Hammamizga ma’lumki, Prezidentimiz tomonidan 2017 yil 9 sentyabrda “Maktabgacha ta’lim tizimini tubdan takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilingan edi. Qarorda yosh avlod vakillarini har tomonlama intellektual jismonan sog‘lom etib tarbiyalash hamda ularni maktabga tayyorlash sifatini tubdan yaxshilash masalalariga e’tibor qaratilgan edi. Belgilangan ustuvor vazifalar yuzasidan kuni kecha Prezidentimiz raisligida o‘tkazilgan videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda maktabgacha ta’lim tizimida amalga oshirilayotgan islohotlar tahlil qilinib, istiqboldagi vazifalar belgilab olindi.
– Maktabgacha ta’lim muassasasi 3-7 yoshli bolalarni qamrab oladi, – deydi Xalq deputatlari Xiva tuman Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi a’zosi Sadoqat Ruzmetova. – Har bir inson umri davomida oladigan bilimlarining 70% ni ana shu davrda egallaydi. Yangi qurilayotgan uyning mustahkamligi uning asosiy negizi – fundamentiga bog‘liq bo‘lsa, o‘sib kelayotgan yosh avlodning kelgusida qanday inson bo‘lib kamolga yetishi ko‘p jihatdan MTMda olgan bilimlariga bog‘liq.
– Avvallari bolalarimiz maktabgacha ta’lim muassasalarida faqatgina tarbiyalanar edilar, – deydi 21 sonli ixtisoslashtirilgan maktab o‘qituvchisi Muhabbat Saidjanova. – Nabiram Urganch shahridagi 15 sonli MTM tarbiyalanuvchisi. Uni har kuni ertalab olib bog‘chaga borganimda rosa quvonaman. Sababi, farzandlarimizga e’tibor juda katta. Turli xil intellektual o‘yinlar, bilim beruvchi mashg‘ulotlar, chet tillaridagi multfilm va musiqalar bilan tanishtiriladi. Ovqatlanish, dam olishlari uchun sharoitlari juda yaxshi. Bunday sharoitlarda ertaga shu jajji bolalarimiz Yurtboshimiz kutganidek el-yurtga munosib farzand bo‘lib kamolga yetishiga ishonaman.

Качество дошкольного образования – вопрос, определяющий наш завтрашний день
Всем известно, что Президентом нашей страны 9 сентября 2017 года было принято постановление о мерах по коренному совершенствованию системы дошкольного образования. В постановлении уделено особое внимание вопросам воспитания представителей молодого поколения всесторонне интеллектуально развитыми личностями и коренного улучшения качества их подготовки к школе. По определенным приоритетным задачам на днях проведено видеоселекторное совещание под председательством Президента нашей страны. В нем сделан анализ осуществленных в системе дошкольного образования реформ, намечены задачи на перспективу.
– Дошкольное образовательное учреждение охватывает детей в возрасте 3-7 лет, – сказал член депутатской группы УзЛиДеП в Хивинском районном Кенгаше народных депутатов Садокат Рузметова. – Человек в этот период получает 70 процентов знаний, которые он получает на протяжении всей жизни. Прочность вновь строящегося дома зависит от его фундамента, а то какой личностью станет подрастающее поколение во многом зависит от знаний, полученных в дошкольном образовательном учреждении.
– Прежде наши дети в дошкольных образовательных учреждениях только получали воспитание, – сказала учительница специализированной школы №21 Мухаббат Саиджанова. – Моя внучка – воспитанница ДОУ №15 города Ургенча. Я радуюсь, каждое утро отводя ее в детский сад. Так как нашим детям уделяется большое внимание. Они играют в различные интеллектуальные игры, участвуют в познавательных занятиях, смотрят мультфильмы на иностранных языках. Созданы все условия для питания, отдыха. Убеждена, что малыши в таких условиях вырастут достойными детьми своей страны.