Ўзбекистон ва Туркияни  ўхшаш маданиятлар ва анъаналарга асосланган дўстлик ва қардошлик ришталари боғлаб туради. Сўнгги йилларда мамлакатларимиз ҳамкорлиги стратегик шериклик ва кўп қиррали муносабатларнинг янги поғонасига кўтарилди. Барча даражалардаги мулоқотлар анча фаоллашди.
Улардан бири – Ўзбекистон билан Туркия ўртасидаги партиялараро ҳамкорлик бўлиб, бу алоқалар давлатлараро муносабатларни ривожлантириш ва аниқ мазмун билан тўлдиришга муносиб ҳисса бўлиб қўшилмоқда.
O‘zLiDeP вакиллари Туркиянинг Ўзбекистон Республикасидаги фавқулодда ва мухтор элчиси Олган Бекар билан учрашди. Мулоқот давомида мазкур ва бошқа масалалар муҳокама этилди.  Туркия томони партиянинг ҳозирги ҳолати, O‘zLiDePнинг мамлакатимизда амалга оширилаётган кенг кўламли ислоҳотлардаги роли ва ўрни, шунингдек, унинг Ўзбекистондаги сиёсий жараёнлардаги иштироки билан таништирилди. O‘zLiDeP ва унинг электорати икки давлат ишбилармонлари доиралари учун мақбул шароитларни янада яхшилаш, инвестициявий муҳитни яхшилаш ва ҳамкорликдаги кооперацион лойиҳаларни амалга ошириш тарафдори эканлиги таъкидланди.

О встрече УзЛиДеП с представителями Посольства Турции
Узбекистан и Турцию объединяют узы дружбы и братства, основанные на общности языка и истории, схожих культурах и традициях. За последние годы сотрудничество стран вышло на новый уровень стратегического партнерства и многоплановых отношений. Существенно активизировались диалоги на всех уровнях.
Одним из них выступает межпартийное сотрудничество между Узбекистаном и Турцией, которое вносит свой достойный вклад в развитие и наполнение конкретным содержанием межгосударственные связи.
В ходе встречи с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турции в Республике Узбекистан Олганом Бекаром  были обсуждены эти и другие вопросы. Турецкая сторона была ознакомлена с современным состоянием партии, ролью и местом УзЛиДеП в проводимых широкомасштабных реформах, а также ее участием в современных политических процессах Узбекистана. Отмечалось, что УзЛиДеП и ее электорат выступают за дальнейшее улучшение благоприятных условий для деловых кругов обеих стран, улучшение инвестиционного климата и реализацию совместных кооперационных проектов.
559
Холбек Асатов2021-06-24 09:31:15
Офарин! ЎзЛиДеП вакилларига омад!
Рахманова Гульнара Арзеновна 2021-06-24 08:07:28
Маколадан куриниб турганидек, ривожланган давлатлардан бир Туркиядан келган вакилларнинг УзЛиДеП нинг иш фалолияти билан кизикиши -бу демак партиямизнинг жамиятдаги урни катта эканлигидан дарак беради. Узбекистон Республикаси Президентига утказиладиган сайловларда хам омад тилаймиз