Шавкат Мирзиёев: Бу ердаги одамларнинг ҳам бола-чақаси, эртанги кундан умидлари бор (ФОТО)
Ўзбекистон Республикаси Президенти Шавкат Мирзиёев 29 июнь куни Тошкент шаҳрининг Олмазор туманига ташриф буюриб, “Иброҳим ота” маҳалласида амалга оширилаётган қурилиш ва ободонлаштириш ишлари билан танишди.
Ушбу маҳаллада 19 та икки қаватли ва 4 та тўрт қаватли уй жойлашган. Улар 1960-йилларда қурилган бўлиб, бугунги кунда таъмирталаб бўлиб қолган. Муҳандислик-коммуникация тармоқлари ҳам эскирган.
Шу каби маҳаллалар қиёфасини янгилаш мақсадида куни кеча “Обод маҳалла” дастури қабул қилинди. “Иброҳим ота” маҳалласи ҳам мазкур дастурга киритилган. Унга мувофиқ, барча кўп қаватли уйлар, кўча ва йўлаклар таъмирланиб, ҳудуд ободонлаштирилмоқда. 7 та икки қаватли арзон уй-жой, замонавий мактабгача таълим муассасаси қурилмоқда.
Шунингдек, намунавий лойиҳа асосида маҳалла гузари, коммунал тўловлар шохобчаси, болалар ва спорт майдончалари барпо этилиши режалаштирилган.
Президентимиз уйма-уй юриб, ҳар бир оиланинг талаб-истакларини ўрганиш, муаммоси бўлса ёрдам бериш, тадбиркорларни жалб этиб, ишчи жойлар яратиш зарурлигини таъкидлади.
Бу ердаги одамларнинг ҳам бола-чақаси, эртанги кундан умидлари бор. Мамлакатимиздаги ўзгаришларни, қабул қилинаётган дастурлар натижасини одамлар ўз уйида сезиши керак, деди Шавкат Мирзиёев.
Давлатимиз раҳбари мазкур маҳалла фаоллари ва аҳоли билан суҳбатлашди. Аҳолини иш билан таъминлаш, шаҳару қишлоқларни обод қилиш, мактабгача таълим ва мактаб таълимини ривожлантириш, ёшларни етук инсонлар этиб тарбиялаш борасидаги ислоҳотлар моҳияти ҳақида мулоқот бўлди. «Обод қишлоқ», «Обод маҳалла» ва «Ёшлар - келажагимиз» дастурлари аҳоли турмуш шароитларини яхшилаш, ёшларни қўллаб-қувватлашга замин бўлиши таъкидланди.
1881
Матлуба Жўраева Сурхондарё вилоят Кенгаши "Аёллар қаноти" бўлим мудири 2018-06-29 12:37:52
Республикамизда эскириб қолган биноларни янгилаш орқали кўчаларни ободонлаштириш янги бинолар куриш орқали кундан кун чиройли бўлиб бормоқда. Юртимизга кўз тегмасин.
Навоий Давлат Педагогика инситути Тожиева Лутфия2018-06-29 12:36:48
Бугунги кунда юртимизда амалга оширилаётган кенг ислоҳотлар ва янгиланишларнинг амалий натижасини фақат марказий шаҳарлар аҳолиси ёки бошқа тор доира вакилларигина емас, балки бутун халқ юракдан ҳис қилмоқда, сабаби бу ислоҳотлар самарасидан Республиканинг ҳеч бир худуди четда қолаётгани йўқ. "Ислоҳот - ислоҳот учун емас аввало инсон учун, унинг манфаатлари учун" шиори остида амалга оширилаётган барча ислоҳотлар учун юрбошимиздан миннатдормиз.
Мухримов А А Чилонзор туман Кенгаши2018-06-29 12:30:00
Юртимиз обод бўлаверсин.Президентимизга ва хаммамизга куч кувват тилайман.
Санжар Юсупов2018-06-29 12:17:02
Кундан кунга пойтахтимиз кўрки тубдан ўзгариб, обод ва гўзал шаҳарга айланиб бормоқда. Буни озод халқнинг обод мамлакатда яшашини таъминлаш мақсадида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг яна бир ёрқин ифодаси десам, муболаға бўлмайди. Президентимиз раҳнамолигида пойтахтимизда амалга оширилган улкан бунёдкорлик ишлари туфайли у гўзал қиёфа касб этмоқда. Ўзбекистон пойтахти бугунги кунда мамлакатимизнинг иқтисодий ва маънавий салоҳияти, халқимизнинг меҳмондўстлиги ҳамда бағрикенглиги, яратувчанлик кучи ва меҳнатсеварлигининг ёрқин рамзи бўлиб қолди.

Шавкат Мирзиёев: в благоустроенной махалле и настрой созидательный (фото)
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 29 июня посетил Алмазарский район города Ташкента, где ознакомился с ходом строительной и благоустроительной работы в махалле “Иброхим ота”.
В этой махалле расположено 19 двухэтажных и 4 четырехэтажных домов 1960-х годов постройки. Сегодня они нуждаются в ремонте, устарели и инженерно-коммуникационные сети.
Для обновления облика таких махаллей недавно была принята программа "Обод махалла" ("Благоустроенная махалла"), в которую включена и махалла “Иброхим ота”. Все многоэтажные дома, улицы и дорожки ремонтируются, территория махалли благоустраивается. Строятся 7 двухэтажных доступных домов, современное дошкольное образовательное учреждение. Планируется также возведение махаллинского гузара по типовому проекту, пункта приема коммунальных платежей, детской и спортивной площадок.
Президент нашей страны отметил необходимость, совершая подворный обход, изучать устремления и запросы каждой семьи, помогать в решении проблем, привлекать предпринимателей в махаллю и создавать рабочие места.
Жители махаллей также имеют свои мечты и надежды, планы на будущее. Происходящие в нашей стране изменения, результаты принимаемых программ люди должны чувствовать прежде всего там, где живут, сказал Шавкат Мирзиёев.
Глава государства побеседовал с активом и жителями махалли. Говорилось об обеспечении населения работой, благоустройстве городов и сел, сути проводимых реформ по развитию дошкольного и школьного образования, воспитанию молодежи гармонично развитыми личностями. Отмечалось, что программы «Обод кишлок», «Обод махалла» и "Молодежь - наше будущее" призваны улучшить условия жизни населения, поддержать молодежь.
2044
Матлуба Жўраева Сурхондарё вилоят Кенгаши "Аёллар қаноти" бўлим мудири 2018-06-29 12:37:52
Республикамизда эскириб қолган биноларни янгилаш орқали кўчаларни ободонлаштириш янги бинолар куриш орқали кундан кун чиройли бўлиб бормоқда. Юртимизга кўз тегмасин.
Навоий Давлат Педагогика инситути Тожиева Лутфия2018-06-29 12:36:48
Бугунги кунда юртимизда амалга оширилаётган кенг ислоҳотлар ва янгиланишларнинг амалий натижасини фақат марказий шаҳарлар аҳолиси ёки бошқа тор доира вакилларигина емас, балки бутун халқ юракдан ҳис қилмоқда, сабаби бу ислоҳотлар самарасидан Республиканинг ҳеч бир худуди четда қолаётгани йўқ. "Ислоҳот - ислоҳот учун емас аввало инсон учун, унинг манфаатлари учун" шиори остида амалга оширилаётган барча ислоҳотлар учун юрбошимиздан миннатдормиз.
Мухримов А А Чилонзор туман Кенгаши2018-06-29 12:30:00
Юртимиз обод бўлаверсин.Президентимизга ва хаммамизга куч кувват тилайман.
Санжар Юсупов2018-06-29 12:17:02
Кундан кунга пойтахтимиз кўрки тубдан ўзгариб, обод ва гўзал шаҳарга айланиб бормоқда. Буни озод халқнинг обод мамлакатда яшашини таъминлаш мақсадида амалга оширилаётган ислоҳотларнинг яна бир ёрқин ифодаси десам, муболаға бўлмайди. Президентимиз раҳнамолигида пойтахтимизда амалга оширилган улкан бунёдкорлик ишлари туфайли у гўзал қиёфа касб этмоқда. Ўзбекистон пойтахти бугунги кунда мамлакатимизнинг иқтисодий ва маънавий салоҳияти, халқимизнинг меҳмондўстлиги ҳамда бағрикенглиги, яратувчанлик кучи ва меҳнатсеварлигининг ёрқин рамзи бўлиб қолди.
Рахманова Гульнара КР Тахтакупир туман Кенгаши 2018-06-29 12:05:46
Президентимизнинг Тошкент шаҳрининг Олмазор туманига ташрифи бу кутлуг маконга янахам файз барака киритади. Бу сузсиз. Давлатимиз рахбарининг хар бир махаллага булган ташрифидан сунг катта узгаришларни янгиланишларни куриб кузимиз кувонади. Кун санаб гуллаб яншаетган юримиз жамолига куз тегмасин!