Kuni kecha O‘zLiDeP Jizzax viloyat Kengashi Xalq deputatlari Jizzax shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi bilan hamkorlikda Prezidentimizning “Erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini faollashtirish va kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi bo‘yicha “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi hududida amalga oshirilayotgan loyihalar nazorat-tahlil tartibida o‘rganildi.
Ta’kidlash kerak, o‘tgan yil “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi hududida 76,9 mln. dollar bo‘lgan 15 ta loyiha ishga tushirilib, 917 ta yangi ish o‘rni tashkil etilgan. Yil yakuni bo‘yicha ishlab chiqirish hajmi 205,9 mlrd. so‘mni, eksport hajmi esa 4,1 mln. dollarni tashkil etdi. Shu bilan birga deputatlar Jizzax erkin iqtisodiy zonasini o‘rganish jarayonida 2018-2019 yillarda amalga oshiriladigan ishlar hamda ishlanayotgan investitsiya loyihalari bilan ham yaqindan tanishdilar. Xususan, qiymati 275,5 mln. dollar bo‘lgan 6 ta investitsiya loyihalari bo‘yicha ishlab chiqarish binolarini qurilish va uskunalarni o‘rnatish ishlari boshlangani ma’lum bo‘ldi. Bugungi kunda mazkur erkin iqtisodiy zonada ma’muriy Kengash qarorlariga muvofiq, ishlab chiqilgan qiymati 18 mln. dollar bo‘lgan 3 ta istiqbolli investitsiya loyihalari bo‘yicha potensial investorlarni jalb qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
O‘rganish jarayonid Jizzax erkin iqtisodiy zonasi hududida bugungi kunda ayrim muammolar ham mavjudligi aniqlandi. Xususan, elektr energiyasidagi uzilishlar, qurilayotgan ob’ektlardagi muammolar deputatlik guruhi yig‘ilishida muhokama etildi. Aniqlangan muammolar yuzasidan tegishli tashkilot rahbarlariga deputatlik so‘rovi yuborildi.

Activities of free economic zones under the control of deputies
Recently, UzLiDeP deputy groups studied the projects implemented in the territory of FEZ «Jizzakh» within the framework of control and analytical activities.
It should be noted that last year in the territory of FEZ «Jizzakh» 15 projects with the total amount of 76.9 million USD were implemented, as a result, 917 new jobs were created. At the end of the year, the volume of production amounted to 205.9 billion soums, the export volume was 4.1 million dollars. At the same time, the deputies got acquainted with the work and investment projects planned for implementation in 2018-2019. In particular, it is known that work has begun on the construction of industrial buildings and installation of equipment for 6 investment projects worth 275.5 million dollars. Currently, in accordance with the resolution of the Administrative Council, this SEZ is working to attract potential investors for 3 promising investment projects with a production value of $ 18 million. Currently, according to the decision of the administrative council, in this FEZ, work to attract investors for the implementation of 3 promising projects with a production value of 18 million dollars is being carried out.
During the study, the deputies also identified some problems in the territory of the FEZ «Jizzakh». In particular, problems related to interruptions in electricity supply, construction of objects were discussed at the meeting of the deputy group.