Si Szinpin Shavkat Mirziyoyevga minnatdorlik maktubi yo‘lladi
Xitoy Xalq Respublikasi tashkil topganining 69 yilligi munosabati bilan yoʻllagan samimiy tabrigingiz uchun Sizga chuqur minnatdorlik bildirishga ijozat bergaysiz.
Joriy yil boshidan Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarida ijobiy tendensiya davom etib,oʻzaro siyosiy ishonch muttasil mustahkamlanib bormoqda. “Bir makon, bir yoʻl” tashabbusini birgalikda roʻyobga chiqarishda yangi muvaffaqiyatlarga erishildi, xalqlarimiz oʻrtasidagi oʻzaro anglashuv va doʻstlik izchil mustahkamlanmoqda. Siz bilan Sindao shahrida SHHT sammiti doirasidagi uchrashuvimizni tez-tez eslayman, ushbu uchrashuvdan soʻng ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirish boʻyicha biz qabul qilgan yangi rejalar bosqichma-bosqich hayotga tatbiq etilmoqda.
Men Xitoy – Oʻzbekiston aloqalarini rivojlantirishga alohida eʼtibor qarataman, oʻrtamizda shakllangan amaliy munosabatlar va shaxsiy doʻstlikni yuksak qadrlayman. Xitoy va Oʻzbekiston oʻrtasidagi har tomonlama strategik sheriklik munosabatlarini mamlakatlarimiz va xalqlarimiz farovonligi yoʻlida izchil rivojlantirishni ragʻbatlantirish maqsadida bundan buyon ham Siz bilan yaqindan hamkorlikni davom ettirishga umid qilaman.
Sizga mustahkam sogʻlik, baxt-saodat, Oʻzbekiston xalqi farovonligi yoʻlidagi olijanob faoliyatingizda ulkan muvaffaqiyatlartilayman.

Послание председателя КНР Си Цзиньпина Президенту Узбекистана Шавкату Мирзиёеву
Позвольте мне выразить Вам искреннюю благодарность за Ваше теплое поздравление с 69-й годовщиной со дня образования Китайской Народной Республики.
С начала этого года при сохранении благоприятной тенденции развития китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства непрерывно укрепляется политическое взаимодоверие между двумя странами, достигнут новый прогресс в совместной реализации инициативы "Один пояс, один путь", последовательно углубляется взаимопонимание и дружба между двумя народами. Я часто вспоминаю нашу с Вами встречу на полях Саммита ШОС в городе Циндао, после которой поэтапно претворяются в жизнь принятые нами новые планы по углублению двусторонних отношений.
Я уделяю большое внимание развитию китайско-узбекских связей, высоко ценю сложившиеся с вами добрые рабочие отношения и личную дружбу. Рассчитываю на дальнейшее поддержание тесных отношений с вами в целях стимулирования поступательного развития китайско-узбекских отношений всестороннего стратегического партнерства на благо двух стран и народов.
Желаю Вам крепкого здоровья, всего самого хорошего и больших успехов в Вашей благородной работе на благо народа Узбекистана.