“Гулчинор”га сув келди! Етти ой аввал кўтарилган муаммо ҳал бўлди
Избоскан туманидаги “Гулчинор” кўчасида яшовчи аҳоли кўп йиллардан бери сув муаммоси билан курашиб келади. Ҳудудда сув танқислиги боис одамлар сувни олис масофадан ташиб келишга мажбур. Тўғри, аҳолининг бу масалада тегишли ташкилотга мурожаатидан сўнг амалий ҳаракат бошланди. Бироқ бошландию... иш ярмига ҳам етмай тўхтаб қолди.
Маҳаллий аҳоли вакилларининг айтишича, 2018 йилнинг август ойида ичимлик суви қувури ётқизиш учун кўчада олиб борилган қазув ишлари, мана, етти ой ўтса-да ҳамон шу ҳолатда ётибди, трубадан дарак йўқ. Ичимлик суви трубаларининг келиши эса “ана келади, мана келади”дан нарига ўтмади.
O’zLiDeP Избоскан туман Кенгаши тумандаги “Бўстон” МФЙда ўтказган сайёр қабулдан сўнг муаммо ҳал бўлди. Масъул идора ва ташкилот раҳбарлари, туман ҳокимлиги вакиллари иштирокида ўтказилган мулоқот ўз самарасини  берди.
“Сувоқава” туман бўлимининг ваъдаси билан ичимлик суви қишгача келиши керак эди, бироқ мана баҳор келди ҳамки, ҳеч ким бошланган ишнинг охири билан қизиқмади. Яхшиям, бугунги сайёр қабулда иштирок этдик. Билмадик, бўлмаса яна қанча овора бўлиб юрар эдик”, – дейди Гулчинор кўчасида яшовчи Бахтигул Эрматова.
Фуқаронинг қувонганича бор: айни кунда чуқурларга сув трубалари ётқизиш ишлари якунланмоқда.
Маҳалланинг “Юлдузлар” кўчасида яшовчи фуқароларнинг ҳам мутасаддиларга айтар иддаолари бор экан. Ҳудуднинг ички йўллари таъмирталаб, ёғингарчиликда кўчада юриб бўлмайди. Қор, ёмғир ёққан кунлари болалар мактабга тиззасига қадар лой сачратиб боришса, шамолли кунларда чанг-тўзоннинг ичида қолишлари аниқ. Кўча шағаллаштиришга муҳтож.
Избоскан туман йўллардан фойдаланиш унитар корхонаси масъул ходимлари иштирокида сайёр қабулдан сўнг мурожаат жойига бориб ўрганилди ва ижроси учун чора-тадбир белгиланди.
“Қум босди” кўчасида яшовчи Холдарбой Дўсматов хонадони маҳалладаги кам таъминланган оилалар рўйхатида туради. Бироқ ҳозирга қадар фуқаро суюлтирилган газ баллони билан таъминланмаган. Сайёр қабулда сўз олган фуқаро бизни муаммомизни эшитадиган, чора кўрадиган одам борми?” дея мурожаат қилди. Партия фаоллари, депутатлар кўмагида муаммо шу ернинг ўзида бартараф этилди.
Муаммонинг катта кичиги бўлмайди. Ҳар бир мурожаат ортида инсон тақдири турибди. Шундай экан, муаммоларга имкон қадар ўз вақтида ечим топишга ҳаракат қилайлик, азизлар!
Зуҳра ҲАЙДАРОВА,
O‘zLiDeP Избоскан
туман Кенгаши
Холмурод Сориев, Халқ депутатлари Нуробод туман Кенгашидаги O'zLiDeP депутатлик гуруҳи раҳбари2019-03-03 21:25:01
Муаммоларнинг ижрочилар олдига қўйилиши ва унинг ечими бўйича тизимли иш олиб борилиши натижасида ҳал этилиши халқ оммаси олдида партиянинг, партиядан сайланган депутатнинг обрўй-эътиборини янада оширади, менимча. O’zLiDeP Избоскан туман Кенгашининг бу боради ишларига омад тилаймиз.

Семь месяцев – и проблема решена. Улица Гулчинор обеспечена водой
Жители улицы Гулчинор в Избасканском районе многие годы провели в ожидании чистой питьевой воды в своих домах. И столько же времени они вынуждены были брать питьевую воду в соседних махаллях.
После многочисленных обращений в различные инстанции в августе 2018 года делу, наконец, дали ход – прибыла техника, начались раскопки для уложения труб. Жители улицы были очень рады этому, но, как оказалось, преждевременно. Трубы никак не завозились ответственными за это организациями. В результате, начатые работы были приостановлены. И это продолжалось долгие семь месяцев.
После выездного приема граждан, организованного не так давно Избасканским районным Кенгашем УзЛиДеП в махалле Бустон, проблема была решена. Непосредственное участие представителей хокимията, руководителей организаций и учреждений района на этом мероприятии способствовало скорейшему решению этого вопроса.
Районный отдел ГУП «Сувокава» обещал обеспечить нас питьевой водой до прихода зимы, но на дворе уже весна, а воды все же нет. Благодаря участию сотрудников районного Кенгаша партии в выездном приеме граждан, дело сдвинулось с места. Очень радует, что партия УзЛиДеП действует в интересах народа и организовывает такие встречи, где решаются многие проблемы», - отметила Бахтигул Эрматова, жительница улицы Гулчинор.
Жители Гулчинор могут по-настоящему искренне радоваться – в эти дни завершается укладка труб.
У жителей соседней улицы Юлдузча также имелся ряд претензий к соответствующим организациям. Так, внутренние дороги требуют ремонта, в зимние снега, весенние и осенние дожди совершенно невозможно передвигаться по ним. В ветреные дни же на улице поднимается пыльный «туман».
Унитарное предприятие по эксплуатации дорог Избаскана изучило на месте данную проблему, и определила меры по ее решению.
Семья жителя улицы Кум босди Холдарбоя Дусматова социально уязвима. Но до сих пор они не обеспечены газовым баллоном. В ходе выездного приема он с отчаянием спросил: «Хоть кто-то может помочь нам?». Ответом на вопрос стала практическая помощь, которая ему оказана на месте при содействии активистов партии.
Проблемы не бывают большими или маленькими. За каждым обращением стоит судьба человека. Раз так, давайте будем стараться своевременно решать волнующие людей вопросы!