Prezident tadbirkorlar bilan muloqot qildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 20-avgust kuni mamlakatimiz tadbirkorlari bilan ochiq muloqot o‘tkazdi.
Bunday shakldagi uchrashuv ilk bor o‘tkazildi va unda jami o‘n mingga yaqin tadbirkor ishtirok etdi.
Kichik biznes va xususiy tadbirkorlik mamlakatimiz iqtisodiyotining ustuvor yo‘nalishi etib belgilangan. So‘nggi besh yilda bu sohani rivojlantirishga qaratilgan 2 mingga yaqin qonun, farmon va qarorlar qabul qilindi.
Ularga asosan, 114 ta litsenziya va ruxsatnoma bekor qilindi, 33 ta faoliyat turi xabardor qilish tartibiga o‘tkazildi. Ruxsatnomalarni rasmiylashtirish tartiblari soddalashtirilib, muddatlari o‘rtacha 2 baravarga qisqartirildi. Ortiqcha tekshirishlar, naqd pul, valyuta va xomashyo bo‘yicha ko‘plab cheklovlarga barham berildi.
Bunday qulaylik va imkoniyatlar natijasida yangi sub’ektlar keskin ko‘payib, avvaldan ishlayotganlari faoliyatini kengaytirmoqda. Oxirgi besh yilda tadbirkorlar soni qariyb 3 baravar oshdi. Ko‘p ishbilarmonlar o‘z biznesini butun mamlakat miqyosida kengaytirib, minglab ish o‘rinlari yaratib, nufuzli yirik kompaniyalarga aylandi. Ichki va tashqi bozorda o‘z nufuzi va brendiga ega tadbirkorlar sinfi shakllana boshladi.
Davlatimiz rahbari ana shunday azmu shijoatli va fidoyi tadbirkorlarning ayrimlarini tilga olib, xalqimizga madadkor bo‘layotgani uchun ularga minnatdorchilik bildirdi.
Ma’lumki, mazkur ochiq muloqot oldidan tadbirkorlarni qiynayotgan muammolar so‘ralgan edi. Turli masalalarga oid 15 mingdan ortiq murojaatlar bo‘ldi.
Prezidentimiz o‘z nutqida ularni hal qilishga qaratilgan 7 ta muhim yo‘nalishni ko‘rsatib o‘tdi. Birinchi yo‘nalish – biznesni moliyalashtirish, ikkinchisi – soliq tizimini takomillashtirish va biznesga soliq yukini kamaytirish, uchinchisi – yer ajratish, to‘rtinchisi – infratuzilma, beshinchisi – eksportyor korxonalarni qo‘llab-quvvatlash, oltinchisi – transport-logistika, yettinchisi – sohadagi tartib-taomillarni soddalashtirish masalalariga qaratildi.
Davlatimiz rahbari har bir yo‘nalish bo‘yicha dolzarb vazifalarni ko‘rsatib, yangi tashabbuslarni ilgari surdi.
Masalan, murojaatlarning 40 foizi biznesni moliyalashtirish  va moliya-kredit masalalari bilan bog‘liq bo‘lgan. Jumladan, kredit stavkalarining yuqoriligi va ko‘plab kreditlar qisqa muddatga,  tadbirkor uchun noqulay shartlarda berilayotgani qayd etilgan. Shuningdek, xorijiy valyutadagi kreditlar valyuta kursining muntazam o‘sishi hisobiga tadbirkor uchun qo‘shimcha xarajatlarni yuzaga keltirmoqda.
Shu bois banklarning kapitalini oshirish choralari belgilandi. Xususan, kelgusi yilda banklarga Tiklanish va taraqqiyot jamg‘armasidan bozor tamoyillari asosida qo‘shimcha 600 million dollar ajratiladi. Xalqaro moliya bozorlarida 5 trillion so‘mlik milliy valyutada yevrobondlar chiqariladi. Xorijiy banklar kirib kelishiga keng imkoniyatlar yaratiladi.
Yana bir muhim yangilik – banklar resursni qanday valyutada jalb qilishidan qat’iy nazar, tadbirkorlarga kreditni so‘mda va maqbul foizlarda berish tizimi yo‘lga qo‘yiladi. Shu maqsadda Moliya vazirligi huzurida Valyuta xatarlarini boshqarish kompaniyasi va hududlarda uning filiallari tashkil etiladi.
Ma’lumki, so‘nggi uch yilda soliqlar turi 16 tadan 9 taga qisqardi. Yaqingacha Pensiya, Maktab va Yo‘l jamg‘armalariga biznes uchun og‘ir yuk bo‘lgan 3,2 foizli yig‘imlar to‘lanar edi. Ushbu yig‘imlar  korxonalarning foydasidan qat’iy nazar, oborotdan olinib,  ularning miqdori korxonalarning kamida 25-30 foiz foydasiga teng edi. Molk-mulk, daromad solig‘i va ijtimoiy soliqlar stavkalari 2 barobarga kamaytirildi.
Prezidentimiz bu sohada ham tadbirkorlarga qo‘shimcha qulayliklar yaratilishini qayd etdi.
Jumladan, 2020-yil fevral oyida “Maxsus iqtisodiy zonalar to‘g‘risida”gi qonun qabul qilingunga qadar iqtisodiy zonalarda ro‘yxatdan o‘tgan tadbirkorlarga berilgan imtiyozlar saqlab qolinadi.
Maxsus iqtisodiy zonalar ishtirokchilariga qo‘shilgan qiymat solig‘ining ortiqcha qismini 7 kun ichida qaytarib berish tartibi joriy qilinadi. Bu ularga aylanma mablag‘larini ko‘paytirish imkonini beradi.
Bundan tashqari,  chetdan olib kelingan tovarlar uchun  qo‘shilgan qiymat solig‘ini 120 kun davomida bo‘lib-bo‘lib to‘lashda tadbirkorlarga foiz hisoblanmaydi va garov talab etilmaydi.
Qurilish materiallari ishlab chiqaruvchi korxonalarga yer qa’ridan foydalanganlik uchun soliq stavkasi 2 barobarga kamaytiriladi.
Davlatimiz rahbari pandemiya sharoitida xizmatlar sohasini qo‘llab-quvvatlash muhimligini ta’kidlab, o‘tgan yili berilgan imtiyozlar muddatini uzaytirishga ko‘rsatma berdi. Umumiy ovqatlanish korxonalari yil yakuniga qadar yer va mulk solig‘idan, turizm kompaniyalari va mehmonxonalar 2 yil muddatga turistik yig‘imlardan ozod qilinadigan bo‘ldi.
Amaldagi tartibga ko‘ra, tadbirkorlar qo‘shilgan qiymat solig‘idagi farqni qaytarish uchun soliq idoralariga alohida murojaat qilishga majbur. Bu – 14 ming tadbirkorga tegishli bo‘lib, ular uchun qo‘shimcha vaqt, ortiqcha sarsongarchilik, degani.
Shu bois mutasaddilarga kelgusi yildan qo‘shilgan qiymat solig‘ini qo‘shimcha hujjatsiz qaytarish tartibini joriy etish vazifasi qo‘yildi.
Tadbirkorlarni qiynayotgan muammolardan yana biri yer ajratish bilan bog‘liq. Bu masala bo‘yicha Prezidentga 4 mingdan ziyod murojaat bo‘lgan.
Joriy yil 16-avgust kuni “Yer uchastkalarini ajratish va ulardan foydalanish, shuningdek, yerlarni hisobga olish va davlat yer kadastrini yuritish tizimi takomillashtirilishi munosabati bilan O‘zbekiston Respublikasining ayrim qonun hujjatlariga o‘zgartish va qo‘shimchalar kiritish to‘g‘risida” qonun qabul qilindi. U bilan yerlarni iqtisodiy oborotga kiritish, ularni oldi-sotdi va garov ob’ektiga aylantirish uchun mustahkam huquqiy zamin yaratildi.
Endi qishloq xo‘jaligi yerlari ochiq tanlov asosida  faqat ijaraga beriladi. Qishloq xo'jaligiga mo'ljallanmagan yer maydonlari esa faqat auksion orqali sotiladi.
Ko‘pchilik tadbirkorlarni o‘z korxonasi joylashgan yer maydonining taqdiri o‘ylantirishi tabiiy. Prezidentimiz ushbu korxonalarga hozirda egallab turgan yer maydonlari mulk qilib rasmiylashtirib berilishini ta’kidladi.
Biznes sub’ektlarini infratuzilma bilan ta’minlash masalalariga ham alohida e’tibor qaratildi. Qayd etilganidek, kelgusi yil 1-yanvardan boshlab, qiymati 200 milliard so‘mga teng loyihalar bo‘yicha elektr, tabiiy gaz, suv tarmoqlari va yo‘l infratuzilmasini yetkazib berish to‘liq davlatning zimmasida bo‘ladi. Bu imtiyoz hozirgi kungacha faqatgina 50 million dollardan oshadigan xorijiy investorlar loyihalariga qo‘llanib kelinmoqda.
Shuningdek, kelgusi 2 yilda respublika bo‘yicha qo‘shimcha 200 ta sanoat zonalari tashkil etilib, ularga ham kommunal va yo‘l infratuzilmasi davlat tomonidan yetkazib beriladi. Ushbu maqsadlar uchun kelgusi yilda byudjetdan 2 trillion so‘m mablag‘ ajratiladi.
Tadbirkorlar e’tiroziga sabab bo‘layotgan yana bir muammo – elektr tarmoqlariga ulanishda kichik korxonalarga ham yirik zavodlar bilan bir xil talablar qo‘yilgan.
Shu bois kelgusi yil boshidan bu borada qulay tizim joriy etiladi. Elektr tarmog‘iga ulanish to‘liq elektron platformaga o‘tkaziladi va barcha jarayonlar bir bosqichga tushiriladi. Tadbirkorlarni elektr tarmog‘iga ulash muddati 20 kilovattgacha bo‘lgan quvvatlar uchun – 10 kun, 50 kilovattli quvvatlar uchun esa 20 kun etib belgilanadi. Agar, elektr ta’minoti korxonasi ishlarni muddatida yakunlamasa, tadbirkorlarga kompensatsiya to‘laydi.
Davlatimiz rahbari eksportyor korxonalarni qo‘llab-quvvatlash,  kichik biznesni eksport faoliyatiga jalb qilish bo‘yicha ham qator tashabbuslarni ilgari surdi.
Masalan, o‘tgan yili pandemiya davrida to‘qimachilik korxonalariga eksportdan valyuta tushumini kutmasdan qo‘shilgan qiymat solig‘ini qaytarib berish tartibi joriy etilgan edi. Endi ushbu tartib barcha tarmoqlarning halol va intizomli eksportyorlariga nisbatan ham tatbiq etilishi aytildi.
Shuningdek, yiliga 20 million dollardan ortiq eksport qiluvchi korxonalarga 5 million dollargacha  imtiyozli kreditlar ajratiladi.
Hozirgi kunda ayrim xomashyolar importi uchun boj stavkalari yuqori ekani ko‘rsatib o‘tildi. Oqibatda ular asosida mahsulot ishlab chiqarishdan ko‘ra chetdan olib kelish arzonroq bo‘lmoqda.
Shu bois, hukumatga xomashyo va yarim tayyor mahsulotlar uchun  import boji stavkalarini pasaytirish bo‘yicha topshiriq berildi.
Transport-logistika xizmatlarini rivojlantirish, tadbirkorlarning yuklarini tashishni yengillashtirish masalalariga ham to‘xtalib o‘tildi. Yuk avtomobillari va temir yo‘l vagonlarini olib kirish bo‘yicha berilgan imtiyozlar yana 3 yilga uzaytirilishi ma’lum qilindi.
Tadbirkorlik faoliyatiga aralashuvlarni qisqartirish, subsidiyalar olish jarayonini osonlashtirish bo‘yicha ham ko‘plab ko‘rsatmalar berildi.
Muloqotda tadbirkorlar so‘zga chiqib, faoliyatida duch kelayotgan muammolarni, taklif va mulohazalarini aytdi. Ular tarmoq mutasaddilari va hokimlar ishtirokida muhokama qilindi.
Prezidentimiz bunday ochiq muloqotni an’anaga aylantirib, har yili tashkil etish, 20 avgustni  mamlakatimizda “Tadbirkorlar kuni” deb e’lon qilish taklifini bildirdi. Bu takliflar keng qo‘llab-quvvatlandi.

President holds a dialogue with entrepreneurs
On August 20, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held an open dialogue with entrepreneurs of the country.
The event was attended by about ten thousand entrepreneurs.
Small business and private entrepreneurship are priorities of the economy of the country. Over the past five years, about 2 thousand laws, decrees and resolutions have been adopted to develop this sector.
114 licenses and permits were canceled for business. A notification procedure was introduced for 33 types of activities. The procedures for obtaining permits have been simplified and, on average, the terms of their issuance have been reduced by 2 times. Unnecessary checks have been canceled, restrictions related to the circulation of cash, currency and raw materials have been lifted.
The number of new business entities is growing rapidly, and the existing ones are expanding their activities as a result of such opportunities. The number of entrepreneurs has almost tripled over the past five years. Many business people have expanded their business nationwide, employing thousands of people and growing into large, successful companies. A class of entrepreneurs with their own brand in the domestic and foreign markets began to form.
The Head of the state mentioned some of such energetic and selfless entrepreneurs, thanked them for their support for people.
Before the open dialogue, a collection of appeals on the problems concerning entrepreneurs was announced. More than 15 thousand appeals were received on various issues.
In his speech, the President outlined 7 important areas for their solution. The first direction concerns business financing, the second one – improving the tax system and reducing the tax burden on business, the third one is aimed at improving the procedure for providing land, the fourth one – developing infrastructure, the fifth one – supporting exporting enterprises, the sixth one – the transport and logistics sector, the seventh one – simplifying business procedures.
The Head of the state outlined the current tasks in each area and put forward new initiatives.
For example, 40 percent of inquiries are related to business financing, financial and credit issues. In particular, it was noted that many loans are issued at high-interest rates and for a short period, on conditions that are unfavorable for an entrepreneur. Loans in foreign currency create additional costs for the entrepreneur due to the growth of the exchange rate.
In this regard, measures have been identified to increase the capital of banks. In particular, next year banks will receive an additional $600 million from the Fund for Reconstruction and Development on market principles. Eurobonds in national currency for 5 trillion UZS will be placed on international financial markets. Ample opportunities will be created for foreign banks to enter Uzbekistan market.
Another important innovation will be the introduction of a system of lending to entrepreneurs in soums, regardless of the currency in which banks attract resources. For this, a Currency Risk Management Company with branches in the regions will be created under the Ministry of Finance.
Over the past three years, the number of taxes has been reduced from 16 to 9. Until recently, contributions to the pension, school and road funds were paid at a rate of 3.2%, which was a heavy burden on business. These fees were deducted from the turnover regardless of profits, and their size was at least 25-30 percent of the profits of enterprises. The rates of property tax, income tax and social tax were reduced by 2 times.
The President noted that additional preferences will be created for entrepreneurs in this direction.
In particular, entrepreneurs registered in economic zones before the adoption of the Law “On Special Zones” in February 2020 will retain the benefits provided to them.
A procedure will be introduced for refunding the amount of overpaid value-added tax to participants in special economic zones within 7 days. This will allow them to increase their working capital.
In addition, when paying value-added tax in installments for 120 days, entrepreneurs will not be charged interest and will not require a deposit.
The tax rate for the use of subsoil for enterprises producing building materials will be reduced by 2 times.
Noting the importance of supporting the service sector in a pandemic, the Head of the state instructed to extend the benefits provided to them last year. By the end of the year, catering establishments will be exempted from paying land and property taxes, and travel companies and hotels – from tourist taxes for a period of 2 years.
According to the current procedure, entrepreneurs, along with reporting, are obliged to separately apply to the tax authorities to collect the difference in value-added tax. This applies to 14 thousand entrepreneurs, it takes their time and money.
Therefore, the responsible persons were instructed from next year to introduce the procedure for the return of value-added tax without additional documents.
Another problem that worries entrepreneurs is the allocation of land. On this issue, the President received more than 4 thousand appeals.
On August 16 this year, the Law “On introducing amendments and addenda to certain legislative acts of the Republic of Uzbekistan in connection with the improvement of the procedure for the provision of land plots and their use, as well as the system of land registration and maintenance of the state land cadaster” was adopted. Thus, a solid legal basis was created for the introduction of land into economic circulation, turning them into an object of purchase and sale and mortgage.
From now on, agricultural land will be provided only for lease based on an open tender. Non-agricultural land will only be sold through an auction.
Many entrepreneurs are concerned about the fate of the land plots, where their business is located. The President noted that the land plots currently occupied by these enterprises will be registered as their property.
The main attention was paid to providing business entities with infrastructure. It was noted that from January 1 next year, the state will be fully responsible for the supply of power grids, gas pipelines, water supply and road infrastructure for projects worth 200 billion UZS. Now, this procedure applies only to projects of foreign investors worth more than $50 million.
In addition, over the next two years, another 200 industrial zones will be created throughout the country, which the state will provide with engineering communications and road infrastructure. For these purposes, 2 trillion UZS will be allocated from the budget next year.
Another problem that entrepreneurs complain about is that small business have the same electrical connection requirements as large business entities.
In this regard, from the beginning of the next year, a convenient system will be introduced – the connection to the power grids will be fully carried out through an electronic platform, and all the process will be combined into one. The term for connecting entrepreneurs to the power grid will be 10 days for capacities up to 20 kilowatts and 20 days for 50 kilowatts. If the power supply company does not complete the work on time, it will pay compensation to entrepreneurs.
The Head of the state also put forward several initiatives to support exporting enterprises and attract small businesses to export activities.
For example, last year, during the pandemic, a VAT refund procedure was introduced for textile enterprises without waiting for foreign exchange earnings from exports. From now on, this procedure will apply to honest and disciplined exporters from all industries.
Thus, enterprises that export products worth more than $20 million per year will receive preferential loans worth up to $5 million.
It was noted that today high customs duties are imposed on the import of certain types of raw materials. As a result, products are cheaper to import than to produce.
In this regard, the government was instructed to reduce the rates of import duties on raw materials and semi-finished products.
The issues of development of transport and logistics services, facilitation of cargo transportation for entrepreneurs were also considered. It was determined that the privileges for the import of trucks and railway cars will be extended for another 3 years.
There are many instructions for reducing business interference and making it easier to obtain subsidies.
During the dialogue, entrepreneurs spoke about their problems, expressed their opinions and proposals. Each case was discussed with the participation of responsible persons and hokims.
The President suggested holding such open dialogues traditionally and establishing August 20 as the Entrepreneur’s Day in the country. Participants widely supported these proposals.