Республика ишчи гуруҳи аҳоли томорқаларида экин экиш ҳолатини ўрганди
Қорақалпоқ халқи азалдан меҳнаткаш, деҳқончиликнинг ҳадисини олган. Ери қумли, шўр бўлишига қарамай, ерга агротехник ишловларни ўз вақтида бериб, томорқадан яхши даромад олаяпти. Айниқса, Тўрткўл, Амударё, Беруний ва Элликкалъа туманлари аҳолиси томорқачиликда яхшигина тажриба орттирган.
Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳамда O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси раиси А.Хаитов бошчилигидаги ишчи гуруҳи деҳқон хўжаликлари ва аҳоли томорқаларида баҳорги экинларни экиш ҳолатини ўрганиш мақсадида Қорақалпоғистон Республикасининг Амударё туманида бўлишди.
Ишчи гуруҳ аъзолари ҳудуддаги фаолиятини “Бўз солма” маҳалла фуқаролар йиғинида истиқомат қилувчи Ботир Арабовнинг хонадонидан бошлади. Бу ерда ташкил этилган 2 сотихлик иссиқхона етиштирилаётган маҳсулотларни кўздан кечирди.
Суҳбат ва мулоқотлар чоғида жорий  йил 8 апрель куни Президентимиз раислигида бўлиб ўтган видеоселектор йиғилишида озиқ-овқат хавфсизлигини таъминлаш, аҳоли бандлиги ва даромадини оширишнинг муҳим манбаи бўлган томорқачиликни ривожлантириш бўйича белгилаб берилган устувор вазифалар ҳақида маълумотлар берилди. Юртимиз тупроғи олтинга тенглиги, ундан унумли фойдаланиш лозимлиги айтиб ўтилди.
А.Хаитов бошчилигидаги ишчи гуруҳ мазкур учрашувлари давомида “Қораман” МФЙда яшовчи Янгибой ака Султоновнинг хонадонида ҳам бўлишди.
Коронавирус пандемиясига қарамасдан, бу ерда жорий йил баҳорги дала юмушлари, томорқада мева-сабзовот маҳсулотлари етиштириш ишлари бир зумга ҳам сусайгани йўқ. 40 сотих томорқанинг 4 сотиғида иссиқхона ташкил этилган бўлса, 10 сотих майдонда мевали боғ барпо этилган. Қолган ер майдонида эса турли сабзавотлар, картошка ва полиз экинлари экилган.
Ишчи гуруҳ тадбиркорнинг иш тажрибаси билан яқиндан танишар экан, бу иш тажрибасини барча хонадон ва маҳаллаларда кенг тарғиб этиш, аҳолига барча зарур чораларни яратиб бериш лозимлигини айтдилар.
Мутахассисларнинг айтишича, асал таркибида инсон организми учун фойдали микроэлементларнинг 70 фоиздан кўпроғи мавжуд. Шу боис асаларичилик ривожи иқтисодий юксалишни таъминлаш баробарида, аҳоли саломатлигини мустаҳкамлашга хизмат қилиши билан ҳам аҳамиятлидир.
Амударёлик Эркин Расулов асаларичиликни ривожлантириш учун Ўзбекистон фермер, деҳқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари кенгаши ҳузуридаги жамғармасидан 1 млрд 200 млн сўм кредит олган. Айни пайтда бу ерда 1000 та асалари уяси бўлиб, 30 га яқин ёшлар доимий иш билан таъминланган.
Тумандаги “Боғ” маҳалла фуқаролар йиғинида жойлашган “Ўрта қалъа чорвадори” агрофирмаси бўлган ишчи гуруҳ аъзолари фермер билан мулоқот қилиб, асаларининг қишлоқ хўжалиги ривожидаги ҳиссаси ҳам катталигини таъкидладилар.
Кейинги манзил Тахиатош тумани “Найман” ОФЙда яшовчи Алишер Утегеновнинг хонадони бўлди. Ҳозирда хонадон эгаси 2 сотихлик иссиқхона  қуриб, помидор, бодринг ва булғор қалампири етиштириб келмоқда.
Учрашувда бугун айни экин-тикин мавсуми эканлиги, фурсатни қўлдан бой бермай, бирон қарич ерни ҳам бўш қолдирмаслик кераклиги қайд этилди.
Тахиатошлик Гулсара Алламбергенова ҳам уйи олдидаги 1 сотихлик иссиқхонасида помидор ва бодринг парваришлаб келмоқда. Йилига 2 марта ҳосил олиб, рўзғоридан ортганини бозорга сотмоқда.
А.Хаитов хонадон эгалари суҳбат қилар экан, халқимиз бошига тушган бу синовли кунлар тез орада ўтиб кетишини айтиб, иссиқхона фаолиятини кенгайтиришда қандай муаммолар бўлса, партия вакиллари ва депутатлар уларни бартараф этишга тайёрлигини билдирди.
Республика ишчи гуруҳининг аҳоли томорқаларига баҳорги экинларни экиш бўйича ҳолатларини ўрганиш жараёнлари давом этмоқда.

Республиканская рабочая группа изучает посевы на приусадебных участках
Каракалпакский народ трудолюбив, отлично знаком с земледелием. Несмотря на наличие песка в почве и засоленность, своевременно проводятся  агротехнические мероприятия и выращиваются богатые урожаи. Богатым опытом обработки приусадебных участков обладают жители Турткульского, Амударьинского, Берунийского и  Элликкалинкого районов.
Рабочая группа в составе работников  Совета фермерских, дехканских  хозяйств и владельцев приусадебных земель под руководством  председателя  Исполнительного комитета Политического совета УзЛиДеП  А.Хаитова в целях изучения весенних полевых работ в дехканских хозяйствах и приусадебных землях населения  выехала в Амударьинский район  Республики Каракалпакстан.
Знакомство с проводимой на территории работой  члены рабочей группы начали  на приусадебном участке  жителя схода граждан  “Буз солма” Ботира Арабова.   Теплица на этом приусадебном участке занимает 2 сотки.
Осмотрев выращиваемые культуры, члены рабочей группы представили информацию о намеченных на состоявшемся 8 апреля  видеоселекторном совещании под председательством Президента приоритетных задачах по обеспечению  продовольственной безопасности,  развитию приусадебных участков, являющихся важным источником занятости и доходов населения. Говорили о том, что глава  государства сравнивал почву нашей земли с золотом и отмечал необходимость ее эффективного использования.
Рабочая группа во главе с А.Хаитовым  посетила и приусадебные земли  жителя СГМ  “Кораман” Янгибоя ака Султонова.
Несмотря на пандемию коронавируса, здесь не прекращались  весенние работы и уход за фруктовыми деревьями. На 4 из 40 соток построена теплица, на 10 сотках заложен сад.  На остальных площадях выращивают  картофель,  овощи, бахчевые культуры.
Ознакомившись с опытом работы предпринимателя, члены рабочей группы отметили необходимость широкой пропаганды его опыта, создания населению условий для работы.
По утверждению специалистов в составе меда содержится более 70 процентов микроэлементов, необходимых  для организма человека. В этой связи развитие пчеловодство играет большую роль в развитии экономики и способствует  укреплению здоровья человека.
На развитие пчеловодства  Эркин Расулов из Амударьи взял в фонде   Совета фермерских, дехканских  хозяйств и владельцев приусадебных земель кредит в размере  1 млрд. 200 млн. сумов.  Сегодня у него  1000 ульев, 30 человек обеспечены постоянной работой.
В расположенной в СГМ  “Бог” агрофимре  “Урта калъа чорвадори”  члены рабочей группы  ознакомились с проводимой работой, отметили  роль пчеловодства в развитии сельскохозяйственной сферы.
Затем члены рабочей группы побывали на приусадебном участке  жителя СГМ «Найман» Тахиаташского района Алишера Утегенова. В его теплице, занимающей  2 сотки, выращивают помидоры, болгарский перец, огурцы.
На встрече  отмечалось, что наступил посевной сезон, не следует упускать время и нужно эффективно использовать каждый клочок земли.
Гулсара Алламбергенова из Тахиаташа тоже построила около дома небольшую теплицу и выращивает помидоры и огурцы.  В год собирает 2 урожая,  излишки реализует на рынке.
В беседе с жителями А.Хаитов говорил, что скоро мы победим коронавирус, и  отметил, что  представители  партии и депутаты готовы устранять проблемы,  возникающие при строении и расширении теплиц.