Klasterlar rivoji uchun imkoniyatlar kengaytiriladi
Prezident Shavkat Mirziyoyev raisligida 27-oktabr kuni qishloq xo‘jaligida klaster tizimini rivojlantirish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi.
Yig‘ilish avvalida Shavkat Mirziyoyev O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti saylovida qo‘llab-quvvatlagani uchun xalqimizga minnatdorlik bildirib, saylovoldi dasturida aytilgan barcha maqsad va vazifalar albatta amalga oshirilishini ta’kidladi.
Jumladan, qishloq xo‘jaligida ham ulkan rejalar belgilangan. Kelgusi besh yilda hosildorlikni kamida 2 barobar ko‘tarish, xomashyoni chuqur qayta ishlash, soha eksportini 7 milliard dollarga yetkazish, aholi bandligi va daromadlarini yanada oshirish maqsad qilingan.
Bunda klasterlar asosiy tayanch va yetakchi bo‘ladi. Bu tizim qisqa vaqtda katta o‘zgarishlarga zamin yaratdi. Masalan, birgina paxtachilikda tolani qayta ishlash 2,5 barobarga oshib, 100 foizga yetkazildi. Shuningdek, ip-kalava ishlab chiqarish 2 barobarga, tayyor mahsulot – 3 barobarga ortdi, eksport yil yakuniga qadar 3 milliard dollarga yetadi.
Paxta xomashyosidan tayyor mahsulotgacha bo‘lgan bosqichlarni qamrab olgan 2 milliard dollarlik 125 ta yangi korxona hamda 150 mingta doimiy ish o‘rni tashkil qilindi.
Klasterlar tomonidan 5 mingdan ortiq yuqori unumli texnikalar olib kelindi, 126 ming gektar maydonda suv tejash texnologiyalari joriy qilindi.
Innovatsion yondashuv natijasida hosildorlik ham oshib bormoqda. Ko‘p klasterlar bu yil paxtadan 35-40 sentnergacha hosil oldi.
Davlatimiz rahbari bu ishlarni davom ettirish, qishloq xo‘jaligi va agrosanoatda samaradorlikni oshirish uchun klasterlarga imkoniyatlarni kengaytirish kerakligini ta’kidladi.
Joylardagi saylovoldi uchrashuvlarida fermer va dehqonlar, klaster rahbarlari o‘zlarini qiynab kelayotgan ko‘plab muammolarni aytgan. Bu masalalar tizimlashtirilib, ularning yechimlari bo‘yicha takliflar ishlab chiqilgan.
– Eng asosiy muammo – amaldagi eskicha moliyalashtirish tartibi, – dedi Prezident. – U sohani rivojlantirish bo‘yicha qo‘yilgan talablarga mutlaqo javob bermayapti. Paxta-to‘qimachilik klasterlari kredit muddatlarini uzaytirish va miqdorini ko‘paytirishni so‘rayapti. Hozirda klasterlarga kredit 11 oy muddatga ajratiladi. Paxta xomashyosini yetishtirib, uni qayta ishlashga esa kamida 24 oy kerak. Yerni ekishga tayyorlash oktyabrda boshlansa-da, kredit 3-4 oy kechiktirib, yanvar-fevral oylaridan ajratiladi. Bu eski tizim endi to‘liq o‘zgaradi.
Yig‘ilishda qayd etilganidek, endi paxta hosilini moliyalashtirish shudgor davridan, ya’ni oktyabr oyidan boshlanadi. Bundan buyon, klasterlarga kreditlar 24 oy muddatga ajratilib, uning imtiyozli davri amaldagi 11 oydan 18 oygacha uzaytiriladi.
Lo‘nda qilib aytganda, klaster olgan kreditini, xomashyoni eng kamida ip-kalava va matoga aylantirgandan keyin qaytaradi. Bu tizimni joriy etishga byudjetdan 10 trillion so‘m yo‘naltiriladi. Shu maqsadda Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasiga yil yakuniga qadar qo‘shimcha 100 million dollar ajratiladi.
Shuningdek, tuproq unumdorligi va hosildorlikni oshirish, sug‘orishning yangi texnologiyalariga o‘tish, o‘simliklar himoyasi, zamonaviy laboratoriyalar tashkil etish, fermerlarni o‘qitish kabi tadbirlar uchun har bir gektar paxta maydoniga 1 million so‘mdan moliyaviy grantlar ajratiladi.
Moliya vazirligi va Markaziy bankka ushbu yangi tizimni amaliyotga joriy qilish vazifasi qo‘yildi.
Klasterlar tomonidan ip-kalavani qayta ishlash darajasini kelgusi ikki yilda hozirgi 50 foizdan 70 foizga yetkazish mo‘ljallangan. Shundan kelib chiqib, ularga moliyalashtirishning yangi mexanizmlari joriy etilishi ma’lum qilindi.
Masalan, matoni bo‘yash va aralash mato ishlab chiqaradigan uskunalar xaridi uchun, korxona quvvatiga qarab, davlat hisobidan moliyaviy grantlar beriladi. Bunday loyihalarni kreditlash uchun yana 150 million dollar mablag‘ ajratiladi.
Bo‘yalgan mato va tayyor mahsulot ishlab chiqaruvchi korxonalarning eksportini qo‘llab-quvvatlash uchun davlat tomonidan past stavkalarda 100 million dollarlik yangi kredit liniyasi ochiladi. Shunday tovarlarning kamida 80 foizini eksport qiluvchi klaster va boshqa to‘qimachilik korxonalari uchun ijtimoiy soliq stavkasi 3 yil muddatga amaldagi 12 foiz o‘rniga 1 foiz qilib belgilanadi. Shuningdek, ularga mol-mulk solig‘ini 3 yilga kechiktirib to‘lash imkoniyati ham beriladi. Buning hisobiga, korxonalar ixtiyorida yiliga kamida 500 milliard so‘m mablag‘ qoladi.
Yana bir qulaylik – kelgusi yildan ip-kalavani qayta ishlaydigan klasterlarga kredit olishda paxta xomashyosi va tolasini garovga qo‘yish amaliyoti joriy etiladi.
Yig‘ilishda klasterlar faoliyatining huquqiy kafolatlarini yanada kuchaytirish bo‘yicha ham ko‘rsatmalar berildi.
Ma’lumki, g‘alla yetishtirish va sotishda bozor munosabatlariga o‘tilmoqda. Prezidentimiz kelgusi yildan g‘allachilik klasterlari va fermerlarga bug‘doyni bozor narxida to‘liq erkin sotish huquqi berilishini ta’kidladi.
Bunda, klaster va fermer xo‘jaliklari 3 yil davomida har gektardan 2,5 tonna g‘allani birja savdolariga chiqarishi talab etiladi. Qolgan hosilni esa, to‘g‘ridan-to‘g‘ri sotish huquqi beriladi.
“O‘zdonmahsulot” tarkibidagi donni qayta ishlash korxonalari g‘alla klasterlari tashkil etish uchun ochiq savdolarga chiqariladi.
Mutasaddilarga ikki hafta muddatda g‘alla bo‘yicha to‘lovlarni to‘liq amalga oshirish bo‘yicha ko‘rsatma berildi.
Yig‘ilishda meva-sabzavotchilik klasterlari va kooperatsiyalari uchun ham qo‘shimcha imkoniyatlar yaratish choralari muhokama qilindi. Ularni ham Qishloq xo‘jaligi jamg‘armasi orqali imtiyozli kreditlash muhimligi ta’kidlandi. Jumladan, meva-sabzavotchilik klasterlariga aylanma mablag‘ uchun, jamg‘arma hisobidan 1 yil muddatga 10 foizdan kredit resurslari ajratiladi.
Kelgusi yildan meva-sabzavot hosilini iqlim xavfidan sug‘urtalash bo‘yicha sug‘urta kompaniyalari o‘rtasida tanlov o‘tkaziladi. Eksport shartnomasi bo‘lgan klaster va fermerlarga sug‘urta mukofotining 50 foizi davlat tomonidan qoplab beriladi.
Yurtimizda 200 ming gektar past hosilli paxta va g‘alla maydoni qisqartirilishi rejalashtirilgan. Bu maydonlar aholiga tanlov asosida, uzoq muddatli ijaraga beriladi.
Davlatimiz rahbari bunda ehtiyojmand oilalarga alohida e’tibor qaratish, ularga dehqonchilik sirlarini o‘rgatish va ko‘maklashish kerakligini ta’kidladi. Buning uchun 100 million so‘mgacha bo‘lgan meva-sabzavotchilik loyihalariga “Har bir oila – tadbirkor” dasturi shartlari asosida kredit berilishi qayd etildi.
Qishloq xo‘jaligi vazirligiga meva-sabzavotchilik klasterlari va qayta ishlash korxonalarini infratuzilma bilan ta’minlash, davlat-xususiy sheriklik asosida agrologistika markazlari barpo etish bo‘yicha topshiriqlar berildi.
Qishloq xo‘jaligi texnikalarini yangilash masalasiga ham to‘xtalib o‘tildi. Bu borada fermer va klasterlarni qo‘llab-quvvatlash maqsadida, kelgusi yildan boshlab, texnika sotib olish bo‘yicha kreditlarning 10 foizdan yuqori qismi davlat tomonidan qoplab berilishi belgilandi.
Shuningdek, import qilinadigan texnika, butlovchi va ehtiyot qismlar bojxona to‘lovlaridan 3 yil muddatga ozod etiladi. Buning natijasida klaster va fermerlar texnikani 35 foizgacha arzon xarid qilish imkoniyatiga ega bo‘ladi.
Bundan tashqari, lazerli tekislash, hosildor va kasalliklarga chidamli yangi navlarni ekish, urug‘chilikni rivojlantirish, suv tejovchi texnologiyalarni qo‘llash uchun ham imtiyozlar beriladi.
Umuman, ushbu maqsadlar uchun yiliga jami 25 trillion so‘m yo‘naltirilishi kutilmoqda.
Yig‘ilishda bildirilgan tashabbuslar ijrosi bo‘yicha farmon va qaror loyihalari ishlab chiqish vazifasi qo‘yildi.

More opportunities to be created for the development of clusters
On October 27, President Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on the development of the cluster system in agriculture.
Shavkat Mirziyoyev expressed gratitude to Uzbekistan people for their support in the elections of the President of the Republic of Uzbekistan and assured that all the goals and objectives set in the election program will be implemented.
In particular, big plans have been identified in the direction of agriculture. Over the next five years, it is planned to increase yields by at least 2 times, ensure deep processing of raw materials, increase exports to $7 billion, increase employment and incomes of the population.
In this case, the leading role is assigned to clusters. This system, in a short time, created the basis for great changes. Thus, in cotton-growing alone, fiber processing increased 2.5 times and reached 100 percent. In addition, the production of yarn has doubled, finished products – tripled, their exports by the end of the year will reach $ 3 billion.
125 new enterprises were created with a full production cycle with a total value of $2 billion and 150 thousand permanent jobs.
The clusters brought more than 5 thousand units of high-performance equipment. Water-saving technologies on 126 thousand hectares were introduced.
Productivity increases thanks to the innovative approach. Many clusters have harvested 35-40 centners of cotton per hectare this year.
The Head of the state noted the need for continuing this work and expanding the capabilities of clusters to increase productivity in agriculture and the agro-industrial complex.
At pre-election meetings, farmers and dehkans, cluster leaders voiced many of the problems they face. These issues were systematized and proposals for their solution were developed.
“The main problem is the outdated method of financing”, the President said. – It does not meet the requirements of the industry development. Cotton-textile clusters ask for longer loan terms and increased amounts. Currently, loans to clusters are provided for 11 months. It takes at least 24 months to grow and process raw cotton. Although the preparation of the land for planting begins in October, the loan is considered for 3-4 months and is allocated from January to February. This old system will now be completely overhauled.
As noted at the meeting, now funding for harvesting cotton will start with the beginning of plowing, that is, in October. From now on, loans to clusters will be allocated for a period of 24 months, and their grace period will be increased from 11 to 18 months.
The cluster will repay the loan after the raw materials are converted into finished products – not earlier than they will be processed into yarn or fabric. 10 trillion UZS will be allocated from the budget for the implementation of this system. To this end, an additional $100 million will be allocated to the Agriculture Support Fund by the end of the year.
Financial grants for 1 million UZS per hectare of cotton fields will be allocated for measures such as increasing soil fertility and productivity, switching to new irrigation technologies, protecting plants, creating modern laboratories, training farmers.
The Ministry of Finance and the Central Bank were instructed to introduce the specified system.
It is planned to increase the level of yarn processing in clusters from the current 50 to 70 percent in the next two years. In this regard, new cluster support mechanisms have been announced.
So, for the purchase of equipment for dyeing fabrics and the production of mixed fabrics, financial grants are provided from the state, depending on the capacity of the enterprise. Another $150 million will be allocated to finance such projects.
A new $100 million low-rate credit line will be opened by the government to support the export of dyed fabric and finished goods businesses. For clusters and other textile enterprises that export at least 80 percent of such goods, the social tax rate is set at 1 percent for 3 years instead of the current 12 percent. They will also be allowed to pay property tax with a three-year grace period. Due to this, at least 500 billion UZS a year will remain at the disposal of enterprises.
Another convenience – starting next year, clusters will be allowed to take out loans secured by raw cotton and fiber.
At the meeting, instructions were given to further strengthen the legal guarantees for the activities of the clusters.
As is known, the transition to market relations in the production and sale of grain continues. The President noted that from next year grain clusters and farmers will have the right to freely sell wheat at market prices.
At the same time, clusters and farms will have to put up 2.5 tons of grain from each hectare for exchange trading within 3 years, and they will be able to sell the rest of the crop at their discretion.
Grain processing enterprises within “Uzdonmakhsulot” will be put up for auction to create grain-growing clusters on their basis.
Responsible persons were instructed to make a full payment for grain within two weeks.
Measures to create additional opportunities for fruit and vegetable clusters and cooperatives were also discussed at the meeting. The importance of concessional lending to these entities through the Agriculture Support Fund was emphasized. In particular, the fund will allocate credit resources for the working capital of fruit and vegetable clusters at a rate of 10 percent for 1 year.
Starting next year, a competition for insuring fruits and vegetables against weather risks will be held among insurance companies. 50 percent of the insurance premium will be covered by the state for clusters and farmers with export contracts.
It is planned to reduce 200 thousand hectares of low-yielding areas of cotton and grain. They will be provided to the population on a long-term lease on a competitive basis.
The Head of the state noted the need for paying special attention to low-income families, training them in housekeeping and providing appropriate assistance.
For this, loans will be provided for fruit and vegetable projects worth up to 100 million UZS on the terms of the “Every family entrepreneur” program.
The Ministry of Agriculture was instructed to provide infrastructure for fruit and vegetable clusters and processing enterprises, as well as create agrological centers based on public-private partnerships.
The issue of modernization of agricultural machinery was also considered. To support farmers and clusters, starting next year, payments on loans for the purchase of equipment over 10 percent will be covered by the state.
In addition, imported equipment, components and spare parts will be exempted from customs duties for 3 years. As a result, clusters and farmers will be able to save up to 35 percent when purchasing equipment.
It is envisaged to provide benefits for laser leveling, planting new disease-resistant varieties of crops, development of seed production, and the use of water-saving technologies.
In general, it is planned to allocate 25 trillion UZS for these purposes annually.
The task was set to develop draft decrees and resolutions on the implementation of the initiatives put forward at the meeting.