O‘zbekiston va Hindiston o‘rtasida tovar ayirboshlash hajmi 1 milliard dollarga yetadi
Prezidentimizning Hindistonga davlat tashrifini biz partiya xodimlari ham katta qiziqish bilan kuzatdik. Chunki bu tashrif madaniyati va urf-odatlari bir-biriga yaqin bo‘lgan ikki mamlakat uchun ham g‘oyatda ahamiyatli edi. Nyu-Dehlida o‘tgan oliy darajadagi O‘zbekiston – Hindiston muloqoti yakunida ikki mamlakat hamkorligini turli sohalarda yangi, yanada yuqori bosqichga olib chiqishga qaratilgan 20 ta hujjat imzolangani qayd etildi. O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti va Hindiston Respublikasi Bosh vazirining Qo‘shma bayonoti qabul qilindi.
Shuningdek, diplomatik pasport egalarini viza talablaridan ozod etish, turizm, qishloq xo‘jaligi, fan-texnika va innovatsiyalar, koinotni tadqiq etish va undan tinchlik maqsadlarida foydalanish, giyohvandlik vositalari, psixotrop moddalar va prekursorlarning noqonuniy muomalasiga qarshi kurashish, sog‘liqni saqlash va tibbiyot ilmi sohasida hamkorlik to‘g‘risida hukumatlararo bitimlar imzolandi.
Bundan tashqari, harbiy ta’lim, huquq va adliya, farmatsevtika sohalaridagi munosabatlarni rivojlantirishga doir o‘zaro anglashuv memorandumlari qabul qilindi. Imzolangan hujjatlar orasida O‘zbekiston – Hindiston ishbilarmonlik kengashini tashkil etish to‘g‘risidagi bitim, shuningdek, Andijon viloyati bilan Hindistonning Gujarat shtati, Samarqand va Agra shaharlari o‘rtasida hamkorlik va sheriklikni yo‘lga qo‘yish, Andijon shahrida Erkin farmatsevtika zonasini tashkil etish to‘g‘risidagi anglashuv memorandumlari alohida ahamiyatga ega.
Ommaviy axborot vositalari vakillari uchun o‘tkazilgan brifingda Prezidentimiz O‘bekiston Hindiston bilan aloqalarga ustuvor ahamiyat qaratishi, amaliy ruhda o‘tgan muzokaralar tomonlarning o‘zaro hamkorlikni rivojlantirishdan manfaatdor ekanini tasdiqladi, ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar ayirboshlash hajmini 1 milliard dollarga yetkazishga kelishib olinganini qayd etdi.

Объем товарооборота между Узбекистаном и Индией достигнет 1 миллиарда долларов
Мы, сотрудники партии, с большим интересом и вниманием наблюдали за государственным визитом Президента нашей страны в Индию. Так как этот визит имеет очень важное значение для обеих стран, у которых схожи культура и традиции. В завершении состоявшегося в Нью-Дели узбекско-индийского диалога на высшем уровне отмечалось, что подписано 20 документов, направленных на выведение сотрудничества между нашими государствами на новый, более высокий уровень. Было принято Совместное заявление Президента Республики Узбекистан и Премьер-министра Индийской Республики.
Также были подписаны межправительственные соглашения о сотрудничестве в сферах освобождения от визовых требований владельцев дипломатического паспорта, в области туризма, сельского хозяйства, науки и техники, инноваций, исследования космоса и его использования в мирных целях, борьбы с незаконным оборотом наркотических средств, психотропных веществ и прекурсоров, здравоохранения и медицины.
Кроме того, приняты меморандумы о взаимопонимании в развитии отношений в сфере военного образования, права и юстиции, фармацевтики. Среди подписанных документов Соглашение о создании узбекско-индийского делового совета, а также меморандумы о взаимопонимании о налаживании сотрудничества и партнерства между Андижанской областью и штатом Гуджанат Индии, городами Самарканд и Агра, о создании в городе  Андижане Свободной фармацевтической зоны.
На организованном для представителей средств массовой информации брифинге Президент нашей страны подчеркнул, что Узбекистан придает приоритетное значение связям с Индией, прошедшие в конструктивном духе переговоры подтверждают заинтересованность сторон в развитии взаимного сотрудничества, отметил, что достигнута договоренность о доведении объемов взаимного товарооборота между двумя странами до 1 миллиарда долларов.
Мы убеждены, что подписанный в ходе визита меморандум о взаимопонимании об организации в городе Андижане Свободной фармацевтической зоны послужит дальнейшему развитию в нашей стране фармацевтической отрасли. Так как Индия – это одна из самых передовых стран в мире в области фарминдустрии. Думаем, что продукция планируемой к строительству в городе Андижане свободной фармацевтической зоны по своему качеству сможет конкурировать с ведущими фармпредприятиями.