Jizzax viloyatidagi mavjud 302 ta mahalladagi 264 nafar hokim yordamchilari partiyamiz faollari hisoblanadi. Ular orasida mahalliy Kengashlardagi O`zLiDeP deputatlik guruhi a’zolari ham talaygina. Ayni paytda hokim yordamchilari “mahallabay” ishlash tizimini keyingi bocqichga olib chiqish, mahallaning o‘zida turib, barcha masalalarni hal qilish choralarini ko‘rish borasida samarali ishlarni amalga oshirmoqdalar.
Xalq deputatlari Sharof Rashidov tuman Kengashidagi O`zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi Akmal Ahmedov tumandagi Qatortol MFYda hokim yordamchisi sifatida faoliyat olib bormoqda. Mazkur mahalladagi mavjud 430 ta xonadonda 3400 nafardan ortiq aholi istiqomat qiladi.  40 nafar xotin-qizlar “Ayollar daftari”ga, 15 nafar yigit-qizlar “Yoshlar daftari”ga kiritilgan.
O’tgan vaqt davomida hokim yordamchisi mahalla faollari, yoshlar yetakchisi va hamkor tashkilotlar bilan birgalikda  aholini tadbirkorlikka jalb qilib, ularning bandligini ta’minlash, shu asnoda  doimiy daromad manbalarini shakllantirish maqsadida asalarichilik, chorvachilik, tikuvchilikni rivojlantirish, issiqxonalar tashkil qilishga alohida e’tibor qaratmoqdalar.
Misol uchun, mahallada istiqomat qiluvchi Ma’mur Uzoqov, Yorqin Botirov, Zohid Daminov kabi fuqarolarning chorvachilik bilan shug‘ullanishlari, Begimqul Raimovning asalarichilikni rivojlantirishi uchun imtiyozli kreditlar olib berildi. Oybek Murodov  xonadoniga 5 ta tikuv mashinkasi keltirilib, u yerda tikuv sexi faoliyati yo‘lga qo‘yildi. Sahob Haitov esa mahallaga keltirilgan jo‘ja ochishga mo‘ljallangan inkubator faoliyatini o‘z nazoratiga oldi. Natijada nafaqat aholi bandligini ta’minlash, balki mahalla ahliga parrandachilikni rivojlantirish uchun bepul jo‘ja tarqatish imkoniyati yuzaga keldi.
Amalga oshirilayotgan bu sa’y-harakatlar aholini bandligini ta’minlashga, ularning oilalari farovonligini oshirishga munosib hissa bo‘lib qo‘shilmoqda.

Депутат – помощник хокима в махалле вносит вклад в обеспечение занятости населения
Работающие в 302 махаллях Джизакской области 264 помощников хокима считаются активистами партии. Среди них есть немало членов депутатской группы УзЛиДеП. В настоящее время помощники хокимов проводят работу по повышению системы работы махаллабай на новый уровень, принимают меры по решению имеющихся проблем непосредственно в махалле. Член депутатской группы УзЛиДеП в Шараф Рашидовском районном кенгаше народных депутатов Акмал Ахмедов работает помощником хокима в райнном СГМ «Катортол». В этой махалле проживают 430 семей, население составляет более 3400 человек. 40 женщин внесены в список “Женской тетради”, 15 молодых людей – в список “Молодежной тетради”.
Помощник хокима совместно с активистами махалли, лидером молодежи и организациями-партнерами занимается привлечением населения в предпринимательство и обеспечением занятости людей, для формирования постоянных источников дохода уделяет особое внимание развитию пчеловодства, животноводства, организации теплиц.
Например, оказал помощь гражданам махалли Маъмуру Узокову, Ёркину Ботирову, Зохиду Даминову в получении льготного кредита для организации животноводческой деятельности, а Бегимкулу Раимову – для организации пчеловодства. Для семьи Ойбека Муродова доставили 5 швейных машинок и наладили работу швейного цеха. Сахоб Хаитов стал контролировать работу завезенного в махаллю инкубатора для вывода цыплят. В результате обеспечивается занятость населения, вместе с тем, появляется возможность бесплатного предоставления населению цыплят для развития птицеводства.
Проводимая работа служит достойным вкладом в обеспечение занятости населения и повышения благосостояния семей.