O‘zbekiston-Turkiya: hamkorlikning istiqbolli va yangi qirralari
Ayni paytda Prezidentimiz Shavkat Mirziyoyevning taklifiga binoan Turkiya Respublikasi Prezidenti Rejep Tayyip Erdo‘g‘on davlat tashrifi bilan mamlakatimizda bo‘lib turibdi.
Mazkur tashrifni O‘zbekiston bilan Turkiya o‘rtasidagi siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiyaviy, turizm, transport, logistika, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi hamkorlikni yanada chuqurlashtirish yo‘lidagi o‘ta muhim tarixiy voqea sifatida baholash mumkin.
Ta’kidlash joizki, Turkiya Respublikasi O‘zbekiston tashqi siyosatida alohida o‘ringa ega bo‘lgan, o‘ziga xos mamlakat hisoblanadi. Buni quyidagi bir qator omillar bilan izohlash mumkin. Birinchidan, ushbu mamlakat dunyodagi 200 dan ortiq mamlakatlar ichida O‘zbekiston Respublikasining davlat mustaqilligini birinchi bo‘lib tan olgan va shu tariqa uning dunyo xaritasida yangi davlat sifatida e’tirof etilishi jarayonini boshlab bergan mamlakat hisoblanadi. Ikkinchidan, o‘zbek va turk xalqlarini azaliy do‘stlik, birodarlik va qardoshlik rishtalari o‘zaro bog‘lab turadi. Har ikki xalq ham turkiy tilda so‘zlashuvchi xalqlar bo‘lib, ularning madaniyati, dini va urf-odatlari bir-biriga juda yaqin. Qolaversa, Turkiyaning rivojlangan sanoati, transport kommunikatsiyalari, dengiz yo‘llari, qishloq xo‘jaligi, turizm salohiyati, ulkan davlatchilik tajribasi O‘zbekiston uchun muhim ahamiyat kasb etadi.
O‘z navbatida O‘zbekiston ham Turkiya tashqi siyosatida muhim o‘rin tutadi. Mamlakatimiz bugungi kunda Turkiyaning Markaziy Osiyoda eng asosiy sheriklaridan biri hisoblanadi. O‘zbekistoning ulkan bozori, tobora liberallashib borayotgan iqtisodiyoti, qulay investitsiyaviy muhiti, tarixiy shaharlari, muqaddas diniy qadamjolari Turkiyada katta qiziqish uyg‘otmoqda. Demak, hamkorlikni mustahkamlashdan har ikki tomon ham manfaatdor bo‘lib, bu esa o‘zaro munosabatlarning istiqboli porloq ekanligidan dalolat beradi.
Umuman olganda, ikki mamlakat o‘rtasidagi munosabatlar dinamik ravishda yangi bosqichga ko‘tarilib bormoqda. Buni O‘zbekiston va Turkiya rahbarlari Shavkat Mirziyoyev va Rejep Tayyip Erdo‘g‘on o‘rtasida o‘tgan davr mobaynida bo‘lib o‘tgan qator uchrashuvlar ham yaqqol tasdiqlaydi. Xususan, Prezident Rejep Tayyip Erdo‘g‘onning 2016 yilning noyabr oyida Samarqand shahriga tashrifi davomida, o‘tgan yil may oyida Pekinda o‘tgan “Bir makon, bir yo‘l” forumi doirasida, 2017 yilning sentabr oyi avvalida Ostona shahrida bo‘lgan Islom hamkorlik tashkilotining Fan va texnologiyalar bo‘yicha sammiti doirasida, 20 sentyabrda esa Birlashgan Millatlar Tashkiloti Bosh Assambleyasining 72-sessiyasi doirasida hamda O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning 2017 yil oktabr oyida Turkiyaga davlat tashrifi chog‘ida ikki mamlakat yetakchilari o‘zaro uchrashib, mamlakatlarimiz o‘rtasidagi hamkorlikning istiqbollari to‘g‘risida fikrlashib olgan edilar.
Bu galgi oliy darajadagi siyosiy muloqotda ko‘p qirrali hamkorlikni yanada mustahkamlash yo‘llari, ikki tomonlama munosabatlarning yangi istiqbollarini belgilash va rivojlantirish, shuningdek, tashrif doirasida Turkiya Prezidenti O‘zbekiston va Turkiyaning yetakchi banklari, kompaniya va firmalari vakillari ishtirokidagi biznes forumida qatnashishi ham ko‘zda tutilgan.
Shuni alohida ta’kidlash kerakki, mazkur qaynoq jarayonlar ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasidagi aloqalar rivojiga ham yangi sur’at baxsh etadi. Garchi mamlakatimizda Turkiyaning 500 ga yaqin firma va kompaniyasi faoliyat yuritayotgan 2017 yilning o‘zida yurtimizda ushbu mamlakat sarmoyasi ishtirokida 20 dan ortiq korxona tashkil etilgan bo‘lsada, bu borada hali foydalanilmagan imkoniyatlar ko‘p. Ikki mamlakat uzoq muddatli investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish orqali o‘zaro savdo hajmini muttasil oshirib borish imkoniyatiga ega hisoblanadi. Xususan, O‘zbekiston keng turdagi sanoat mahsulotlari, transformatorlar, kabel o‘tkazgichlar va boshqa elektrotexnika tovarlari, polimerlar, mis va mis mahsulotlari, mineral o‘g‘itlar, ip-kalava, meva-sabzavot, qayta ishlangan oziq-ovqat va boshqa mahsulotlarni eksport qilishi mumkin. Qolaversa, turizm sohasida ham hali ishga solinmagan imkoniyatlar mavjud.  Shu ma’noda Turkiya Prezidentining yurtimizga tarixiy tashrifi Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston – Turkiya munosabatlarini yangi qirralarini ochishga xizmat qilishi bilan ahamiyatlidir.

Узбекистан-Турция: перспективные и новые грани сотрудничества
По приглашению Президента Шавката Мирзиёева нашу страну с государственным визитом посетил Президент Турецкой Республики Реджеп Таййип Эрдоган.
Данный визит можно оценить в качестве важнейшего исторического события на пути дальнейшего углубления сотрудничества между Узбекистаном и Турцией в политической, торгово-экономической, инвестиционной, туристической, транспортной, логистической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Следует отметить, что Турецкая Республика занимает особое место во внешней политике Узбекистана, является своеобразной страной. Это обусловлено рядом следующих факторов. Во-первых, эта страна среди более 200 государств мира первой признала государственную независимость Республики Узбекистан и таким образом является страной, давшей старт процессу признания ее в качестве нового государства на карте мира. Во-вторых, узбекский и турецкий народы связывают узы давней дружбы, братства и родства. Оба народа говорят на тюркском языке, схожи их культура и традиции, едина религия. Наконец, развитая промышленность,  транспортные коммуникации, морские пути, сельское хозяйство, туристический потенциал, огромный опыт государственности Турции имеют важное значение для Узбекистана.
В свою очередь, Узбекистан играет важную роль во внешней политике Турции. Наша страна в настоящее время является одним из основных партнеров Турции в Центральной Азии. Огромный рынок Узбекистана, либерализация экономики, благоприятный инвестиционный климат, исторические города, священные места поклонения вызывают большой интерес в Турции. Следовательно, обе стороны заинтересованы в укреплении сотрудничества, что свидетельствует о перспективах взаимных отношений.
В целом, отношения между двумя странами динамично повышаются на новый уровень. Об этом свидетельствует ряд встреч на высшем уровне глав Узбекистана и Турции Шавката Мирзиёева и Реджепа Таййипа Эрдогана. В частности, в ходе визита Президента Реджепа Таййипа Эрдогана в ноябре 2016 года в город Самарканд, в рамках форума в мае прошлого года в Пекине «Один пояс, один путь», в ходе саммита Организации исламского сотрудничества в сентябре 2017 года в городе Астана, в рамках 72-сессии Генеральной Ассамблеи ООН 20 сентября и во время государственного визита Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в октябре 2017 года в Турцию состоялись встречи лидеров двух стран, в ходе которых главы государств обменялись мнениями о перспективах сотрудничества между нашими странами.
В нынешнем политическом диалоге на высшем уровне обсуждены пути дальнейшего укрепления многогранного сотрудничества, вопросы определения и развития новых перспектив двустороннего сотрудничества, а также в рамках визита состоялся бизнес-форум с участием представителей ведущих банков, компаний и фирм Узбекистана и Турции.
Следует особо отметить, что данные процессы придали новый импульс взаимосвязям между деловыми кругами двух стран. В нашей стране действуют около 500 фирм и компаний Турции, и хотя в 2017 году в нашей стране создано более 20 предприятий с участием туристических инвестиций, в этом направлении еще немало неиспользованных возможностей. Обе страны располагают большими возможностями и потенциалом для развития долгосрочного инвестиционного сотрудничества. В частности, Узбекистан может экспортировать широкий ассортимент промышленной продукции, трансформаторы, кабель и другую электротехнику, полимеры, медь и медную продукцию, минеральные удобрения, пряжу, плодоовощную, переработанную продукцию. Наконец, имеются незадействованные возможности в сфере туризма. В этом смысле, исторический визит в нашу страну Президента Турции послужит открытию новых граней узбекско-турецких отношений.