Barcha harakatlarimiz – xalqimiz farovonligi va xavfsizligi uchun
Davlatimiz rahbarining 2017-yil 7-fevraldagi “O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi to‘g‘risida”gi Farmoni bilan tasdiqlangan O‘zbekiston Respublikasini yanada rivojlantirish bo‘yicha Harakatlar strategiyasi mamlakatimizda hukm surayotgan tinchlik va barqarorlik muhitini yanada mustahkamlash, xavfsizlik, millatlararo  totuvlik  va  diniy  bag‘rikenglikni  ta’minlashga  xizmat  qiladi. Zero, unda aholining barcha qatlamlari manfaatlariga mos ko‘plab vazifalar va chora-tadbirlar belgilangan.
Shulardan biri – aholi daromadlarini oshirish, uyushmagan yoshlarni kichik biznes va xususiy tadbirkorlik faoliyatiga kengroq jalb qilish, ularni shaxsiy tomorqadan daromad olishga, foydali mehnat bilan shug‘ullanishga o‘rgatish orqali bandligini ta’minlash, ijtimoiy-siyosiy faolligini oshirish, huquqiy ongini yuksaltirish, ularni turli yot g‘oyalar ta’siridan himoya qilishdir.
Shundan kelib chiqqan holda, Tadbirkorlar va ishbilarmonlar harakati – O‘zbekiston Liberal-demokratik partiyasi Jizzax viloyat Kengashi tashabbusi bilan Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputatlari, mahalliy aholi va uyushmagan yoshlar ishtirokida “Yurt tinchligi, vatan taraqqiyoti, xalq farovonligi uchun har birimiz mas’ulmiz” shiori ostida “Barcha harakatlarimiz – xalqimiz farovonligi va xavfsizligi uchun” mavzuida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirda joriy yilning birinchi choragi davomida uyushmagan yoshlar bandligini ta’minlash hamda mahalla profilaktika inspektorlarining huquqbuzarlik va jinoyatchilikning oldini olishga qaratilgan  targ‘ibot-tashviqot ishlari natijasida tumandagi 6 ta mahalla va 3 ta qishloq fuqarolar yig‘ini hududida umuman jinoyatchilik va huquqbuzarlik holatlari sodir etilmagani alohida ta’kidlandi.
–Haftaning har payshanba kuni “profilaktika kuni” etib belgilangani amalda o‘z samarasini bermoqda, – deydi Paxtakor tumani IIB katta inspektori Shavkat Tog‘ayev. – Jumladan, tumanda huquqbuzarliklarning oldini olish, favqulodda holatlar sodir etilishiga yo‘l qo‘ymaslik borasida olib borilayotgan amaliy ishlar natijasida barcha jinoyatlar 32,4 foizga, talonchilik va og‘ir tan jarohati yetkazish jinoyatlari 100 foizga, o‘zgalar mulkini o‘g‘irlash 16,6 foizga kamaydi. Bu esa  tumanda yoshlarni har tomonlama sog‘lom, mustaqil fikrli, keng dunyoqarash sohibi bo‘lib voyaga yetkazish yo‘lida olib borayotgan izchil sa’y-harakatlarimiz samarasidir.
Ma’lumot o‘rnida aytish joizki, joriy yilda tuman aholisi, ayniqsa, yoshlar bandligini ta’minlash borasida tijorat banklari tomonidan 341 ta fuqaroga 34 ming 100 bosh parranda olish uchun 1 mlrd 147 mln. so‘m, issiqxonalar tashkil etishga 2 mlrd 180 mln. so‘m, ko‘chatlar uchun 300 mln. so‘m, jami 3 mlrd. 627 mln. so‘m miqdorida kredit mablag‘lari ajratilgan.
–Joriy yilning birinchi choragi davomida tumanda 214 ta xonadonga 100 boshdan jami 21 ming 400 bosh parranda yetkazib berildi, – deydi Paxtakor tuman hokimi I.Qarshiboyev. – Shuningdek, “Sangzor parranda” MChJ tomonidan joriy yilning 15 mayiga qadar yana 44 ming bosh, iyul oyida 100 ming bosh, oktabr oyida 100 ming bosh jami 244 ming bosh parranda yetkazib berish bo‘yicha shartnoma tuzilgan. Faqat shugina emas. Bundan tashqari, tumanda 1077 ta xonadonga 10770 tub limon ko‘chatlari o‘tkazilib, buning natijasida 1 ming 169 ta ish o‘rni yaratildi. E’tiborlisi, ulardan 209 nafarini uyushmagan yoshlar tashkil etadi.
– Davlatimiz rahbari farmoni bilan tasdiqlangan Harakatlar strategiyasida yoshlar masalasiga alohida e’tibor qaratilgan, – deydi Oliy Majlis Qonunchilik palatasi deputati, O’zLiDeP fraksiyasi a’zosi Erkin Xolbo‘tayev. – Shulardan biri – yangi ish o‘rinlari yaratish, aholi, eng avvalo, ta’lim muassasalari bitiruvchilarining bandligini ta’minlash, mehnat bozori infratuzilmasini izchil rivojlantirish, kollej bitiruvchilarini o‘z mutaxassisliklari bo‘yicha ishga joylashtirishdir. Demak, mazkur huquqiy hujjatda belgilangan ustuvor vazifalar ijrosini ta’minlashda har birimiz faol va tashabbuskor bo‘lishimiz zarur.
Tadbirda so‘z olganlar yoshlar o‘rtasida jinoyatchilik va huquqbuzarliklarning oldini olish, aholini shaxsiy tomorqadan daromad olish va tadbirkorlik sohasiga keng jalb qilish va bandligini ta’minlash borasida olib borilayotgan tizimli ishlar, shuningdek, tadbirkorlik faoliyatini boshlash istagida yurgan yoshlarga bank xizmatlari, kredit turlari va ajratish tartibi, garov ta’minotlari haqida to‘xtalib o‘tdilar.

Все наши действия - во имя благополучия и безопасности нашего народа
В соответствии с Указом Президента нашей страны от 7 февраля 2017 года Государственной программе по реализации Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития Республики Узбекистан в 2017-2021 годах проводится большая работа по обеспечению безопасности, межнационального согласия и религиозной толерантности, осуществлению взвешенной, взаимовыгодной и конструктивной внешней политики. В нем предусмотрена реализация мер и задач по защите всех слоев населения.
В частности, в Стратегии отражены вопросы увеличения доходов населения, обеспечения занятости и привлечения неорганизованной молодежи к предпринимательству, повышения их политической активности и знаний, а также защита молодежи от чуждых идей.
Джизакский областной Кенгаш Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана организовал круглый стол под девизом «Каждый из нас ответственный за сохранение мира, развитие страны, благополучие народа» с участием депутатов Законодательной палаты Олий Мажлиса, неорганизованной молодежи, местного населения на тему «Все наши действия - во имя благополучия и безопасности нашего народа».
В ходе мероприятия отмечено, что в результате широкой организации профилактических работ в махаллях, повышения эффективности правовой пропаганды среди населения на территориях 6 махаллей и 3 сельских сходов граждан в первом квартале текущего года не совершено ни одного преступления или правонарушения.
–Проведение профилактического дня в каждый четверг дают хорошие результаты, – отметил главный инспектор УВД Пахтакорского района Шавкат Тогаев. – В частности, в результате проведения профилактически меры по предупреждению преступлений в районе, общее количество преступлений снизилось на 32,4 процента.
Отмечалось, что в Пахтакорском районе реализуется масштабная работа по повышению доходов населения, рациональному использованию личных подсобных хозяйств, развитию предпринимательства, предупреждению попадания под влияние различных вредных идей и пороков.
В текущем году для развития подсобных хозяйств населения районными филиалами и подразделениями коммерческих банков 341 гражданину выделены кредитные средства в объеме 3 миллиардов 627 миллионов сумов. В том числе на развитие птицеводства - 1 миллиард 147 миллионов сумов, организацию теплиц - 2 миллиарда 180 миллионов сумов.
– За первый квартал текущего года 214 домохозяйствам в районе розданы по 100 голов птиц, - отметил хоким Пахтакорского района И. Каршибоев. – Мы с ООО «Сангзор парранда» заключили контракт на закупку 244 тысяч голов птиц. Также в районе в 1077 подсобных хозяйств посажены 10770 саженцев лимона, в результате создано 1169 новых рабочих мест. В ходе принятых мер 209 представителей неорганизованной молодежи были обеспечены работой.
–В основе достигнутых в районе положительных результатов - сотрудничество государственных и общественных организаций, плодотворный труд каждого депутата и активиста, - говорит депутат Законодательной палаты Олий Мажлиса Республики Узбекистан Э. Холбутаев. – В повышении благосостояния населения, сохранении мира и спокойствия в махалле важное значение приобретают сотрудничество и согласие.
Участники семинара ознакомились с опытом по использованию личного подсобного хозяйства, деятельностью молодых предпринимателей, занимающихся выращиванием томатов, огурцов, лимонов, птицеводством, кролиководством.