рабочей группы совместно с начальником районного отдела водного хозяйства и рукводителем сектора изучили на месте данный вопрос и взяли под депутатский контроль его решение.
В ходе выездных приемов граждан актуальным для населения является также вопрос ремонта дорожного полотна. Через махаллю Жайратепа проходит часть 30 километровой дороги, связывающей Узбекистан с Панжакентским районом Таджикистана. Дорога находится в плачевном состоянии, пожаловались махаллинцы.
Кроме того, из-за увеличившегося числа пользователей расположенный в махалле трансформатор часто дает сбои, что особенно ощутимо в холодные дни зимы.
По всем вопросам направлены депутатские запросы в ответственные министерства и ведомства. Проблемы будут под постоянным контролем, пока не будут решены положительно.