Тошкент касб-ҳунарга ўқитиш маркази (KOICA)да ёшлар билан мулоқот ўтказилди
Давлатимиз раҳбари раислигида ёшлар бандлигини таъминлаш ва бўш вақтини мазмунли ташкил этиш масалалари бўйича видеоселектор йиғилишида белгиланган устувор вазифалардан келиб чиқиб, O‘zLiDeP Тошкент шаҳар Кенгаши Ёшлар билан ишлаш бўлими, O‘zLiDeP Сергели туман Кенгаши ҳамда Тошкент касб-ҳунарга ўқитиш маркази (KOICA) ҳамкорлигида “Ёшларни бандлигини таъминлашда O‘zLiDePнинг роли ва ўрни” мавзусида давра суҳбати ташкил этилди.
Тадбирда Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари, O‘zLiDeP Сиёсий Кенгаши Ижроия қўмитаси вакиллари, Халқ депутатлари Тошкент шаҳар ва туман Кенгашлари депутатлари, Тошкент касб-ҳунарга ўқитиш маркази (KOICA) мутахассислари, талабалар, партия фаоллари, ёшлар иштирок этди.
Тошкент касб-ҳунарга ўқитиш маркази (KOICA) 2012 йил 25 июль куни Ўзбекистон Республикаси ҳамда Корея Республикаси ўртасидаги дўстлик ва ҳамкорликнинг рамзи сифатида Корея Республикаси Ҳукумати томонидан KOICA орқали берилган грант ёрдамида ўз фаолиятини бошлаган. Ҳозирда ишсиз юрган ёшлар Бандликка кўмаклашиш маркази томонидан ушбу ўқув марказига йўлланма орқали бепул касб-ҳунар ўргатишга жалб этилади. Ёшлар 8 ойдан 6 ойгача ушбу марказда ўқитилади ва 2 ой амалиёт ўташади. Ўқувлар 4 та йўналишда олиб борилиб, машинасозлик, автомобилларга техник хизмат кўрсатиш, ахборот-технологиялар, электрон автоматлаштириш каби соҳаларда касб ўрганишади. Бир йил давомида 720 нафар ёшлар қабул қилинади. 2012 йилдан ҳозирги давргача 5 минг нафар ёшлар турли касбларга ўқитилди. 100 дан ортиқ ишлаб чиқариш корхоналари билан шартнома тузилган. Ушбу ўқув марказини тамомлаган ёшларни иш билан бандлигини таъминлаш масаласи алоҳида назоратга олинади.
Мулоқотда O‘zLiDeP ёшлар қаноти қатор вазирлик ва корхоналар билан яқин ҳамкорликни йўлга қўйиб, ишсиз ва муқим бир касб-ҳунарга эга бўлмаган ёшларни аниқлаш, уларни турли касбларга ўргатиш, тажрибали тадбиркорлар иштирокида ўқув-семинарлар ташкил қилиш ва шу орқали уларнинг бандлигини таъминлашда ҳам фаол бўлишлиги айтиб ўтилди.
O‘zLiDeP ва Тошкент касб-ҳунарга ўқитиш маркази (KOICA) ўқув маркази билан яқин ҳамкорликда ишлаш борасида келишувга эришилди. Тадбир иштирокчилари томонидан билдирилган фикр-мулоҳазалар ва таклифлар инобатга олиниб, галдаги қилиниши керак бўлган ишлар белгиланиб олинди.

Conversation with youth at Tashkent Vocational Training Center (KOICA)
A roundtable discussion was held on “The role of UzLiDeP in providing youth employment” based on the priority tasks outlined at a meeting held under the leadership of the Head of the state on the issues of employment and youth and organizing their free time, with the cooperation of the youth department of Tashkent city Council of UzLiDeP, Sergeli district Council of UzLiDeP and the vocational training center (KOICA).
The event was attended by deputies of the Legislative Chamber of the Oliy Majlis, representatives of the Executive Committee of the Political Council of UzLiDeP, deputies of Tashkent city and district councils of people’s deputies, specialists from the vocational training center (KOICA), students, party activists, youth.
The Vocational Training Center (KOICA) was launched on July 25, 2012 as a symbol of friendship and cooperation between the Republic of Uzbekistan and the Republic of Korea with a grant provided through KOICA by the Government of the Republic of Korea. Currently, unemployed youth are involved in a voucher from the Employment Promotion Center to free vocational training in this center. Training in the center lasts 6-8 months, 2 months are allocated for practice. Classes are held in four areas – mechanical engineering, vehicle maintenance, information technology, electronic automation. 720 people are trained during one year. Since 2012, 5 thousand people have received various professions. Contracts have been drawn up with more than 100 manufacturing enterprises. The issue of employment of young people who have completed their studies at this center is monitored.
It was noted that the “Youth Wing” of UzLiDeP established cooperation with ministries, enterprises. Work is being carried out to identify unemployed youth, their vocational guidance. Workshops are organized with the participation of experienced entrepreneurs to ensure youth employment.
UzLiDeP and Tashkent Vocational Training Center (KOICA) reached an agreement on cooperation. The next tasks were outlined taking into account the opinions and suggestions of the participants of the event.
Jizzakh University “Sambhram” hosts a meeting as part of the project “Personnel of the New Generation”
18.05.2022, 11:07
Study of Jizzakh youth problems
Bukhara holds sports competitions under the motto “Love Sports, Live with Sports!”
08.02.2021, 11:28
Kanimekh Youth Mini-Football Competition
08.02.2021, 11:27
UzLiDeP Youth Wing develops a program of comprehensive measures based on the tasks outlined in the Address