Kuni kecha O‘zLiDeP Jizzax viloyat Kengashi Xalq deputatlari Jizzax shahar Kengashidagi O‘zLiDeP deputatlik guruhi bilan hamkorlikda Prezidentimizning “Erkin iqtisodiy zonalar faoliyatini faollashtirish va kengaytirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi Farmoni ijrosi bo‘yicha “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi hududida amalga oshirilayotgan loyihalar nazorat-tahlil tartibida o‘rganildi.
Ta’kidlash kerak, o‘tgan yil “Jizzax” erkin iqtisodiy zonasi hududida 76,9 mln. dollar bo‘lgan 15 ta loyiha ishga tushirilib, 917 ta yangi ish o‘rni tashkil etilgan. Yil yakuni bo‘yicha ishlab chiqirish hajmi 205,9 mlrd. so‘mni, eksport hajmi esa 4,1 mln. dollarni tashkil etdi. Shu bilan birga deputatlar Jizzax erkin iqtisodiy zonasini o‘rganish jarayonida 2018-2019 yillarda amalga oshiriladigan ishlar hamda ishlanayotgan investitsiya loyihalari bilan ham yaqindan tanishdilar. Xususan, qiymati 275,5 mln. dollar bo‘lgan 6 ta investitsiya loyihalari bo‘yicha ishlab chiqarish binolarini qurilish va uskunalarni o‘rnatish ishlari boshlangani ma’lum bo‘ldi. Bugungi kunda mazkur erkin iqtisodiy zonada ma’muriy Kengash qarorlariga muvofiq, ishlab chiqilgan qiymati 18 mln. dollar bo‘lgan 3 ta istiqbolli investitsiya loyihalari bo‘yicha potensial investorlarni jalb qilish bo‘yicha ishlar olib borilmoqda.
O‘rganish jarayonid Jizzax erkin iqtisodiy zonasi hududida bugungi kunda ayrim muammolar ham mavjudligi aniqlandi. Xususan, elektr energiyasidagi uzilishlar, qurilayotgan ob’ektlardagi muammolar deputatlik guruhi yig‘ilishida muhokama etildi. Aniqlangan muammolar yuzasidan tegishli tashkilot rahbarlariga deputatlik so‘rovi yuborildi.

Деятельность свободных экономических зон под контролем депутатов (ФОТО)
На днях депутатскими группами УзЛиДеП в Джизакском областном и Джизакском городском Кенгашах народных депутатов в рамках исполнения указа Президента нашей страны о дополнительных мерах по активизации и расширению деятельности свободных экономических зон были изучены в контрольно-аналитическом порядке проекты, реализуемые на территории СЭЗ  “Жиззах”.
Следует отметить, что в прошлом году на территории СЭЗ “Жиззах” были задействованы 15 проектов общей стоимостью 76,9 млн. долларов, в результате было создано 917 новых рабочих мест. По итогам года объемы производства составили 205,9 млрд.сумов, объемы экспорта 4,1 млн. долларов. Вместе с тем, депутаты в процессе изучения СЭЗ «Жиззах» непосредственно ознакомились с работой и инвестиционными проектами, намеченными к реализации в 2018-2019 годах. В частности, известно, что начата работа по строительству производственных зданий и монтажу оборудования по 6 инвестиционным проектам стоимостью 275,5 млн. долларов. В настоящее время в данной СЭЗ согласно постановлению административного совета, ведется работа по привлечению потенциальных инвесторов по 3 перспективным инвестиционным проектам с производственной стоимостью 18 млн.доллар.
В процессе изучения также было выявлено наличие отдельных проблем на территории СЭЗ «Жиззах». В частности, на заседании депутатской группы были обсуждены проблемы, связанные с перебоями в электроснабжении, возводимыми объектами. По выявленным проблемам в соответствующие организации направлены депутатские запросы.