O`zLiDeP “Ёшлар қаноти” Мурожаатномада белгиланган вазифалар асосида комплекс чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқди
08.01.2021, 18:56
O`zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси Ёшлар билан ишлаш бўлими ташаббуси билан Инновацион ривожланиш вазирлиги ҳузуридаги Илғор технологиялар маркази ҳамкорлигида “Янги Ўзбекистонни ғайрат, шижоат, мардлик, фидоийлик фазилатларига эга, билимли ва бундкор ёшлар билан биргаликда барпо этамиз”
мавзуида онлайн конференция ташкил қилинди.
Конференцияда Президентимизнинг 2020 йил 29 декабрдаги Олий Мажлисга Мурожаатномасида белгиланган вазифалар ижросидан келиб чиқадиган партия “Ёшлар қаноти”нинг комплекс чора-тадбирлар дастурини ишлаб чиқиш масалалари муҳокама қилинди.
Мурожаатномада ёшларни замонавий билим ва тажриба, миллий ва умумбашарий қадриятлар асосида мустақил ва мантиқий фикрлайдиган, эзгу фазилатлар эгаси бўлган инсонлар этиб вояга етказиш, уларни меҳнат бозорида талаб юқори бўлган замонавий касб-ҳунарларга ўргатиш, уларда тадбиркорлик кўникмалари ва меҳнатсеварлик фазилатларини шакллантириш ҳамда ташаббусларини рўёбга чиқариш, иш ва уй-жой билан таъминлаш бўйича алоҳида вазифалар белгиланди.
Шундан келиб чиқиб, партия Ёшлар билан ишлаш йўналишидаги фаолиятини қайта кўриб чиқиб, уни янги босқичга олиб чиқишга бор кучини сафарбар этмоқда. Бу борада “Ёшларни қўллаб-қувватлаш ва аҳоли саломатлигини мустаҳкамлаш йили”га ҳамоҳанг тарзда янги лойиҳаларни ҳаётга тадбиқ этиш партия олдида турган энг муҳим вазифлардан саналади. Хусусан, тадбиркорликка қизиққан ва ўз бизнесини бошламоқчи бўлган ёшлар учун “Ишбилармон ёшлар”, “Ёш тадбиркорлар”, “Ёш фермер” лойиҳаларини янада такомиллаштиришга эътибор қаратади. Биргина мисол қилиб оладиган бўлсак, пандемия келтириб чиқарган мураккаб шароитга қарамасдан 2020 йил давомида мазкур лойиҳалар доирасида 60 та ёш тадбиркорга 1 млрд. 904 млн. сўмлик имтиёзли кредит маблағлари ажратилди, 960 нафар ёшларнинг бандлиги таъминланди, 221 нафари истиқболли кадрлар захирасига олинди.
Бундан ташқари партия “Ёшлар қаноти” истиқболли ёшларни қўллаб-қувватлаш, уларнинг иқтидорини рўёбга чиқариш, илмий-тадқиқот ва инновацион фаолиятини самарали йўлга қўйиш учун қўшимча шарт-шароитлар яратишга қаратилган “Ёш инновациячилар” стипендияси, “Стартап”, “Стартап-инновейшн” лойиҳаларини ҳам ўтказишни мақсад қилган.
Шунингдек, конференцияда партиянинг “Парламентда менинг ўрним” лойиҳаси доирасида “Агар мен депутат бўлсам” Республика танловини ўтказиш, “Ёш блогерлар клуби”ни ташкил этиш каби қатор вазифалар турганлиги айтиб ўтилди.
Конференцияда иштирок этган партия фаоллари ва ёшлар партиянинг ушбу янги лойиҳаларини самарали ташкил қилишда фаол бўлишлигини айтиб, ўз таклиф ва фикр-мулоҳазаларини билдириб ўтишди.
Конференция давомида “Мамлакатимиз ёшлари илмий салоҳиятини янада юксалтириш, уларнинг ғоя ва ташаббусларини қўллаб-қувватлашнинг қонуний механизмларини янада такомиллаштириш масалалари”, “Ўзбекистон Республикасида ёшларнинг стартап ва инновацион лойиҳаларини қўллаб-қувватлашнинг ҳуқуқий асослари ҳамда ёш изланувчи олимлар ташаббусларини ҳаётга тадбиқ этиш иcтиқболлари” ҳамда “2021-2022 йилларда Ўзбекистон Республикасини ижтимоий-иқтисодий ривожлантиришда ёшлар иштироки самарадорлигини оширишда ҳамкорлик масалалари” каби мавзуларда баҳс-мунозаралар олиб борилди.
Конференцияда Мурожаатномада белгилаб берилган устувор вазифалардан келиб чиқадиган партия “Ёшлар қаноти”нинг аниқ чора-тадбирлар дастури ишлаб чиқилди ва ёшлар иштирокида муҳокама қилиниб тасдиқлаб олинди.

UzLiDeP Youth Wing develops a program of comprehensive measures based on the tasks outlined in the Address
25.01.2021, 16:32
A virtual conference was organized on “We will build a new Uzbekistan together with creative, initiative, creative youth with modern knowledge” at the initiative of the department for working with youth of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP, in cooperation with the Center for Advanced Technologies of the Ministry of Innovative Development.
The issue of developing a program of complex events of the Youth Wing of the party arising from the tasks set in the President’s Address to the Oliy Majlis on December 29, 2020 was discussed at the conference.
Thus, the Address outlines such tasks as the upbringing of free-thinking youth on the basis of modern knowledge and experience, national and universal values, training young people in professions that are especially in demand on the labor market, developing entrepreneurial skills and hard work, implementing youth initiatives, providing young people with housing.
Proceeding from the tasks outlined, the party is reviewing work with young people and mobilizing forces to raise them to a qualitatively new level. In this direction, the party considers an important task to implement new projects that meet the requirements of the Year of Supporting Youth and Strengthening Health of the Population. In particular, special attention will be paid to further improvement of the projects “Youth business”, “Young farmer”, developed for young people starting their own business. For example, within the framework of these projects, despite the difficult conditions associated with the pandemic, in 2020, 60 young entrepreneurs were allocated preferential loans in the amount of 1 billion 904 million UZS, a promising personnel reserve was formed, consisting of 221 youth representatives.
With the aim of supporting and identifying gifted youth, creating conditions for their research and innovation activities, the Youth Wing plans such measures as the establishment of the Young Innovators scholarship, the implementation of the “Startup” and “Startup Innovation” projects.
Issues of organizing a “Club of Young Bloggers” within the framework of the party project “My place in parliament” and holding a republican competition “If I become a deputy” were also discussed at the conference.
Party activists and youth who took part in the conference expressed their desire to actively participate in the organization and implementation of these projects.
At the conference, such topics as “Issues of further improvement of legal mechanisms for increasing the scientific potential of youth, supporting their ideas and initiatives”, “Legal framework for support of youth start-ups and innovative projects in the Republic of Uzbekistan and prospects for the implementation of initiatives of young scientists”, “Cooperation issues in increasing the effectiveness of youth participation in the socio-economic development of the Republic of Uzbekistan in 2021-2022” were also discussed.
Based on the priority tasks outlined in the Address, the participants of the conference developed, discussed and approved a program of complex events for the Youth Wing.