Tadbirkorlar uchun ilmiy-amaliy seminarlar
O‘zLiDeP Xorazm viloyat Kengashi “Ayollar qanoti” tashabbusi bilan kichik biznes va oilaviy tadbirkorlikni yanada rivojlantirish borasida muntazam uchrashuv va amaliy seminarlar o‘tkazib kelinmoqda.
Ana shunday tadbirlardan biri Xonqa shaharchasi “Ezgulik” mahalla fuqarolar yig‘inida bo‘lib o‘tdi. “Innovatsion texnologiyalar – kichik va oilaviy biznesni rivojlantirish uchun imkoniyatlar” mavzusidagi amaliy seminarda mamlakatimizda kichik biznes va xususiy tadbirkorlikni rivojlantirish orqali aholi farovonligini yuksaltirish, xotin-qizlar va yoshlar bandligini ta’minlash, oilalar daromadini oshirishga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi.
Amaliy seminarda O‘zLiDeP Xonqa tuman Kengashi raisi F. Karimov Prezidentimizning 2016 yil 5 oktyabrdagi “Tadbirkorlik faoliyatining jadal rivojlanishini ta’minlashga, xususiy mulkni har tomonlama himoya qilishga va ishbilarmonlik muhitini sifat jihatidan yaxshilashga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni tadbirkorlikni rivojlantirishda muhim dasturilamal bo‘layotgani haqida  so‘z yuritdi.
Shuningdek, amaliy seminarda, kichik biznes va oilaviy tadbirkorlikni rivojlantirish, tumanda oilaviy tadbirkorlik sub’ektlarning mahsulot ishlab chiqarish va aholiga xizmat ko‘rsatish borasidagi faoliyati yuzasidan xalq deputatlari viloyat Kengashi deputati N. Masharipovaning ma’ruzasi tinglandi.
Tadbir yakunida tadbirkorlik bilan shug‘ullanish istagida bo‘lgan fuqarolarga mutaxassislar tomonidan zarur maslahatlar berildi, biznes-reja ishlab chiqish tartibi tushuntirildi. Bu kabi ilmiy, amaliy seminarlar viloyatimizdagi barcha tumanlarida bo‘lib o‘tmoqda

Научно-практические семинары для предпринимателей
По инициативе "Женского крыла" Хорезмского областного Совета УзЛиДеП проводятся регулярные встречи и практические семинары в деле дальнейшего развития малого бизнеса и семейного предпринимательства.
Одно из таких мероприятий состоялось в сходе граждан махалли  “Эзгулик” поселка Хонка. На практическом семинаре на тему “Инновационные технологии – возможности для развития малого и семейного бизнеса”, отмечалось, что в нашей стране уделяется особое внимание повышению благосостояния населения путем развития малого бизнеса и частного предпринимательства, обеспечению занятости женщин и молодежи, повышению доходов семьи.
На практическом семинаре председатель Хонкинского районного Совета УзЛиДеП Ф.Каримов отметил, что Указ Президента нашей страны "О дополнительных мерах по обеспечению ускоренного развития предпринимательской деятельности, всемерной защите частной собственности и качественному улучшению делового климата" от 5 октября 2016 года служит важным руководством к действию в этом направлении.
Также на практическом семинаре был заслушан доклад депутата областного Кенгаша народных депутатов Н.Машариповой о развитии малого бизнеса и семейного предпринимательства, деятельности субъектов семейного предпринимательства в районе в деле производства продукции и оказания услуг населению.
В завершении мероприятия гражданам, желающим заняться предпринимательством, специалистами даны необходимые рекомендации, разъяснен порядок составления бизнес-плана. Подобные научные, практические семинары проходят во всех районах области.