Депутат назорати: Катта Найман маҳалласида ҚВП, дорихона, боғча йўқ, йўл ва ичимлик суви муаммоси мавжуд
12.04.2021, 18:41
Халқ депутатлари Самарқанд вилоят Кенгаши депутати Қосимжон Қаршиев Пастдарғом туманидаги Катта Найман маҳалласида сайловчилар билан учрашув ўтказди. Учрашувда Катта Найман маҳалласи фаоллари, нуронийлар, ёшлар ҳамда туман ташкилотлари ходимлари иштирок этишди. Учрашув қизғин баҳс-мунозаралар асосида ташкил этилиб, Катта Найман маҳалласида мавжуд муаммолар юзасидан депутатга мурожаатлар қилинди.
Хусусан, Катта Найман маҳалласи Иттифоқ қишлоғида тоза ичимлик суви муаммоси аҳолини қийнаб келмоқда. Артизан мавжуд эмас. Маҳалла ҳудудида қишлоқ врачлик пункти ва дорихонанинг йўқлиги туфайли  қариялар ва беморларга оддий дори дармон олиш учун ҳам туман марказига бориш керак. Сайловчилар депутатдан маҳаллада қишлоқ врачлик пунктини қайта тиклаш масаласини вилоят даражасига кўтаришини сўрашди. Шунингдек, ҳудудда давлат мактабгача таълим муасссасаси йўқлиги сабабли дастурга киритиш таклифи сайловчилар томонидан кўтарилди. Катта Найман маҳалласи ҳудудидаги 1 км га яқин ички йўл ниҳоятда таъмирталаб ҳолатда бўлиб, аҳолининг ҳақли эътирозига сабаб бўлмоқда. Вилоят Кенгаши депутати юқоридаги масалаларга ўз фикрини билдириб, тегишли мутасадди ташкилотлар депутатлик сўрови орқали чиқишини билдирди.
Учрашувда туман электр тармоқлари корхонаси ҳамда туман йўл қурилиш ташкилоти ходимлари томонидан сайловчилардан тушган саволларга батафсил жавоб беришди.

Deputy Control: There is no RMC, pharmacy, kindergarten in Katta Nayman mahalla, there are problems with the condition of roads and drinking water
16.04.2021, 10:12
A meeting of the deputy of Samarkand regional council of people’s deputies Kosimjon Karshiyev with voters was held in Katta Nayman mahalla of Pastdargam district. The event was attended by activists, aksakals, youth of Katta Nayman mahalla, employees of district organizations. The residents addressed the deputies with questions about the problems in Katta Nayman mahalla.
There are problems with drinking water in Katta Nayman mahalla of Ittifoq village. There are no artesian wells. There is also no rural medical center, pharmacy. People have to go to the district center for help. The voters asked the deputy at the regional level to decide on the opening of the RMC. Due to the absence on the territory of a state preschool educational institution, voters raised the issue of including the issue of building a preschool educational institution in the district development program. On the territory of Katta Nayman mahalla, almost 1 km of internal roads need to be repaired. The deputy of the regional council expressed his opinion on these issues, and said that he would send a deputy inquiry to the relevant organizations.
At the meeting, employees of the district electric grid enterprise and the district organization of road construction answered the voters’ questions.