Хоразмда O‘zLiDePнинг янгиланган дастури ва сайловолди дастури лойиҳаси қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди
19.07.2019, 16:37
Хоразмда O‘zLiDePнинг янгиланган дастури ва сайловолди дастури лойиҳаси  қизғин муҳокамаларга сабаб бўлди
Хоразмда O‘zLiDePнинг янгиланган Дастури ва Сайловолди дастури лойиҳаларига бағишланган йиғилиш бўлиб ўтди.
Йиғилишда партия Дастури ва Сайловолди дастури лойиҳаларига киритилаётган қўшимча ва ўзгартиришлар таҳлил қилиниб, янгиланган дастур бўйича 20 дан ортиқ таклифлар билдирилди.
Эгамберган Бабажанов, “Ҳамкорбанк” Урганч халқаро бизнес маркази раҳбари, O‘zLiDeP депутатлик гуруҳи аъзоси:
–Партия сайловолди дастурининг янгиланган таҳрири билан танишиб чиқдим. Дастурда ҳар томонлама электоратимиз манфаатларини ҳимоя қилишга қаратилган таклифлар кўп. Аммо, биз, тадбиркор ва фермерлар манфаатларини ҳимоя қилувчи партия сифатида сайловолди дастурнинг бирор бандида айнан фермерларни ҳимоя қилиш, уларнинг ҳуқуқ ва манфаатларини таъминлашга қаратилган, уларга кўмак берувчи бандни кўрмадим. Шу боис, фермерларни қўллаб-қувватлаш бўйича уларга имконият яратувчи қонун лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва фермерларни қонун билан ҳимоя қилишимиз лозим.
Абдулла Рўзметов, партия Урганч туман Кенгаши раиси, “Элита чорванасл” МЧЖ раҳбари:
–Тадбиркорлар манфаатларини ҳимоя қилиш учун уларга авваламбор имконият яратишимиз керак. Мана яқинда солиқ тизимида 20 фоиз НДС тўлови жорий қилинди. Банк тизимига қарайдиган бўлсак, улар 30 фоиздан кредит ажрата бошлади. Биргина мисол, тадбиркор 1 млрд сўм миқдорида айланма маблағ олса, ундан 200 млн солиққа, 300 млн банкга тўлайдиган бўлса, янги иш бошлаган тадбиркорга 500 млн сўмлик рентабелли иш қаерда бор? Мени таклифим, тадбиркорлар учун чет эл вальютасида бўладими ёки сўмдами имтиёзли кредитларни айланма маблағ сифатида беришни жорий қилиш керак. Шундагина жойларда тадбиркорлар сони кўпаяди, кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик  янада ривожланади.
Илёс Абдуллаев, Фуқаролик жамияти шаклланишини мониторинг қилиш мустақил институти Хоразм вилояти ҳудудий бўлинмаси раҳбари:
–Давлатимиз раҳбари бир неча маротаба тадбиркорлик фаолиятига тўхталиб,  жойларда ишлаб чиқаришни йўлга қўйиш мумкин, лекин уни ҳаридорини топиш ва бозорга чиқариш тадбиркор учун азоб, дея таъкидлаганлар. Бу борада чет давлатларда тармоқли маркетинглар йўлга қўйилган. Бизга ҳам кириб келган, аммо, улар давлатга ҳеч қандай солиқ тўламасдан фаолият олиб бормоқда. Таклифим, тармоқли маркетингни Ўзбекистонга қонун сифатида киритиш керак. Яна бир гап. Илгари олий таълим тизимида кичик бизнес ва хусусий тадбиркорлик асослари фани ўқитилар эди, кейинчалик бу фан ўқув дастуридан олиб ташланди. Бугун тадбиркорлик жадал ривожланаётган бир пайтда ёшларга, бўлғуси тадбиркорларга мазкур фан асосини чуқур ўқитсак, ўйлайманки кутилган натижаларга аввалроқ эришамиз. Менинг таклифим, ушбу фанни фан дастурига қайта киритиш зарур.
Йиғилишда шунингдек, маҳаллий кенгаш депутатлари, тадбиркор ва фермерлар томонидан ҳам кўплаб таклифлар билдирилди.

В Хорезме активно обсуждаются проекты обновленной программы и предвыборной программы УзЛиДеП
В Хорезме состоялось заседание, посвященное обсуждению обновленной программы и предвыборной программы УзЛиДеП.
На заседании был дан анализ  дополнений и  изменений, вносимых  в Программу и Предвыборную программу партии и внесено более 20 предложений по обновленной программе.
Эгамберган Бабажанов, руководитель  Ургенчского международного бизнес-центра “Хамкорбанк”, член депутатской группы УзЛиДеП
– Ознакомился  с новой редакцией Предвыборной программы  партии. В программе много предложений, направленных  на защиту нашего электората. Однако в предвыборной программе нет ни одного пункта, направленного на обеспечение прав и интересов, защиту и оказание помощи  предпринимателям и фермерам. В этой связи следует разработать законопроекты по поддержке фермеров и законом защищать  интересы  клсса фермеров.
Абдулла Рузметов, председатель Ургенчского районного кенгаша парти, руководитель ООО  “Элита чорванасл”:
– Для защиты интересов предпринимателей  прежде всего нужно создавать для них возможности. Недавно в налоговой системе внедрена 20-процентная ставка НДС. В банковской системе выделяются 30-процентные кредиты.  Теперь пример: предприниматель получает оборотный капитал в 1 млрд сумов, из них выплачивает налог  - 200 млн сумов, кредит - 300 млн сумов, и на начало предпринимательской деятельности остается  500 млн сумов, это рентабельно?  Я предлагаю внедрить в качестве оборотного капитала льготный кредит, будь то в иностранной или национальной валюте. Только так можно на местах  расширять ряды предпринимателей и развивать малый бизнес и частное предпринимательство.
Илёс Абдуллаев, руководитель Хорезмского областного территориального отделения  Независимого  института по мониторингу  формирования гражданского общества:
–Глава государства неоднократно затрагивая вопрос о предпринимательской деятельности, отмечал, что на местах можно налаживать производство, но проблемой является  поиск покупателя и выход  на рынок. За рубежом в этом направлении налажен сетевой маркетинг. У нас тоже действует такая система, но она действует, не выплачивая налоги государству.  Мое предложение – сетевой маркетинг в Узбекистане должен действовать на основе закона. И еще. Ранее в системе высшего образования  изучали предмет “малый бизнес и частное предпринимательство”, впоследствии этот предмет был отменен. Сегодня, в период активного развития предпринимательства целесообразно, чтобы будущие предприниматели основательно изучали основы этого предмета, это даст позитивный результат. Поэтому я предлагаю включить этот предмет в образовательную программу вузов.