Shanxay hamkorlik tashkiloti (ShHT) tashkil etilganidan buyon  o‘tgan davr mobaynida terrorizm, ekstremizm,  separatizm,  giyohvand  moddalarning noqonuniy aylanmasiga qarshi kurashda amaliy hamkorlikni  samarali yo‘lga qo‘ygan to‘laqonli mintaqaviy tuzilmaga aylandi. Toshkent shahrida joylashgan ShHT Mintaqaviy aksilterror tuzilmasi Ijroiya qo‘mitasining  muvaffaqiyatli faoliyati Tashkilotning  muhim ish uslublaridan biri hisoblanadi.
Shu bilan birga ShHT  faqat xavfsizlik  sohasidagi ishlar bilan cheklanib qolmayapti, uning faoliyat doirasi ancha  keng. Tashkilotning Shanxay deklaratsiyasi va Xartiyasi kabi  asosiy  ta’sis hujjatlari uni  siyosiy, iqtisodiy,  madaniy, gumanitar va boshqa sohalarga  yo‘naltirilgan  hamkorlikni mustahkamlash yo‘lida ilgarilayotgan tuzilma sifatida belgilaydi. Bu omil ShHT ni  ta’sis etuvchi davlatlar  Tashkilotni yangi turdagi universal kun tartibiga ega  mintaqaviy yangi turdagi tuzilma sifatida anglayotganliklarini ko‘rsatadi.
ShHTning universalligi o‘zaro ishonch, o‘zaro manfaatdorlikka asoslangan munosabatlar, tenglik, o‘zaro maslahatlashuv,  madaniy xilma-xillikni hurmat qilish, umumiy taraqqiyotga intilish kabi  tamoyillarni o‘z ichiga olgan “shanxay ruhi” konsepsiyasining chuqur mohiyati bilan izohlanadi. Shuni ham qayd etish zarurki, Tashkilotga a’zo davlatlar siyosiy, harbiy va iqtisodiy qudratidan qat’i nazar,  barchasi teng huquqlidir.  ShHT doirasidagi barcha qarorlarni konsensus asosida  qabul qilish ana  tamoyilning hayotga tatbiq etilishiga xizmat qiladi. Bu esa, o‘z navbatida Tashkilotga a’zo barcha davlatlarga tuzilma   faoliyatining ustuvor yo‘nalishlarini belgilashda faol ishtirok etish imkonini beradi. ShHT  doirasida  iqtisodiy  hamkorlik masalalariga ham ustuvor ahamiyat berilyapti.
Tashkilot hayotidagi  so‘nggi muhim voqealardan biri,  shubhasiz, uning 2017 yilda Osiyoning ikki yirik  mamlakati – Hindiston va  Pokiston hisobiga yanada kengayishi bo‘ldi.  Endilikda ShHT yirik transmintaqaviy tashkilotlardan biriga aylandi. Masalan, XXR (Xitoy Xalq Respublikasi), RF (Rossiya Federatsiyasi), Hindiston va Pokiston yadroviy davlat  maqomiga ega, shuning barobarida Rossiya va Xitoy BMT  Xavfsizlik Kengashining doimiy a’zolaridir. ShHT mamlakatlarida dunyo  aholisining qariyb yarmi  istiqomat qiladi,  a’zo davlatlar umumiy maydoni Yevroosiyo hududining 60 foizini egallaydi. ShHT  davlatlari yalpi ichki mahsulotining hajmi  dunyo YaIM ning qariyb 23 foizini tashkil etadi.
Bugungi kunda dunyoda yuz berayotgan o‘zgarishlar,  mamlakatlar o‘rtasida o‘zaro ishonch va hamjihatlikning susayib borishi  ShHT oldiga yangi vazifalarni qo‘ymoqda. O’zbekiston ShHT ta’sischilaridan biri  sifatida  barcha mamlakatlarning  hayotiy  xohish-istaklariga mos keluvchi istiqbolli yo‘nalishlarda  amaliy hamkorlikni rivojlantirish orqali bu tashkilot salohiyatini  to‘liq ro‘yobga chiqarilishidan   manfaatdor.  Shu bois ShHT bilan munosabatlarni rivojlantirish O’zbekiston tashqi siyosatining muhim  yo‘nalishi bo‘lib qolmoqda.
ShHT O’zbekiston uchun birinchi navbatda mazkur tashkilotning geografik  o‘qi  bo‘lib qolayotgan Markaziy Osiyoda barqarorlik va  keng hamkorlikni ta’minlovchi muhim, o‘zida ko‘p yo‘nalishlarni jamlagan maydon hisoblanadi.
Tashkilotning  mintaqaviy masalalarga e’tiborini, shuningdek, Afg‘oniston Islom Respublikasining mintaqaviy jarayonlarda yanada  faol ishtirok etishi  sharoitida ShHTning afg‘on muammosiga e’tibori kuchayishi muhimligida ham ko‘rish mumkin.
Hozirgi kunda O’zbekiston ShHTga muvaffaqiyatli raislik qilib kelmoqda. An’anaviy hamkorlik  va logistika  zanjirlariga putur yetishi,  oziq-ovqat va energetika xavfsizligi sohasidagi vaziyatning keskinlashuvi,  inflyatsiyaning tez sur’atda o‘sishi, dunyodagi aksariyat mamlakatlarda  ijtimoiy-iqtisodiy  vaziyatning yomonlashuvi, xavfsizlik va barqaror rivojlanish bilan bog‘liq muammolarni hal qilishga shay turish  uchun  samarali muvofiqlashtirish va yaqin ko‘p qirrali hamkorlik zaruratini  kuchaytirmoqda.
Turli mamlakatlarning ShHT va u bilan amaliy hamkorlikni yo‘lga qo‘yishga qiziqishi ortib borayotgani bejiz emas. Bugungi kunda o‘ndan ortiq davlatning Tashkilot faoliyatida u yoki bu maqomda ishtirok etish to‘g‘risidagi arizalari ko‘rib chiqilmoqda. Bularning barchasi ShHT siyosiy, iqtisodiy va ilmiy-intellektual  salohiyati jihatidan kuchli uyushmalardan biriga aylanayotganidan darak beradi.
O’zbekiston ShHT ga raisligi davrida 70 dan ortiq yirik tadbirlar o‘tkazildi,  Samarqand  sammiti yakunida  qabul qilinishi rejalashtirilgan 28 ta hujjatni muvofiqlashtirish ishlari yakunlandi. Mintaqalararo  savdo, sanoat kooperatsiyasi va transport bog‘liqligini kuchaytirish konsepsiyalari va dasturlari shular jumlasidandir. Shuningdek, “yashil” iqtisodiyot, innovatsiyalar, raqamli texnologiyalar, logistika, qishloq xo‘jaligi,  sog‘liqni saqlash va boshqa yo‘nalishlarda ham  qo‘shma loyihalar va tadbirlar ishlab chiqilmoqda.
Shu kungacha ShHT ga a’zo barcha davlatlarning rahbarlari 15-16 sentabr kunlari Samarqandda bo‘lib o‘tadigan mazkur tashkilot sammitida  ishtirok etishlarini tasdiqladilar. Uchrashuvda ShHT huzuridagi kuzatuvchi davlatlarning yetakchilari,  hamkor tashkilotlar – BMT, MDH, JHShT, YeOII va boshqa tashkilotlar rahbarlari ham ishtirok etadi. Samarqandda bo‘lib o‘tadigan sammitda Eron  ShHT a’zoligiga kirishi va Eronning ShHT  a’zosi sifatidagi majburiyatlari to‘g‘risidagi memorandum imzolanishi  kutilmoqda. Shuningdek, Belorussiya ham ShHT ga qo‘shilish to‘g‘risida ariza bergan va sentyabrda bo‘lib o‘tadigan sammitda ushbu mamlakatni tuzilmaga qabul qilish tartibi boshlanadi.
Samarqandda bo‘lib o‘tadigan ShHT sammiti  Tashkilotning bloklarga qo‘shilmaslik hamda uning Markaziy Osiyo geografik yadrosi maqomini saqlab qolish, yangi tahdidlarga qarshi kurashish salohiyatini kuchaytirish, transchegaraviy loyihalarni ilgari surish va Afg‘onistonni mintaqaviy iqtisodiy jarayonlarga faolroq jalb etish kabi masalalarni atroflicha muhokama qilish imkonini beradi. Bularning barchasi O’zbekistonning  mamlakatlar va xalqlar manfaatlari yo‘lida ShHT doirasida do‘stlik va yaxshi qo‘shnichilik munosabatlari, keng ko‘lamli hamkorlikni yanada mustahkamlashga intilishidan dalolatdir.

Since its establishment, the Shanghai Cooperation Organization (SCO) has become a full-fledged regional organization, having established practical cooperation in the fight against terrorism, extremism, separatism, drug trafficking and others. One of the important tools of the organization is the successful work in the city of Tashkent of the Executive Committee of the Regional Anti-Terrorist Structure (RATS) of the SCO.
At the same time, the activities of the SCO are not limited to the organization of work in the sphere of security, its range is wider. The main founding documents of the organization, such as the Shanghai Declaration and the Charter, define it as a structure aimed at strengthening cooperation in the political, economic, cultural, humanitarian and other fields. This shows that the founding states of the SCO saw it as a new type of regional organization with a new type of universal agenda.
This universality of the SCO is emphasized by the deep essence of the Shanghai Spirit concept, which includes such principles as mutual trust, mutual benefit, equality, mutual consultations, respect for cultural diversity, striving for common development. Consequently, despite the size of the political, military and economic power of the member states of the Organization, they are all equal. The implementation of this principle is the adoption of all decisions within the framework of the SCO based on the consensus. This allows all members of the Organization to actively participate in determining the priorities of its activities. The economic agenda is also being actively promoted within the framework of the SCO.
The key event in the life of the Organization in recent years has undoubtedly been its expansion in 2017 at the expense of two large Asian countries – India and Pakistan. Now the SCO has become one of the major trans-regional organizations, the states of which collectively wield considerable power. For example, China, Russia, India and Pakistan have the status of nuclear power, while Russia and China are permanent members of the UN Security Council. Almost half of the world’s population lives in SCO countries, and the common space occupies 60% of the territory of Eurasia. The total GDP of the SCO states is about 23% of the world GDP.
The fundamental changes taking place in the world, with difficult to predict, unpredictable consequences against the backdrop of a lack of trust and mutual understanding at the global level, pose new challenges and tasks for the SCO. Uzbekistan, as one of the founders of the SCO, is interested in the full disclosure of its potential by increasing practical interaction in those promising areas that meet the vital interests of all countries. Therefore, the development of relations with the Shanghai Cooperation Organization remains an important area of ​​Uzbekistan’s foreign policy.
For Uzbekistan, the SCO is an important multilateral platform, primarily in ensuring stability and broad cooperation in Central Asia, which continues to be the geographical axis of the SCO. A pronounced “regional emphasis” can also be seen in the importance of strengthening the SCO’s attention to the Afghan problem in the context of the more active involvement of Afghanistan in the regional process.
Uzbekistan continues to successfully chair the SCO. Disruption of traditional cooperation and logistics chains, aggravation of the situation in food and energy security, the rapid growth of inflation rates, the deterioration of the socio-economic situation in most countries of the world increase the demand for effective coordination and close multilateral cooperation to adequately respond to modern challenges to security and sustainable development.
It is no coincidence that various countries are showing an increased interest in the SCO and in establishing practical interaction with the Organization. Today, applications from more than ten countries for participation in its work in one status or another are under consideration. All this shows that the SCO is one of the most powerful organizations in terms of its political, economic, scientific and intellectual potential.
During Uzbekistan’s chairmanship in the SCO, more than 70 major events were successfully held, the coordination of 28 documents was completed, the adoption of which is envisaged following the Samarkand Summit. Among them are concepts and programs to stimulate intra-regional trade, industrial cooperation and transport connectivity. Joint projects and events in the green economy, innovations, digital technologies, logistics, agriculture, medicine and other areas are also under development.
To date, all the leaders of the SCO member states have confirmed their participation in the work of the SCO summit, which will be held on September 15 and 16 in Samarkand. The meeting will also be attended by leaders of the SCO observer countries, heads of partner organizations – the UN, the CIS, the CSTO, the EAEU and others. It is expected that Iran will become a member of the SCO at the summit in Samarkand and a Memorandum of Commitment of Iran as a member of the SCO will be signed. Belarus has also applied for membership in the SCO, and during the September summit, the procedure for its admission to the organization will be launched.
The upcoming SCO summit in Samarkand will make it possible to discuss such areas for further development as maintaining the non-bloc status of the organization, strengthening the potential to counter new challenges and threats, maintaining the status of the geographical axis of the SCO for Central Asia, promoting cross-border connectivity projects and more actively involving Afghanistan in regional economic processes. All of this shows Uzbekistan’s commitment to further strengthening friendship and good neighborliness, full-scale cooperation in the SCO space in the interests of countries and peoples.