Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) tashkil etilganidan buyon  o‘tgan davr mobaynida terrorizm, ekstremizm,  separatizm,  giyohvand  moddalarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashda amaliy hamkorlikni  samarali yo‘lga qo‘ygan to‘laqonli mintaqaviy tuzilmaga aylandi. Toshkent shahrida joylashgan ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasining  muvaffaqiyatli faoliyati Tashkilotning  muhim ish uslublaridan biri hisoblanadi.
Shu bilan birga ShHT  faqat xavfsizlik  sohasidagi ishlar bilan cheklanib qolmayapti, uning faoliyat doirasi ancha  keng. Tashkilotning Shanxay deklaratsiyasi va Xartiyasi kabi  asosiy  ta’sis hujjatlari uni  siyosiy, iqtisodiy,  madaniy, gumanitar va boshqa sohalarga  yo‘naltirilgan  hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida ilgarilayotgan tuzilma sifatida belgilaydi. Bu omil ShHT ni  ta’sis etuvchi davlatlar  Tashkilotni yangi turdagi universal kun tartibiga ega  mintaqaviy yangi turdagi tuzilma sifatida anglayotganliklarini ko‘rsatadi.
ShHTning universalligi o‘zaro ishonch, o‘zaro manfaatdorlikka asoslangan munosabatlar, tenglik, o‘zaro maslahatlashuv,  madaniy xilma-xillikni hurmat qilish, umumiy taraqqiyotga intilish kabi  tamoyillarni o‘z ichiga olgan “shanxay ruhi” konsepsiyasining chuqur mohiyati bilan izohlanadi. Shuni ham qayd etish zarurki, Tashkilotga a’zo davlatlar siyosiy, harbiy va iqtisodiy qudratidan qat’i nazar,  barchasi teng huquqlidir.  ShHT doirasidagi barcha qarorlarni konsensus asosida  qabul qilish ana  tamoyilning hayotga tatbiq etilishiga xizmat qiladi. Bu esa, o‘z navbatida Tashkilotga a’zo barcha davlatlarga tuzilma   faoliyatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilashda faol ishtirok etish imkonini beradi. ShHT  doirasida  iqtisodiy  hamkorlik masalalariga ham ustuvor ahamiyat berilyapti.
Tashkilot hayotidagi  so‘nggi muhim voqealardan biri,  shubhasiz, uning 2017 yilda Osiyoning ikki yirik  mamlakati – Hindiston va  Pokiston hisobiga yanada kengayishi bo‘ldi.  Endilikda ShHT yirik transmintaqaviy tashkilotlardan biriga aylandi. Masalan, XXR (Xitoy Xalq Respublikasi), RF (Rossiya Federatsiyasi), Hindiston va Pokiston yadroviy davlat  maqomiga ega, shuning barobarida Rossiya va Xitoy BMT  Xavfsizlik Kengashining doimiy a’zolaridir. ShHT mamlakatlarida dunyo  aholisining qariyb yarmi  istiqomat qiladi,  a’zo davlatlar umumiy maydoni Yevroosiyo hududining 60 foizini egallaydi. ShHT  davlatlari yalpi ichki mahsulotining hajmi  dunyo YaIM ning qariyb 23 foizini tashkil etadi.
Bugungi kunda dunyoda yuz berayotgan o‘zgarishlar,  mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro ishonch va hamjihatlikning susayib borishi  ShHT oldiga yangi vazifalarni qo‘ymoqda. O’zbekiston ShHT ta’sischilaridan biri  sifatida  barcha mamlakatlarning  hayotiy  xohish-istaklariga mos keluvchi istiqbolli yo‘nalishlarda  amaliy hamkorlikni rivojlantirish orqali bu tashkilot salohiyatini  to‘liq ro‘yobga chiqarilishidan   manfaatdor.  Shu bois ShHT bilan munosabatlarni rivojlantirish O’zbekiston tashqi siyosatining muhim  yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda.
ShHT O’zbekiston uchun birinchi navbatda mazkur tashkilotning geografik  o‘qi  bo‘lib qolayotgan Markaziy Osiyoda barqarorlik va  keng hamkorlikni ta’minlovchi muhim, o‘zida ko‘p yo‘nalishlarni jamlagan maydon hisoblanadi.
Tashkilotning  mintaqaviy masalalarga e’tiborini, shuningdek, Afg‘oniston Islom Respublikasining mintaqaviy jarayonlarda yanada  faol ishtirok etishi  sharoitida ShHTning afg‘on muammosiga e’tibori kuchayishi muhimligida ham ko‘rish mumkin.
Hozirgi kunda O’zbekiston ShHTga muvaffaqiyatli raislik qilib kelmoqda. An’anaviy hamkorlik  va logistika  zanjirlariga putur yetishi,  oziq-ovqat va energetika xavfsizligi sohasidagi vaziyatning keskinlashuvi,  inflyatsiyaning tez sur’atda o‘sishi, dunyodagi aksariyat mamlakatlarda  ijtimoiy-iqtisodiy  vaziyatning yomonlashuvi, xavfsizlik va barqaror rivojlanish bilan bog‘liq muammolarni hal qilishga shay turish  uchun  samarali muvofiqlashtirish va yaqin ko‘p qirrali hamkorlik zaruratini  kuchaytirmoqda.
Turli mamlakatlarning ShHT va u bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qiziqishi ortib borayotgani bejiz emas. Bugungi kunda o‘ndan ortiq davlatning Tashkilot faoliyatida u yoki bu maqomda ishtirok etish to‘g‘risidagi arizalari ko‘rib chiqilmoqda. Bularning barchasi ShHT siyosiy, iqtisodiy va ilmiy-intellektual  salohiyati jihatidan kuchli uyushmalardan biriga aylanayotganidan darak beradi.
O’zbekiston ShHT ga raisligi davrida 70 dan ortiq yirik tadbirlar o‘tkazildi,  Samarqand  sammiti yakunida  qabul qilinishi rejalashtirilgan 28 ta hujjatni muvofiqlashtirish ishlari yakunlandi. Mintaqalararo  savdo, sanoat kooperatsiyasi va transport bog‘liqligini kuchaytirish konsepsiyalari va dasturlari shular jumlasidandir. Shuningdek, “yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, logistika, qishloq xo‘jaligi,  sog‘liqni saqlash va boshqa yo‘nalishlarda ham  qo‘shma loyihalar va tadbirlar ishlab chiqilmoqda.
Shu kungacha ShHT ga a’zo barcha davlatlarning rahbarlari 15-16 sentabr kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan mazkur tashkilot sammitida  ishtirok etishlarini tasdiqladilar. Uchrashuvda ShHT huzuridagi kuzatuvchi davlatlarning yetakchilari,  hamkor tashkilotlar – BMT, MDH, JHShT, YeOII va boshqa tashkilotlar rahbarlari ham ishtirok etadi. Samarqandda bo‘lib o‘tadigan sammitda Eron  ShHT a’zoligiga kirishi va Eronning ShHT  a’zosi sifatidagi majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandum imzolanishi  kutilmoqda. Shuningdek, Belorussiya ham ShHT ga qo‘shilish to‘g‘risida ariza bergan va sentyabrda bo‘lib o‘tadigan sammitda ushbu mamlakatni tuzilmaga qabul qilish tartibi boshlanadi.
Samarqandda bo‘lib o‘tadigan ShHT sammiti  Tashkilotning bloklarga qo‘shilmaslik hamda uning Markaziy Osiyo geografik yadrosi maqomini saqlab qolish, yangi tahdidlarga qarshi kurashish salohiyatini kuchaytirish, transchegaraviy loyihalarni ilgari surish va Afg‘onistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga faolroq jalb etish kabi masalalarni atroflicha muhokama qilish imkonini beradi. Bularning barchasi O’zbekistonning  mamlakatlar va xalqlar manfaatlari yo‘lida ShHT doirasida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari, keng ko‘lamli hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilishidan dalolatdir.

Рост влияния ШОС в ходе председательства Узбекистана
С момента своего создания Шанхайская организация сотрудничества (ШОС) стала полноценной региональной организацией, наладив практическое сотрудничество в сфере борьбы с терроризмом, экстремизмом, сепаратизмом, незаконным оборотом наркотиков и другими. Одним из важных инструментов организации является успешная работа в городе Ташкенте Исполнительного комитета Региональной антитеррористической структуры (РАТС) ШОС.
При этом, деятельность ШОС не ограничивается исключительно организацией работы в сфере безопасности, ее спектр носит более широкий характер. Основные учредительные документы организации, такие как Шанхайская декларация и Хартия, определяют ее как структуру, направленную на укрепление сотрудничества в политической, экономической, культурной, гуманитарной и других сферах. Это показывает, что государства-учредители ШОС видели в ней региональную организацию нового типа, имеющую универсальную повестку дня нового типа.
Эта универсальность ШОС подчеркивается глубинной сутью концепции «шанхайского духа», включающей такие принципы, как взаимное доверие, взаимная выгода, равенство, взаимные консультации, уважение культурного разнообразия, стремление к общему развитию. Следовательно, несмотря на размеры политической, военной и экономической мощи государств - участников Организации, все они равноправны. Воплощению в жизнь этого принципа служит принятие всех решений в рамках ШОС на основе консенсуса. Это позволяет всем участникам Организации активно участвовать в определении приоритетов ее деятельности. В рамках ШОС активно продвигается и экономическая повестка.
Ключевым событием в жизни Организации за последние годы, несомненно, стало ее расширение в 2017 году за счет двух крупных азиатских стран - Индии и Пакистана. Теперь ШОС превратилась в одну из крупных трансрегиональных организаций, государства которой в совокупности располагают значительной мощью. Например, КНР, РФ, Индия и Пакистан имеют статус ядерной державы, а Россия и Китай - постоянные члены Совета Безопасности ООН. В странах ШОС проживает почти половина населения мира, а общее пространство занимает 60% территории Евразии. Совокупный объем ВВП государств ШОС составляет около 23% мирового ВВП.
На сегодня, происходящие в мире фундаментальные изменения, с трудно прогнозируемыми, непредсказуемыми последствиями на фоне дефицита доверия и взаимного понимания на глобальном уровне, ставят перед ШОС новые вызовы и задачи. Узбекистан как один из учредителей ШОС заинтересован в полноценном раскрытии ее потенциала за счет наращивания практического взаимодействия в тех перспективных направлениях, которые отвечают насущным интересам всех стран. Поэтому развитие отношений с Шанхайской организацией сотрудничества остается важным направлением внешней политики Узбекистана.
Для Узбекистана ШОС важная многосторонняя площадка, прежде всего в обеспечении стабильности и широкого сотрудничества в Центральной Азии, которая по-прежнему продолжает быть географической осью ШОС. Ярко выраженный «региональный акцент» можно увидеть также в важности усиления внимания ШОС к афганской проблематике в контексте более активного вовлечения ИРА в региональные процессы.
В настоящее время Узбекистан продолжает успешно председательствовать в ШОС. Нарушение традиционных кооперационных и логистических цепочек, усугубление ситуации в сфере продовольственной и энергетической безопасности, стремительный рост показателей инфляции, ухудшение социально-экономической ситуации в большинстве стран мира усиливают востребованность эффективной координации и тесного многостороннего сотрудничества для адекватного реагирования на современные вызовы безопасности и устойчивого развития.
Неслучайным является повышение со стороны различных стран интереса к ШОС и налаживанию практического взаимодействия с Организацией. Сегодня на рассмотрении находятся заявки свыше десяти стран на участие в ее работе в том или ином статусе. Все это показывает, что ШОС является одним из наиболее мощных объединений по своему политическому, экономическому и научно-интеллектуальному потенциалу.
За время председательства Узбекистана в ШОС, успешно проведены свыше 70 крупных мероприятий, завершено согласование 28 документов, принятие которых предусматривается по итогам Самаркандского саммита. Среди них - концепции и программы по стимулированию внутрирегиональной торговли, промышленной кооперации и транспортной взаимосвязанности. На проработке также совместные проекты и мероприятия в сферах «зеленой» экономики, инноваций, цифровых технологий, логистики, сельского хозяйства, медицины и других областях.
На сегодняшний день все лидеры государств - членов ШОС подтвердили свое участие в работе саммита ШОС, который пройдет 15 и 16 сентября в Самарканде. На встрече будут и лидеры стран-наблюдателей при ШОС, руководители партнерских организаций - ООН, СНГ, ОДКБ, ЕАЭС и других. Ожидается, что Иран станет членом ШОС на саммите в Самарканде и будет подписан меморандум об обязательствах Ирана как члена ШОС. Белоруссия также подала заявку на вступление в ШОС, и во время сентябрьского саммита будет начата процедура ее принятия в состав организации.
В целом, предстоящий саммит ШОС в Самарканде позволит обсудить такие направления дальнейшего развития как поддержание внеблокового статуса организации, усиление потенциала по противодействию новым вызовам и угрозам, сохранении за Центральной Азией статуса географического ядра ШОС, продвижении трансграничных проектов взаимосвязанности и более активном вовлечении Афганистана в региональные экономические процессы. Все это показывает приверженность Узбекистана дальнейшему укреплению отношений дружбы и добрососедства, полномасштабного сотрудничества на пространстве ШОС в интересах стран и народов.