Tadbirkorlar tijorat banklari faoliyatidan mamnunmi?
Xalq deputatlari Namangan shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhining navbatdagi yig‘ilishida ana shu masala muhokama etildi. Unda deputatlar Namangan shahar hokimining iqtisodiyot va tadbirkorlikni rivojlantirish masalalari bo‘yicha birinchi o‘rinbosari Ulug‘bek Xoliqovning hisobotini  tingladi.
– 2017 yilda shaharda 119 ta loyiha amalga oshirilib, 3 ming 781 ta yangi ish o‘rni yaratildi. Shahar mahalliy budjeti esa 255 mlrd 841 mln 522 so‘m o‘rniga 263 mlrd 284 mln 654,2 ming so‘m qilib ortig‘i bilan bajarildi, – deydi U. Xoliqov o‘z hisobotida. – Ayni chog‘da esa shaharda tadbirkorlikni qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha muayyan ishlar olib borilmoqda. Masalan, tadbirkorlar uchun eng dolzarb masalalardan biri ularni yer maydonlari bilan ta’minlash ekanligini e’tiborga olib, “Orzu” kichik sanoat zonasidan ularga yer maydonlari ajratib berildi. Biroq olib borilayotgan sa’y-harakatlarga qaramay, tadbirkorlarning o‘z faoliyatlarini rivojlantirishga to‘sqinlik qilayotgan ayrim muammolar ham uchrab turibdi. Tijorat banklari tomonidan kredit ajratilishida  yuzaga kelayotgan turli muammolar esa tadbirkorlarni  sarson sargardon qilmoqda.
Bank  vakillari  qanday  fikrda?
Markaziy bank viloyat bosh boshqarmasi bo‘lim boshlig‘i Davron Munavvarovning aytishicha, banklarning to‘lov qobiliyati mustahkam bo‘lishi uchun kredit va boshqa maqsadlar uchun ajratiladigan mablag‘lar o‘z vaqtida qaytib kelishi zarur. Har yili paxta, g‘alla uchun fermer xo‘jaliklariga kredit mablag‘lari beriladi. Biroq bu mablag‘larni to‘liq va o‘z vaqtida qaytarish masalasida muammolar bor. Ayrim fermer xo‘jaliklari shartnoma rejasini bajarolmay iqtisodiy tanazzulga uchrab, tugatilmoqda, ularning o‘rnida yangi fermer xo‘jaliklari tuziladi. Lekin tugatilgan fermer xo‘jaligidan bank qarzlarini undirish masalasi muaallaq bo‘lib qolmoqda. Bu esa banklarning iqtisodiy holatiga salbiy ta’sirini o‘tkazmoqda.
– 2017 yilda 3 mlrd so‘mga yaqin  9 foizli imtiyozli kredit berdik, – deydi Xalq banki amaliyot bo‘limi boshlig‘i Shuhrat Jo‘raboyev. – Lekin bu mablag‘lar o‘z vaqtida to‘liq qaytmadi. Ayrimlar hatto chorvachilik uchun olgan kredit mablag‘ini boshqa maqsadlarga ishlatib yuborganliklari ham aniqlandi. Shuning uchun kredit ajratishda kafillik, garov masalasiga jiddiy e’tibor berilmoqda.
O‘zLiDeP vakillari nima deydi?
– Bank vakillari kreditlarning qaytarilishi bo‘yicha muammolar borligini aytishdi. Lekin bunga ularning o‘zlari ham sababchi, deb hisoblayman, – deydi O‘zLiDeP Namangan shahar Kengashi raisining o‘rinbosari Atxamjon To‘rayev. – Nima uchun banklarning o‘zida berilgan kreditlarning maqsadli ishlatilishini nazorat qiladigan tizim yo‘q. Bo‘lsa ham, izchil ishlamaydi. Natijada kredit mablag‘larini maqsadsiz ishlatib yuborish holatlari yuzaga kelmoqda. Tan olish kerak, bugun ko‘pgina loyihalarni moliyalashtirishda ayrim banklar bu bizning mijoz emas, deb o‘zini chetga olishadi. Bu esa fuqarolarning olgan kreditlarini maqsadsiz ishlashtishlariga turtki bo‘lmoqda. Shunday ekan, banklar ham bu jarayonda befarq bo‘lmasliklari kerak.
Ta’kidlash kerak, hisobotlar ham, deputatlar muhokamasi ham juda jonli, bahsli tarzda o‘tdi. Yig‘ilishda shunday xulosaga kelindiki, bugun iqtisodiyotni rivojlantirishda, tadbirkorlarni qo‘llab-quvvatlashda banklarning amaliy ko‘magiga ehtiyoj har qachongidan ham kuchaygan. Chunki bugun Namanganda yangi-yangi tadbirkorlik sub’ektlari ish boshlayapti. Ular sanoat, qurilish, savdo va maishiy xizmat sohalarida yangi ish o‘rinlari yaratish biznes loyihalari bilan chiqmoqda. Ularning o‘z faoliyatini yo‘lga qo‘yish uchun esa ko‘mak kerak, xolos.

Довольны ли предприниматели деятельностью коммерческих банков?
Данный вопрос обсуждался на очередном заседании депутатской группы УзЛиДеП в Наманганском городском Кенгаше народных депутатов. В нем депутаты заслушали отчет первого заместителя хокима города Намангана по вопросам экономики и развития предпринимательства Улугбека Холикова.
– В 2017 году в городе реализовано 119 проектов, создано 3781 рабочих мест. Городской местный бюджет вместо 255 млрд 841 млн 522 сумов выполнен на 263 млрд 284 млн 654,2 тысяч сумов, – сказал У.Холиков. – Вместе с тем, в городе осуществляется определенная работа по поддержке предпринимательства. Например, учитывая то, что одним из самых актуальных вопросов для предпринимателей является обеспечение их земельными площадями, в малой промышленной зоне “Орзу” для них выделены земельные площади. Однако несмотря на проводимые меры также встречаются некоторые проблемы, препятствующие развитию предпринимательской деятельности. Различные трудности, возникающие в выделении кредита коммерческими банками, приводят к волоките и бюрократизму на пути предпринимателей.
Что об этом думают представители банка?
По словам начальника отдела областного главного управления Центрального банка Даврона Мунавварова, для устойчивой платежеспособности банков необходимо своевременное возвращение кредитов и других целевых средств. Ежегодно для хлопка, зерна фермерским хозяйствам выделяются кредитные средства. Однако имеются проблемы в вопросе полного и своевременного возвращения этих средств. Некоторые фермерские хозяйства, не выполнив договорных обязательств, становятся экономически несостоятельными, их деятельность прекращается, вместо них создаются новые фермерские хозяйства. Однако вопрос взыскания задолженности упраздненного фермерского хозяйства перед банком остается нерешенным, что негативно сказывается на экономическом состоянии банков.
– В 2017 году мы предоставили 9-процентные льготные кредиты на сумму почти в 3 млрд.сумов, – сказал начальник операционного отдела “Халк банки” Шухрат Журабоев. – Однако эти средства не были возвращены своевременно и в полном объеме. Было также установлено, что некоторые кредитополучатели выделенные кредитные средства использовали не по назначению. В связи с этим, при выделении кредита уделяется серьезное внимание вопросу поручительства, залога.
Что говорят представители УзЛиДеП?
– Представители банка сообщили о наличии проблем в возвращении кредитов. Однако, думаю, что они сами тому причиной, – сказал заместитель председателя Наманганского городского Совета УзЛиДеП Атхамжон Тураев. – Почему в банках нет системы, контролирующей целевое использование кредитов. Даже если и есть, но она не работает на должном уровне. В результате возникают случаи нецелевого использования кредитных средств. Следует признать, что сегодня при финансировании множества проектов некоторые банки отказываются со словами, это не наш клиент. Это способствует нецелевому использованию гражданами полученных кредитов. Следовательно, банки также не должны быть безразличными в данном процессе.
Необходимо отметить, что и отчеты, и обсуждения депутатов проходят очень активно, оживленно. На заседании отмечалось, что сегодня в развитии экономики, поддержке предпринимателей как никогда усилилась потребность в практическом содействии банков. Так как сегодня в Намангане начинают деятельность новые субъекты предпринимательства. Они выступают с бизнес-проектами по созданию новых рабочих мест в сферах промышленности, строительства, торговли и бытового обслуживания. А для налаживания их деятельности достаточна лишь поддержка.