Мустақилликнинг 30 йиллиги: Сайхунободлик ўқувчи ёшлар ўртасида билимлар беллашуви ўтказилди
O’zLiDeP Сайхунобод туман Кенгаши ташаббуси билан Ўзбекистон Республикаси Мустақиллигининг 30 йиллигига бағишлаб “Иттифоқ” МФЙда жойлашган “Ободон” БПТда “Янги Ўзбекистонда эркин ва фаровон яшайлик” шиори остида “Ким Ватанга содиқ бўлса – мендурман ўша!” мавзусида навбатдаги маданий-маърифий тадбир бўлиб ўтди. Тадбир туман Адлия бўлими, туман Халқ таълими бўлими, туман Маданият бўлими, туман “Ватанпарвар” ташкилоти, Ёшлар иттифоқи туман Кенгаши, туман Ахборот-кутубхона маркази, 8-сонли Болалар мусиқа ва санъат мактаби, туман Маънавият ва маърифат маркази билан ҳамкорликда ўтказилди.
Маданий-маърифий тадбир созандалик, рақс, хонандалик, тасвирий санъат, адабиёт, шеърият, иншо, китобхонлик, автомобил тузилиши ва ҳуқуқшунослик каби йўналишларда ўтказилди. Ташкилотчилар томонидан ўқувчилар ўз  қизиқишларига кўра йўналишларга бўлиб чиқилди ва ҳар бир йўналиш бўйича хоналарга тақсимланди. Тадбирда ўқувчилар байрамона ва кўтаринки руҳда иштирок этдилар. Ҳамкор ташкилот вакиллари ўз йўналишлари бўйича иштирокчиларни баҳолаб боришди. Муносибларни баҳолаш жараёни ҳакамлар ҳайъатига жуда қийин кечди.
Тадбир сўнгида 8-сонли Болалар мусиқа ва санъат мактабининг ёш раққосалари ва маданият марказининг хонандалари йиғилганларга концерт дастурини намойиш этдилар. Ҳар бир йўналишдаги ғолибларга, фаол иштирокчиларга ва “Ободон” БПТнинг янги аъзоларига O’zLiDeP Сайхунобод туман Кенгашининг ҳамда ҳамкор ташкилотларнинг эсдалик совғалари, бадиий китоблар тўплами ва фахрий ёрлиқлари топширилди.

30-летие независимости: Состязания знатоков среди учащихся Сайхунабада.
По инициативе Сайхунабадского районного кенгаша УзЛиДеП в ППО «Ободон», действующем в СГМ «Иттифок» под девизом «Я – верный сын Родины» организовано очередное культурно-просветительское мероприятие, посвященное 30-летию независимости страны. Мероприятие организовано при сотрудничестве с районными отделами юстиции, народного образования, культуры, организации “Ватанпарвар”, райнным отделением Союза молодежи, районным информационно-библиотечным центром, 8-детской школой музыки и искусства, районным центром духовности и просветительства.
Культурно-просветительское мероприятие проводилось по направлениям изобразительное искусство, литература, поэзия, сочинение, чтение книг, строение автомобиля, правоведение. Учащихся разделили на группы по интересам. Представители организаций-спонсоров оценивали работы участников. Жюри было довольно трудно определить лучших участников.
По завершении мероприятия учащиеся 8-детской школы музыки и искусства представили концертную программу. Победителям в каждом направлении, активным участникам и новым членам ППО “Ободон” вручили памятные подарки, художественные книги и почетные грамоты Сайхунабадского районного кенггаша УзЛиДеП и организаций-спонсоров.