Депутат кўмагида 200 нафар ишсиз хотин-қиз касаначиларга шогирдликка берилди
Китоб тумани Кенгаши депутати Шариф Темиров кўмагида тумандаги “Бешқозоқ” ва “Бирлик МФЙда яшовчи 200 нафар ишсиз ва ҳунарсиз хотин-қиз “Анорзор” МФЙдаги Анорзор, Шатри ва Варганза қишлоқларида зардўзлик, каштачилик ва дўппидўзлик билан машғул бўлган касаначи-ҳунарманд аёлларга шогирдликка берилди.
Депутат ташаббуси билан ишсиз хотин-қизлар ҳунармандлар хонадонига олиб борилиб, иш жараёни, оилавий муҳит ҳамда тайёр ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан таништирилди.
-Ҳозирги кунда маҳалламизда 170 нафар хотин-қиз зардўзлик, дўппидўзлик, каштачилик ҳамда тикувчилик билан шуғуллланиб келишмоқда,- дейди “Анорзор” МФЙ раисининг хотин-қизлар бўйича ўринбосари Шоира Ёдгорова. – Минг марта эшитгандан бир марта кўрган афзал деганларидек, ишсиз хотин-қизларнинг ҳунармандлар хонадонига келиши, уларнинг фаолиятини ўрганиши ҳамда шогирдликка қабул қилинишининг аҳамияти жуда катта. Чунки китоблик ҳунармандлар сафининг кенгайиши хотин-қизлар ўртасида ишсизликни бартараф этишда жуда қўл келади.
Ҳозирда шогирдликка олинган 200 нафар хотин-қиз келгусида касаначи сифатида ишга қабул қилиниб, буюртма асосида фаолият кўрсата бошлайди.

200 unemployed women will be trained to home-based work with the assistance of a deputy
With the assistance of the deputy of Kitab district council Sharif Temirov, 200 unemployed women from Beshqozoq and Birlik CAM were accepted as apprentices of women home-based workers engaged in embroidery, gold sewing and making skullcaps in Anorzor, Shatri and Varganza villages of Anorzor CAM.
At the initiative of the deputy, the unemployed women visited the homes of home-based workers, got acquainted with the work process and the exhibition of finished products.
“170 women in our mahalla are engaged in gold sewing, making skullcaps, embroidery, and sewing”, said Shoira Yodgorova, Deputy Chairman of Anorzor CAM for women’s issues. – As they say, it is better to see once than hear a hundred times, and we believe that it is very important that women personally get acquainted with the work process and express a desire to learn this craft. Expanding the ranks of Kitab handicraftsmen will help eliminate unemployment among women.
The 200 women who have entered the apprenticeship will in the future be hired as home-based workers and will work based on fulfilling incoming orders.