Tayyor mahsulotning kamida 80 foizi eksport qilinsa tikuv-trikotaj korxonalarining kreditlari bo‘yicha foizlari davlat tomonidan qoplanadi
21.02.2019, 22:03
So‘nggi yillarda mamlakatimizda yuqori ishlab chiqarish salohiyatiga ega bo‘lgan to‘qimachilik tarmog‘i shakllantirildi. Xususan, joylarda to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatida yuqori va barqaror o‘sish sur’atlarini ta’minlash, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada Samarqand viloyatida ham qator ishlar amalga oshirilmoqda. “8-mart” MChJ, “BOFANDA” MChJ, “Daka teks” MChJ va “Daka” MChJlar kabi yirik to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoati korxonalari faolyati tobora kengayib, sohada yangi korxonalar tashkil qilinmoqda. Natijada  tayyor trikotaj mahsulotlari eksporti yildan yilga oshib bormoqda. Shuningdek, paxta to‘qimachilik klasterlari tashkil etilib, joriy yildan viloyatda paxta yetishtirish to‘liq paxta to‘qimachilik klasterlariga berildi.
Prezidentimizning 2019 yil 12 fevraldagi “To‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini isloh qilishni yanada chuqurlashtirish va uning eksport salohiyatini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarning yangi bosqichini boshlab berdi.
Qarorga ko‘ra 2019 yil 1 apreldan Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi 2019-2021 yillarda tikuv-trikotaj korxonalariga tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha foizlarni to‘lash bilan bog‘liq xarajatlarni qoplaydigan bo‘ldi. Buning sharti – ishlab chiqariladigan tayyor mahsulotning kamida 80 foizi eksport qilinishi kerak.
Foizlar quyidagi tartibda qoplanadi:
• aylanma mablag‘larni to‘ldirish (tayyor to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish uchun ip-kalava, trikotaj mato, ip gazlama va boshqalar xarid qilish) maqsadida tijorat banklari tomonidan milliy valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha belgilangan foiz stavkasining 25 foizi miqdorida, ammo 5 foizli punktdan yuqori bo‘lmagan holda;
• ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish (bino va asbob-uskunalarni sotib olish)maqsadida tijorat banklari tomonidan xorijiy valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha belgilangan foiz stavkasining 50 foizi miqdorida.
Yana bir muhim masala mazkur hujjatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi 2019/2020 o‘quv yilidan boshlab Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutida yetakchi xorijiy oliy o‘quv yurtlarining qo‘shma ta’lim dasturlarini tashkil etishi belgilandi.
2019 yil oxiriga qadar O‘zbekiston Respublikasi hududida xorijiy kompaniyalarning o‘quv-ishlab chiqarish klasteri ishtirokida ishlab chiqarish ob’ektlarida ta’lim jarayonini bevosita amalga oshirishni tashkil etish choralari ko‘riladi. Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti kadrlarining buyurtmachilari bitiruvchining bazaviy kontrakt to‘lovini ikkinchi bosqichda kamida 50 foiz, uchinchi bosqichda kamida 75 foiz, to‘rtinchi bosqichda 100 foiz miqdorida to‘lab bergan taqdirda bitiruvchining buyurtmachi korxonasida mehnat faoliyatini amalga oshirish majburiyati to‘g‘risida shartnoma tuzilishi tartibi belgilanadigan bo‘ldi. Aynan kelajak faoliyatini to‘qimachilik sanoati bilan bog‘lagan yoshlarimiz uchun bu qulay imkoniyat bo‘lsa, to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoati korxonalari uchun esa yetuk kadrlarga bo‘lgan ehtiyojlarini qondirilishida muhim hisoblanadi.

The state will help textile enterprises exporting at least 80 percent of finished goods to repay loans
01.03.2019, 07:56
Potential of textile, garment and knitting industry is revealed in the country from year to year. In particular, attention at places is paid to ensuring high and sustainable growth rates, attracting and developing foreign direct investment, manufacturing and exporting competitive products.
A number of significant activities are carried out in this regard in Samarkand region. Activities of such large textile, garment and knitwear enterprises as LLC “8 March”, LLC “BOFANDA”, LLC “Daka Tex” and LLC “Daka” are expanding, new enterprises are being established. As a result, the export volumes of finished knitted goods are growing from year to year. Cotton clusters are formed, this year the responsibility for development and implementation of plans for cotton production is assigned to clusters.
A new stage in deepening these reforms was opened by the resolution of the President “On measures for further deepening reforms and expanding the export potential of textile, garment and knitwear industry” of February 12, 2019.
According to the document, from April 1, 2019, expenses related to the payment of interest on loans from commercial banks allocated to garment and knitwear enterprises in 2019–2021, exporting at least 80 percent of finished goods, are covered by the State Fund for Supporting Business Development under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
Interest will be paid in the following order:
- in the amount of 25 percent of the interest rate established by a commercial bank on loans issued in national currency for replenishment of working capital (for the purchase of yarn, linen, fabrics and materials for production of finished textile products), but not more than 5 percentage points;
- in the amount of 50 percent of the interest rate established by a commercial bank on loans issued in foreign currency for modernization of production (purchase of buildings and equipment);
The fact that the Ministry of Higher and Secondary Special Education of the Republic of Uzbekistan is charged with organizing, starting from 2019/2020 academic year, joint educational programs of leading foreign higher education institutions at Tashkent Institute of Textile and Light Industry, attracts attention.
Measures will be taken on establishing, by the end of 2019, in the territory of the Republic of Uzbekistan a production and training cluster with participation of foreign companies, providing for implementation of the educational process directly at production facilities. The order will be established, according to which the personnel of Tashkent Institute of Textile and Light Industry concludes an agreement on the obligation of the graduate to work at the customer’s enterprise if the customer pays the basic contract amount of at least 50 percent in the second year, at least 75 percent in the third year and 100 percent in the fourth year.
This will open up new opportunities for youth who have decided to link their future activities with textile, garment and knitwear industry, and enterprises of the sphere to form a personnel base for their needs.