Afg‘oniston Prezidenti 2017-yil 4-dekabr kuni Toshkent shahriga keladi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan 2017-yil 4-dekabr kuni Afg‘oniston Islom Respublikasi Prezidenti Muhammad Ashraf G‘ani rasmiy tashrif bilan Toshkent shahriga keladi.
Oliy darajadagi uchrashuvlarda O‘zbekiston va Afg‘oniston munosabatlarining bugungi holati va uzoq istiqbolga mo‘ljallangan hamkorlikni rivojlantirishning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qilish, asosiy xalqaro muammolar va mintaqaviy xavfsizlikni ta’minlash masalalari yuzasidan fikr almashish rejalashtirilgan.
Muzokaralar yakunida davlat rahbarlarining Qo‘shma bayonoti qabul qilinishi, siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, transport-kommunikatsiya, fan-ta’lim va boshqa sohalarda ikki tomonlama hamkorlikni yanada mustahkamlashga qaratilgan qator hukumatlararo va idoralararo hujjatlar, shuningdek, tijorat shartnomalari imzolanishi kutilmoqda.
Afg‘oniston Prezidentining O‘zbekistonga tashrifi dasturidan, shuningdek, Buxoro shahrini ziyorat qilish ham o‘rin olgan. Oliy martabali mehmon Buxoro davlat universiteti professor-o‘qituvchilari va talabalari bilan uchrashadi hamda ular huzurida ma’ruza qiladi.
uza.uz
1900
Shohida2020-05-16 09:05:45
Давлатимиз раҳбари нафақат тадбиркорларни балки бутун Ўзбекистон халкини ёлғиз қўймайдилар. Мен шу Юрт фарзанди эканимдан фаҳрланаман. Президентимиз борига шукур Илоҳим умрлари узоқ бўлсин кўзлаган мақсадларига эришиб юрсинлар. Биз сиз билан қалбан биргамиз тадбиркорлар хам сизни синовли кундарда ёлгиз қўймайди.

О предстоящем официальном визите в Узбекистан Президента Афганистана
По приглашению Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 4 декабря 2017 года в город Ташкент с официальным визитом прибудет Президент Исламской Республики Афганистан Мохаммад Ашраф Гани.
В ходе предстоящих встреч на высшем уровне планируется обсудить текущее состояние узбекско-афганских отношений и приоритеты развития сотрудничества на долгосрочную перспективу, обменяться мнениями по ключевым международным проблемам и вопросам обеспечения региональной безопасности.
По итогам переговоров ожидается принятие Совместного заявления глав государств, подписание пакета межправительственных и межведомственных документов, направленных на дальнейшее укрепление двустороннего сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, транспортно-коммуникационной, научно-образовательной и других областях, а также коммерческих контрактов.
В программе визита Президента Афганистана в Узбекистан также посещение города Бухары, где высокий гость встретится и выступит перед профессорско-преподавательским составом и студентами Бухарского государственного университета.