Mahmud Toir: O‘zLiDeP tanlovi bahona ko‘pgina iste’dodli ijodkorlar kashf qilinadi
Shu kunlarda O‘zLiDeP tashabbusi bilan barcha viloyatlarda mamlakatimiz mustaqilligining yigirma yetti yilligiga bag‘ishlab “Vatanim – obod qo‘rg‘onim” nomli targ‘ibot tadbiri doirasida “Faol tadbirkor – ijodkor nigohida” Respublika ijodiy tanlovi taqdimotiga bag‘ishlangan ochiq muloqotlar tashkil etilmoqda.
Parkentning so‘lim go‘shasi – So‘qoqda bo‘lib o‘tgan ochiq muloqotda partiya faollari, taniqli yozuvchi va shoirlar, jurnalist hamda tadbirkorlar qatnashdi.
– O‘zLiDePning bu xayrli tashabbusi biz ijodkorlar uchun munosib chorlov bo‘ldi, – dedi O‘zbekiston xalq shoiri, O‘zbekiston Yozuvchilar uyushmasi Toshkent viloyat bo‘limi mas’ul kotibi Mahmud Toir. – Yetakchi partiya shu orqali Prezidentimiz rahnamoligida ijodkorlarga ko‘rsatilayotgan g‘am­xo‘r­likning yana bir ko‘rinishini namoyon qilayotgani e’tirofga loyiq ish. Ishonamanki, mazkur tanlov bahona ko‘pgina iste’dodli ijodkorlar kashf qilinadi. Asosiysi, bugungi kun tadbirkorining asl qiyofasi chizilishiga erishiladi.
– Odatda parkentlik ishbilarmon deyilsa, ko‘z oldimizga mashhur bog‘bonlar, tajribali ziroatchilar keladi, – deydi
“O‘zbekiston adabiyoti va san’ati” gazetasi bosh muharriri O‘ktam Mirzayorov. – Ammo bugungi kuzatuvlar mobaynida shunga amin bo‘ldimki, bu yerlik zahmatkashlar yangi bosqichga qadam qo‘yibdi: mahsulotni qayta ishlash, dorivor o‘simlik yetishtirishdagi yutuqlarini ko‘rib, zo‘r-zo‘r badiiy asarlar, publitsistik ocherklar yozish kerak ekan, deb o‘yladim. Kelgusida viloyatlik ijodkorlardan bu borada katta chiqishlarni kutib qolamiz.
Ochiq muloqotda, shuningdek, O‘zLiDeP Siyosiy Kengashi a’zosi, “XXI asr” gazetasi bosh muharriri, Yozuvchilar uyushmasi a’zosi Norqobil Jalilov, O‘zLiDeP Siyosiy ta’lim markazi rahbari Nasimjon Alimov, O‘zbekiston Matbuot va axborot agentligi Toshkent viloyati bo‘limi direktori Zarifa Eraliyeva, “Ohangaron hayoti” gazetasi bosh muharriri Behzod Qobulovlar ham tanlov to‘g‘risidagi mulohazalarini bildirishdi.

Махмуд Тоир: конкурс УзЛиДеП выявит множество талантливых юношей и девушек
В эти дни по инициативе УзЛиДеП во всех областях в связи с 27-летием независимости страны в рамках пропагандистского мероприятия “Моя Родина – благоустроенная обитель” организуются открытые диалоги, посвященные презентации республиканского творческого конкурса “Активный предприниматель – во взгляде творческих работников”.
В открытом диалоге, прошедшем в живописной зоне Паркентского района -  Сукок, приняли участие активисты партии, известные писатели и поэты, журналисты и предприниматели.
– Эта добрая инициатива УзЛиДеП стала для нас, литераторов, достойным призывом, – сказал Народный поэт Узбекистана, ответственный секретарь Ташкентского областного отделения Союза писателей Узбекистана Махмуд Тоир. – Ведущая партия тем самым еще раз продемонстрировала заботу, проявляемую под руководством Президента страны к творческим работникам. Верю, что этот конкурс выявит новые таланты и дарования. Самое основное, будет создан портрет современного предпринимателя.
– Обычно когда речь идет о паркентских предприимчивых людях, перед нашим взором предстают известные садоводы, опытные земледельцы, – сказал главный редактор газеты  “Узбекистон адабиёти ва санъати”  Уктам Мирзаёров. – Однако в ходе сегодняшних наблюдений я стал свидетелем того, что паркентские труженики вышли на новый уровень: увидев их успехи в переработке продукции, выращивании лекарственных растений, подумал о необходимости написать художественные произведения, публицистические очерки. В будущем будем ждать от литераторов области новых работ.
В открытом диалоге свои мнения и суждения о конкурсе также высказали член Политического Совета УзЛиДеП, главный редактор газеты “XXI asr”, член Союза писателей Узбекистана Норкобил Жалилов, руководитель ЦПО УзЛиДеП Насимжон Алимов, директор Ташкентского областного отделения Узбекского агентства по печати и информации Зарифа Эралиева, главный редактор газеты “Охангарон хаёти” Бехзод Кобулов.