Oltinsoyda tadbirkor ayollar ko‘paymoqda
Oltinsoy tumanida ham daftarlarda ro‘yxatda turadigan ishsiz xotin-qizlarga kredit va subsidiyalar berilmoqda. Xo‘sh, ushbu mablag‘lar maqsadli sarflanayaptimi?  Ushbu savolga javob topish maqsadida O’zLiDeP Oltinsoy tumani Kengashi apparat rahbari Jamshid Xaitov va  tuman Kengashi deputati Xafiza Sherqobilovalar hududdagi “Qiziltepa” mahallasida yashovchi xotin-qizlarning xonadonlarida bo‘lib, “Ayollar daftari” orqali olgan kredit va subsidiyalardan maqsadli foydalanayotgan tadbirkorlarning faoliyatini o‘rganishdi.
Shu mahallada yashovchi Xolida Avazova tadbirkorlik qilish maqsadida 15 mln. so‘m miqdorida imtiyozli kredit olgandi. Hozirda oilaviy kichik korxona tashkil qilib, o‘z mahallasiga sut va sut mahsulotlarini yetkazib bermoqda. Tikuvchilikka qiziqishi bor Gulbahor Alimardanova ham o‘zini o‘zi band qilish uchun olgan 10 mln. so‘m kreditga tikuvchilik mashinkasi xarid qilib, mahalladoshlarining hojatini chiqarayapti.
— Men ham «Ayollar daftari»da ro‘yxatda turardim, shu sabab menga ham zamonaviy tikuv mashinkasi berishdi, — deydi Zaynab Murodova. — Ilgari eski mashinkada qiynalardim, hozir esa yangi mashinkada qo‘ni-qo‘shnimning hojatini chiqayotganimdan juda xursandman. Ozmi-ko‘pmi, oilamga ham qo‘shimcha daromad olib kirayapman. Davlatimiz rahbari tomonidan bizga berilgan shunday imkoniyatdan juda mamnunman.
Ha, Oltinsoyda Zaynab opa kabi hunarini ishga solib, halol mehnat qilib, daromad topayotgan xotin-qizlar ko‘p. Muhimi, ular bugun ishlashyapti, ham oilasida, ham jamiyatda o‘z o‘rinlarini topishga intilayapti.

И в Алтынсайском районе безработным женщинам, внесенным в списки тетрадей, выдаются кредиты и субсидии. Итак, как же расходуются эти средства? Чтобы найти ответ на этот вопрос руководитель аппарата Алтынсайского районного Кенгаша УзЛиДеП Жамшид Хаитов и депутат районного Кенагаша Хафиза Шеркобилова побывали в домах женщин проживающих в махалле «Кызылтепа» и изучили деятельность предпринимателей использующих целесообразно полученные кредиты и субсидии.
Жительница этой махалли Холида Авазова с целью занятия предпринимательской деятельностью, получила льготный кредит в размере 15 млн. сумов. В настоящее время, организовав семейное малое предприятие, поставляет в свою махаллю молочную продукцию. Проявляющая интерес к швейному делу Гулбахор Алмардонова, для обеспечения самозанятости, получила кредит 10 млн.сумов, на что приобрела швейную машинку и обшивает теперь жителей махалли.
- Я тоже была в списке «Женской тетради» и по этой причине и мне выдали современную швейную машину, - говорит Зайнаб Муродова. - Раньше мне приходилось трудно со старой машинкой, теперь работаю на новой машинке и выполняю заказы соседей, чему очень рада. Ни много, ни мало приношу дополнительную прибыль в семью. Очень благодарна за предоставленную нам возможность со стороны главы государства.
Да, в Алтынсае много таких женщин, как Зайнаб-опа, кто благодаря своей профессии и честному труду , получает прибыль. Главное, сегодня они работают, стремятся найти свое место в семье и обществе.