“Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракатини йўлга қўйилиши халқимиз турмуш фаровонлигини оширишга хизмат қилади
25.04.2020, 12:06
Давлатимиз раҳбари ташаббуси билан “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракатига асос солинди. Бу қарор билан аҳолининг айрим қатламларига ёрдам кўрсатишни мақсад қилган янги тузилма вужудга келди деб қараш, аслида, ушбу саъй-ҳаракатнинг заминида турган жуда чуқур маънони кўра билмаслик бўлади.
Аслида ушбу ҳаракатга асос солиниши мамлакатимизда амалга оширилаётган ҳар бир ислоҳот замирида, энг аввало, инсон омили, юртдошларимиз манфаати ётганининг яна бир бор амалий исботи бўлди. Бошқача айтганда, синовли кунларда мушкул аҳволда қолган оила ёки фуқароларни ўз муаммолари қуршовида ёлғиз ташлаб қўймасликка, Ўзбекистоннинг ҳар бир фуқароси қаерда бўлишидан қатъи назар, доимо давлатимиз ва жамиятимизнинг эътиборини ҳис қилиб туришини таъминлашга ундовчи ва мамлакатимиз бунга қодирлигини кўрсатувчи, яхши кунларда ҳам, бугунгидай оғир кунларда ҳам бутун халқимиз бир бўлиб, мураккаб аҳволда қолган ватандошимизнинг ёнида туришга чақирувчи хайрли ташаббус бўлди.
Баъзида миллатни бирлаштирувчи, юксак марраларга чорловчи мафкуравий қарашлар тўғрисида турли туман назарий чиқишларни кўриш, эшитиш мумкин. Лекин, фикримизча, халқни бирлаштирувчи ҳақиқий мафкура мана шундай амалий қадамларда бунёд бўлади ва биз бугун коронавирус деб номланувчи, ёшни ҳам қарини хам аяб ўтирмайдиган бир офат олдида халқимизнинг турли қатламлари бир-бирига кўмакка қандай бел боғлаётгани, жипслашаётганининг яққол гувоҳи бўлиб турибмиз.
Аҳоли бандлигини таъминлаш ва даромади кескин камайишининг олдини олиш масалаларига бағишлаб 22 апрель куни ўтказилган видеоселектор йиғилишида Президентимиз бу масалага яна бир бор тўхталиб, ҳозирги шароитда амалга оширилиши лозим бўлган муҳим чора-тадбирларни белгилаб берди.
Ушбу эзгу саъй-ҳаракатнинг муборак Рамазон ойида амалга оширилишида ҳам жуда катта маъно мужассам. Зеро, бу айёмда амалга ошириладиган эҳсон ва хайриялар манзилли бўлади. Шу боис хайрли ташаббус қанот ёйиши биланоқ партиямиз электорати, тадбиркор ва фермерлар имкониятдан келиб чиқиб саховат ишларини амалга ошириш истагини билдирди.
Наманган вилоятидаги “Арт софт” кластери таъсисчилари Наманган шаҳри, Поп, Мингбулоқ ва Янгиқўрғон туманларида 3 минг оилага ёрдам бериш ташаббуси билан чиқди. “Мехмаш” корхонаси эса Наманган шаҳар коронавирусга қарши “Тадбиркорлар саховат жамғармаси”га 130 миллион сўмлик озиқ-овқат ҳамда Давлат санитария эпидемиология марказига 86 миллион сўмлик дезинфекция мосламалари эҳсон қилди. “Саховат ва кўмак” ҳаракатига 350 миллион сўм маблағ ажратилди.
Айтиш ўринлики, “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракати кўмаги эҳтиёжманд оилаларга етиб бориши, ҳеч ким меҳр ва эътибордан четда қолмаслиги учун бу жараёнда партиямизнинг барча даражадаги депутатлари фаоллик кўрсатмоқда. Юртимиз бўйлаб йўлга чиққан “Саховат ва кўмак” карвонига Олий Мажлис Қонунчилик палатаси депутатлари ҳам бош қўшмоқда. Парламент қуйи палатасидаги ЎзЛиДеП фракцияси аъзолари вақтинча ишламаётган ва кунлик даромад асосида яшаб келган фуқароларни аниқлаб, уларни томорқадан самарали фойдаланишга ва бандлигини таъминлашга кўмаклашмоқда.
Давлатимиз раҳбарининг хайрли ташаббусига деҳқон ва миришкорларимиз ҳам “лаббай” деб жавоб бериб, далада кўтаринки кайфиятда меҳнат қилмоқда. Бугунги синовли кунларда “Саховат ва кўмак” умуммиллий ҳаракатига ҳисса қўшиш учун ишлаяптилар, баҳоли қудрат қийин шароитдаги оилаларга беғараз ёрдам кўрсатяптилар. Аҳолини озиқ-овқат билан таъминлаш баробарида, ишсиз фуқароларнинг даромад топишига шароит яратиб беряптилар.
Ҳозирги шароитда “Саховат ва кўмак” жамғармаси тузилиши жуда ўринли ва аҳамиятли бўлди. Бу орқали давлатимиз раҳбари бошлаган ташаббусга минглаб тадбиркору фермерлар, саховатпеша инсонлар қўшилишига имкон яратилди. Ишбилармонларимиз қийин шароитга тушган маҳалладошларига ёрдам бериш имконияти яратилганидан мамнун.
Фермерларимиз қишлоғидаги имконияти чекланган оилалар томорқасига экин эктириш ва кўчат таъминотини қилиб, парваришлашда астойдил ёрдам беряпти. Республика бўйича 10 мингдан ортиқ фермерлар “Саховат ва кўмак” умуммиллий ҳаракатида қатнашиш ташаббусини билдирди. Сўнгги уч йилда қишлоқ хўжалигидаги ислоҳотлар туфайли фермерлар манфаат кўрди. Уч йил олдинги фермер ва деҳқон билан ҳозиргисининг фарқи катта. Бугун улар оёққа турди, имкониятлари янада кенгайди. Шундай синовли дамларда халқимизга ёрдам беришдан ўзларини бахтиёр ҳис қилишяпти. Эътиборга молик жиҳати шуки, Ўзбекистон фермер, дехқон хўжаликлари ва томорқа ер эгалари Кенгаши томонидан “Саховат ва кўмак” жамғармасига 110 млн сўм миқдоридаги хайрия маблағи ўтказиб берилди.
Тадбиркорлар уч йил олдин қандай эди, текширишлар чарчатган, ишлашга имконият чекланган эди. Кейинги йилларда тадбиркорлар учун ҳам қатор имтиёзлар яратилди, эркин нафас олиб, оёққа туришди. Шу боис бугунги синовли дамларда давлатимиз, ҳукуматимиз, халқимиз билан бирга қийин вазиятга тушган юртдошлари, маҳалладошларини қўллаб-қувватлашга ошиқяпти.
Шу ўринда партиямизнинг энг фаол қисми бўлмиш азиз тадбиркорларимизни “Саховат ва кўмак” умумхалқ ҳаракатидек олийжаноб мақсадлар йўлида бошланган эгзу ишларда фаол бўлишга чақирамиз. Мингйилликларга бориб тақаладиган тарихимизга назар ташласак, унинг ҳар бир босқичида халқимиз бошига иш тушганда биринчи бўлиб кўмакка ҳар доим тадбиркорлар келганини яхши биламиз.
Бугунги кунда юртимизда амалга оширилаётган ислоҳотларнинг локомотиви айнан тадбиркорлар, ишбилармонлар ва фермерлар қатлами бўлиб қолаётгани сир эмас. Шундай экан, келинг, юртимиздаги коронавирус пандемияси туфайли юзага келган шароитда қийин ҳаётий вазиятга тушиб қолган юртдошларимизни қўллаб-қувватлашда ҳам биз жонбозлик кўрсатайлик. Бу партиямиз дастурларидан ўрин олган бизнеснинг жамият олдидаги масъулияти тўғрисидаги фикрларни исботлаш билан бирга, муқаддас рамазон ойида халқимизга хос ҳақиқий меҳр-оқибатнинг бир намунаси ҳам бўлади.
Сизу бизнинг ўрнимиз, халқимизга қанчалик елкадош бўла олишимиз айнан мана шундай кунларда билинади. Ўйлайманки, шундай бир даврда муҳтарам Президентимизга камарбаста бўлиб, ушбу пандемия туфайли бошимига тушган синовларни биргаликда енгиб ўтамиз. Бу хайрли ташаббусга барчамиз, албатта, муносиб ҳисса қўшамиз.

Образование общенародного движения “Доброта и поддержка” будет способствовать повышению благосостояния народа
29.04.2020, 12:07
По инициативе главы государства  положено начало общенародному движению «Доброта и поддержка». Восприятие этой инициативы как создание новой структуры, целью которой является обязательное оказание помощи  отдельным слоям населения, означает непонимание глубокого смысла, заложенного в это движение.
На самом деле  основание этого движения  явилось еще одним  практическим доказательством того, что целью  всех проводимых в стране реформ являются, прежде всего, фактор человека,  интересы наших соотечественников. Иначе говоря, это – благородная инициатива, призывающая не оставлять в эти сложные дни  нуждающихся граждан и семей наедине со своими проблемами, к обеспечению понимания каждым гражданином Узбекистана, что государство и общество заботится о нем, где бы он не находился, показать, что наша страна способна на это, и народ, как единое целое в эти дни испытаний рядом с соотечественниками, нуждающимися в помощи.
Иногда мы сталкиваемся с различными теоретическими выступлениями касательно идеологических взглядов, призывающих к единению народа и достижению намеченных  рубежей. Мы считаем, направленная на объединение народа истинная идеология проявляется именно вот такими практическими действиями и сегодня, мы видим, как различные слои населения нашей страны объединяются и готовы оказывать помощь друг другу в период угрожающей нам, не щадящей ни молодых, ни старых беды, называемой коронавирусом.
В ходе состоявшегося 22 апреля  видеоселекторного совещания, посвященного обеспечению занятости населения  и снижению уровня бедности, Президент вновь затронул этот вопрос и наметил важные меры, которые необходимо выполнить  в нынешних условиях.
Огромный смысл заключается и в том, что  благие дела будут осуществляться  в священный месяц  Рамазан. В этой связи электорат нашей партии, предприниматели и фермеры выразили желание оказывать помощь нуждающимся исходя из своих возможностей.
В Наманганской области учредитель кластера  “Арт софт” выступил с инициативой оказания помощи 3 тысячам семей, проживающим  в городе Наманган, Папском, Мингбулакском и  Янгикурганском районах. Предприятие “Мехмаш” предоставило  «Фонду благотворительности предпринимателей» по борьбе с коронавирусом в городе Намангане продовольственную продукцию  на сумму  130 миллионов сумов  и Государственному санитарно-эпидемиологическому центру аппаратов для дезинфекции на сумму  86 миллионов сумов. Движению «Доброта и поддержка» выделено  350 миллионов сумов.
Депутаты всех уровней нашей партии активно участвуют в общенародном движении «Доброта и поддержка», направленном на оказании помощи уделение внимания каждой нуждающейся семье. Депутаты Законодательной палаты  Олий Мажлиса также принимают участие  в работе  движения «Доброта и поддержка». Члены фракции УзЛиДеП в нижней палате парламента  выявляют временно не работающих и живущих за счет каждодневного дохода граждан и оказывают им помощь  в эффективном использовании приусадебных земель и обеспечении занятости.
Благородную инициативу главы государства поддержали дехкане и земледельцы, они активно работают на полях.  Своим трудом они вносят в клад  в общенародное движение «Доброта и поддержка», оказывают безвозмездную помощь нуждающимся семьям. Наряду с обеспечением населения  продовольственной продукцией  создают условия безработным гражданам для получения дохода.
Создание фонда «Доброта и поддержка» стало  уместным и значительным в нынешних условиях. Благодаря этому  к инициативе главы государства присоединились тысячи фермеров, не равнодушные к нынешним условиям люди. Деловые люди готовы  оказать помощь нуждающимся односельчанам, жителям махаллей.
Фермеры оказывают помощь семьям с ограниченными возможностями в обработке приусадебных земель и посадке растений. В целом по республике желание участвовать в  общенародном движении «Доброта и поддержка» выразили  более 10 тысяч фермеров. Благодаря реформам, проводимым в сельскохозяйственной сфере в последние три года, у фермеров возрос интерес к труду. Сегодня это не те фермеры и дехкане, что были три года назад. Сегодня они располагают широким спектром  возможностей и в нынешние дни испытаний готовы  оказывать помощь народу.  Заслуживает внимания и следующий факт:  Совет фермерских, дехканских хозяйств и владельцев приусадебных земель Узбекистана  выделил в фонд «Доброта и поддержка» в качестве благотворительной помощи  110 млн. сумов.
Три года назад  предприниматели были людьми, уставшими от бесчисленных проверок, отсутствия возможности  нормально работать. В последние годы предпринимателям предоставляется ряд льгот. И сегодня в ответ на проявленную заботу они вместе  с государством, правительством, народом  готовы оказывать помощь соотечественникам, переживающим трудности в эти дни испытаний.
Мы призываем предпринимателей – самую активную часть нашей партии – проявить еще большую активность  в работе на таком благородном пути, как общенародное движение «Доброта и поддержка». Из нашей  многовековой истории известно, в любые эпохи, когда народу угрожала беда, первыми оказывали помощь предприниматели.
Сегодня в нашей стране предприниматели, деловые люди, фермеры служат локомотивом  проводимых в стране реформ. И в условиях, сложившихся  в стране в связи  с пандемией коронавируса, именно мы должны поддержать  соотечественников, находящихся  в сложной жизненной ситуации. К этому нас призывает и отмеченная в программе партии  ответственность перед бизнес-сообществом,  а в священный месяц Рамазан это станет образцом  присущих нашему народу доброты и милосердия.
Именно в эти дни испытаний станет очевидно, насколько мы сможем поддержать народ. Думаю, в нынешних условиях мы поддержим Президента и вместе  преодолеем испытания, вызванные пандемией. Все мы обязательно внесем вклад в эту благородную инициативу.