Депутат кўмагида 200 нафар ишсиз хотин-қиз касаначиларга шогирдликка берилди
Китоб тумани Кенгаши депутати Шариф Темиров кўмагида тумандаги “Бешқозоқ” ва “Бирлик МФЙда яшовчи 200 нафар ишсиз ва ҳунарсиз хотин-қиз “Анорзор” МФЙдаги Анорзор, Шатри ва Варганза қишлоқларида зардўзлик, каштачилик ва дўппидўзлик билан машғул бўлган касаначи-ҳунарманд аёлларга шогирдликка берилди.
Депутат ташаббуси билан ишсиз хотин-қизлар ҳунармандлар хонадонига олиб борилиб, иш жараёни, оилавий муҳит ҳамда тайёр ҳунармандчилик маҳсулотлари кўргазмаси билан таништирилди.
-Ҳозирги кунда маҳалламизда 170 нафар хотин-қиз зардўзлик, дўппидўзлик, каштачилик ҳамда тикувчилик билан шуғуллланиб келишмоқда,- дейди “Анорзор” МФЙ раисининг хотин-қизлар бўйича ўринбосари Шоира Ёдгорова. – Минг марта эшитгандан бир марта кўрган афзал деганларидек, ишсиз хотин-қизларнинг ҳунармандлар хонадонига келиши, уларнинг фаолиятини ўрганиши ҳамда шогирдликка қабул қилинишининг аҳамияти жуда катта. Чунки китоблик ҳунармандлар сафининг кенгайиши хотин-қизлар ўртасида ишсизликни бартараф этишда жуда қўл келади.
Ҳозирда шогирдликка олинган 200 нафар хотин-қиз келгусида касаначи сифатида ишга қабул қилиниб, буюртма асосида фаолият кўрсата бошлайди.

При содействии  депутата Китабского районного кенгаша Шарифа Темирова  200 неработающих женщин  из СГМ “Бешкозок” и “Бирлик”  приняты в ученицы  женщин-надомниц, занимающихся вышивкой, золотым шитьем и изготовлением тюбетеек  в кишлаках Анорзор, Шатри и Варганза СГМ “Анорзор”.
По инициативе депутата  безработные женщины посетили дома надомниц, ознакомились с процессом работы и выставкой готовых изделий.
-В нашей махалле 170 женщин занимаются золотым шитьем, изготовлением тюбетеек, вышивкой, швейным делом, - сказала  заместитель председателя СГМ “Анорзор” по вопросам женщин Шоира Ёдгорова. – Как говорится, лучше один раз увидеть, чем сто раз услышать, и мы считаем, что очень важно, чтобы женщины лично ознакомились с процессом работы и изъявили желание обучиться данному ремеслу. Расширение рядов  китабских ремесленниц  будет способствовать устранению безработицы среди женщин.
Поступившие в ученицы 200 женщин  в будущем будут приняты на работу в качестве надомниц и будут работать на основе выполнения поступающих заказов.