O‘zLiDeP Камар қишлоғида ташкил этилган кутубхона фондига 100 дан ортиқ адабиётлар совға қилди
Жиззах вилояти ҳокимлиги, O‘zLiDeP вилоят Кенгаши, вилоят ёзувчилар уюшмаси ва вилоят ахборот кутубхона маркази ҳамкорлигида Бахмал туманидаги Камар қишлоғида 2000 дан ортиқ китоб фондига эга бўлган янги кутубхона ташкил этилди.
Шу муносабат билан O‘zLiDeP Жиззах вилоят Кенгаши томонидан мазкур кутубхонада “Китоб – маънавият бешиги” мавзуида давра суҳбати ўтказилди.
Тадбирда ёшларнинг китобга қизиқишини ошириш, уларда мутолаа маданиятини юксалтириш, айниқса, таълим муассасалари, маҳалла, ҳар бир оилада китобхонликни кенг тарғиб этишга қаратилган тарғибот-тушунтириш ишларини янада кучайтириш юзасидан фикр алмашилди.
–Ёшларда китобхонлик кўникмаларини шакллантиришда оиланинг ўрни беқиёс, – дейди O‘zLiDeP Бахмал туман Кенгаши раисининг биринчи ўринбосари Баходир Қаюмов. – Шу боис, бугунги тадбирга ёшларнинг ота-оналарини, маҳалла фаолларини ҳам жалб қилдик. Мақсад битта, китобсевар оилалар сонини кўпайтириш, ҳар бир маҳаллада мўъжаз бўлса-да  кутубхоналар ташкил қилиш.
–Бугунги тадбир барчамизда катта таассурот қолдирди, – дейди тумандаги 35-мактаб ўқувчиси Маржона Анорбоева. – Мулоқотлардан шуни англадикки, кўп ҳолларда айнан қунтсизлик сабаб, китоб ўқишга вақт топа олмаймиз. Бироқ, бугун юксак натижаларга эришаман деган киши, албатта кўпроқ мутолаа қилиши керак.
Тадбир якунида O‘zLiDeP вилоят Кенгаши томонидан кутубхона фондига 100 дан ортиқ адабиётлар тақдим этилди.

УзЛиДеП подарил свыше 100 книг библиотеке села Камар
Хокимият Джизакской области, областные Кенгаш УзЛиДеП, союз писателей и информационно-библиотечный центр открыли в селе Камар Бахмальского района библиотеку, книжный фонд которого составляет свыше 2000 экземпляров.
В честь этого областной Кенгаш УзЛиДеП провел в библиотеке «круглый стол» на тему «Книга – колыбель духовности».
На мероприятии состоялся обмен мнениями по вопросам повышения интереса молодежи к книгам, повышению их читательской культуры, необходимости проведения агитационно-разъяснительной работы по этим вопросам в образовательных учреждениях, махаллях, каждой семье.
- Роль семьи в формировании читательских навыков у молодежи трудно переоценить, - говорит первый заместитель председателя Бахмальского районного Кенгаша УзЛиДеП Баходир Каюмов. – Поэтому на мероприятие мы пригласили родителей, активистов махалли. Наша цель – увеличение числа семей, где ценятся книги, организация в каждой махалле хотя бы небольшой библиотеки.
- Мероприятие оставило очень хорошее впечатление, - говорит ученица общеобразовательной школы №35 Маржона Анорбоева. – Обсуждения еще раз показали, что книги не читаются не из-за отсутствия времени, а простой лени и стремления. Но тот, кто хочет добиться конкретных результатов, должен больше читать и расширять кругозор.
По итогам мероприятия областной Кенгаш УзЛиДеП подарил свыше 100 книг в библиотечный фонд села Камар.