Шавкат Мирзиёев ҳар бир туманда тўқимачилик фабрикалари ташкил этиш бўйича топшириқ берди (+ФОТО)
Президент Оқдарё туманидаги “Муштарий Оқдарё” масъулияти чекланган жамиятига қарашли тикувчилик фабрикасида бўлди.
Ўтган йили ноябрда иш бошлаган ушбу корхонада 20 хилдаги трикотаж маҳсулотлар ишлаб чиқарилмоқда. Бу ерда тўрт юздан ортиқ хотин-қизлар ҳамда коллеж битирувчилари меҳнат қилмоқда.
Энг муҳими, корхона маҳсулотларининг бозори аниқ. Россиянинг “OODJI” компанияси билан шартнома имзоланган. Экспорт географиясини кенгайтириш режалаштирилган.
Президент фабриканинг ишлаб чиқариш жараёни билан танишди, маҳсулотлар сифатини кўздан кечирди, ходимлар билан суҳбатлашди.
Шавкат Мирзиёев бундай замонавий корхоналар иқтисодиётни барқарор қилиш, аҳолини иш билан таъминлашда муҳим ўрин тутишини, шу каби фабрикаларни ҳар бир туманда камида иккитадан ташкил этиш зарурлигини таъкидлади.
Шу ерда енгил саноат ва гидро энергетика соҳаларидаги имкониятлар, хорижий инвестициялар иштирокидаги лойиҳалар тақдимоти ўтказилди.

Шавкат Мирзиёев поручил организовать текстильные фабрики в каждом районе (+ФОТО)
Президент посетил в Акдарьинском районе швейную фабрику при обществе с ограниченной ответственностью “Муштарий Окдарё”.
Предприятие, начавшее свою деятельность в ноябре прошлого года, изготавливает трикотажную продукцию 20 видов. Здесь трудятся более 400 женщин и выпускников профессиональных колледжей.
Самое важное, предприятие уже имеет заказы на свою продукцию. Заключен договор с российской компанией “OODJI”. Планируется расширить географию экспорта.
Президент ознакомился с технологическим процессом на фабрике, осмотрел продукцию, побеседовал с работниками.
Шавкат Мирзиёев отметил, что подобные современные предприятия играют важную роль в обеспечении устойчивого развития экономики, необходимо создать не менее двух таких фабрик в каждом районе.
Здесь же прошла презентация проектов в легкой промышленности и гидроэнергетике, проектов с участием иностранных инвесторов.