Шавкат Мирзиёев: мақсад - одамларнинг ҳақиқий талабидан келиб чиқиб режа қилиш
Давлатимиз раҳбари дастлаб Хонобод шаҳридаги «Xon tex city» масъулияти чекланган жамияти фаолияти билан танишди.
Маълумки, Хонобод шаҳри узоқ йиллар ёпиқ ҳудуд бўлиб, саноат ривожланмаган, кўплаб объектлар бўшаб қолган эди. Президентимиз 2017 йил 2 июнда бу ерга ташриф буюриб, ижтимоий-иқтисодий шароит билан яқиндан танишган, вазиятни тубдан яхшилаш бўйича чора-тадбирлар белгилаб берган эди.
Шу асосида 2017-2019 йилларда Хонобод шаҳрини комплекс ривожлантириш бўйича дастур ишлаб чиқилди. Унга 3 минг 200 дан зиёд лойиҳалар киритилиб, 500 миллиард сўм маблағ йўналтирилди. Бунинг натижасида кўплаб корхоналар ташкил этилиб, одамлар иш билан таъминланди.
Анҳор маҳалласи ҳудудидаги собиқ 4-автокорхона ҳам узоқ йиллар бўш турган эди. Унинг бинолари ва ер майдони тадбиркорларга "ноль" қийматда бўлиб берилиб, ташкилий, молиявий жиҳатдан қўллаб-қувватланди. Бугун бу ерда катта-кичик 13 та корхона фаолият юритмоқда. Уларда жами 685 киши ишламоқда.
«Xon tex city» масъулияти чекланган жамияти шулардан бири. Ўтган йили ишга туширилган корхонада 50 турдаги тайёр кийим-кечаклар 300 дан ортиқ моделда ишлаб чиқарилмоқда. Йилига 500 минг долларлик маҳсулот экспорт қилиш режалаштирилган. Энг муҳими, илгари ишсиз бўлган 300 га яқин хотин-қиз бандлиги таъминланган.
Давлатимиз раҳбари корхонадаги шароитларни кўздан кечирди, ишчи хотин-қизлар билан мулоқот қилди.
- Ҳамма ҳаракатларимиз, фармон ва қарорларимиз замирида халқимиз ҳаётини яхшилаш, фарзандларимизнинг эртанги кунига замин яратиш мақсади мужассам. Шу борадаги ўзгаришларни, сизларнинг ҳаётдан розилигингизни кўриб хурсанд бўлдим. Андижонга бу галги ташрифимиздан ҳам мақсад - одамларнинг ҳақиқий талабидан келиб чиқиб режа қилиш, уларни таъминлаш чораларини кўриш, - деди Шавкат Мирзиёев.

Шавкат Мирзиёев: цель - планировать исходя из реальных запросов людей
Сперва глава государства ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Xon tex city» в городе Ханабаде.
Долгие годы Ханабад был закрытым городом с неразвитой промышленностью. Многие объекты здесь запустели. Президент, посетив город 2 июня 2017 года, ознакомился с социально-экономическими условиями и определил меры по коренному улучшению ситуации.
На этой основе была разработана программа комплексного развития города Ханабада в 2017-2019 годах. В нее включены более 3,2 тысячи проектов и выделено 500 миллиардов сумов. В результате введено в строй множество предприятий, люди обеспечены работой.
Многие годы бездействовали объекты автопредприятия №4 в махалле Анхор. Его здания и территория распределены между предпринимателями по "нулевой" стоимости, им оказана организационная и финансовая поддержка. Сейчас здесь действуют 13 предприятий, на которых работают в общей сложности 685 человек.
Одним из них является ООО «Xon tex city». Предприятие, введенное в строй в прошлом году, изготавливает 50 видов готовой одежды более 300 моделей. Запланировано экспортировать продукцию на 500 тысяч долларов в год. Самое важное, обеспечена занятость около 300 безработных женщин.
Глава государства ознакомился с условиями на предприятии, побеседовал с работницами.
- В основе всех наших действий, принимаемых указов и постановлений лежит цель улучшения жизни нашего народа, создания фундамента для завтрашнего дня наших детей.
Изменения, произошедшие здесь, то, что вы довольны жизнью, радуют меня. Цель нынешней поездки в Андижан - составить планы, исходя из реальных запросов людей, принять меры по их обеспечению, - сказал Шавкат Мирзиёев.