Tayyor mahsulotning kamida 80 foizi eksport qilinsa tikuv-trikotaj korxonalarining kreditlari bo‘yicha foizlari davlat tomonidan qoplanadi
21.02.2019, 22:03
So‘nggi yillarda mamlakatimizda yuqori ishlab chiqarish salohiyatiga ega bo‘lgan to‘qimachilik tarmog‘i shakllantirildi. Xususan, joylarda to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatida yuqori va barqaror o‘sish sur’atlarini ta’minlash, xorijiy investitsiyalarni jalb qilish va o‘zlashtirish, raqobatbardosh mahsulotlar ishlab chiqarishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Bu borada Samarqand viloyatida ham qator ishlar amalga oshirilmoqda. “8-mart” MChJ, “BOFANDA” MChJ, “Daka teks” MChJ va “Daka” MChJlar kabi yirik to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoati korxonalari faolyati tobora kengayib, sohada yangi korxonalar tashkil qilinmoqda. Natijada  tayyor trikotaj mahsulotlari eksporti yildan yilga oshib bormoqda. Shuningdek, paxta to‘qimachilik klasterlari tashkil etilib, joriy yildan viloyatda paxta yetishtirish to‘liq paxta to‘qimachilik klasterlariga berildi.
Prezidentimizning 2019 yil 12 fevraldagi “To‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoatini isloh qilishni yanada chuqurlashtirish va uning eksport salohiyatini kengaytirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori bu boradagi ishlarning yangi bosqichini boshlab berdi.
Qarorga ko‘ra 2019 yil 1 apreldan Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Tadbirkorlik faoliyatini rivojlantirishni qo‘llab-quvvatlash davlat jamg‘armasi 2019-2021 yillarda tikuv-trikotaj korxonalariga tijorat banklarining kreditlari bo‘yicha foizlarni to‘lash bilan bog‘liq xarajatlarni qoplaydigan bo‘ldi. Buning sharti – ishlab chiqariladigan tayyor mahsulotning kamida 80 foizi eksport qilinishi kerak.
Foizlar quyidagi tartibda qoplanadi:
• aylanma mablag‘larni to‘ldirish (tayyor to‘qimachilik mahsulotlari ishlab chiqarish uchun ip-kalava, trikotaj mato, ip gazlama va boshqalar xarid qilish) maqsadida tijorat banklari tomonidan milliy valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha belgilangan foiz stavkasining 25 foizi miqdorida, ammo 5 foizli punktdan yuqori bo‘lmagan holda;
• ishlab chiqarishni modernizatsiya qilish (bino va asbob-uskunalarni sotib olish)maqsadida tijorat banklari tomonidan xorijiy valyutada beriladigan kreditlar bo‘yicha belgilangan foiz stavkasining 50 foizi miqdorida.
Yana bir muhim masala mazkur hujjatda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligi 2019/2020 o‘quv yilidan boshlab Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat institutida yetakchi xorijiy oliy o‘quv yurtlarining qo‘shma ta’lim dasturlarini tashkil etishi belgilandi.
2019 yil oxiriga qadar O‘zbekiston Respublikasi hududida xorijiy kompaniyalarning o‘quv-ishlab chiqarish klasteri ishtirokida ishlab chiqarish ob’ektlarida ta’lim jarayonini bevosita amalga oshirishni tashkil etish choralari ko‘riladi. Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti kadrlarining buyurtmachilari bitiruvchining bazaviy kontrakt to‘lovini ikkinchi bosqichda kamida 50 foiz, uchinchi bosqichda kamida 75 foiz, to‘rtinchi bosqichda 100 foiz miqdorida to‘lab bergan taqdirda bitiruvchining buyurtmachi korxonasida mehnat faoliyatini amalga oshirish majburiyati to‘g‘risida shartnoma tuzilishi tartibi belgilanadigan bo‘ldi. Aynan kelajak faoliyatini to‘qimachilik sanoati bilan bog‘lagan yoshlarimiz uchun bu qulay imkoniyat bo‘lsa, to‘qimachilik va tikuv-trikotaj sanoati korxonalari uchun esa yetuk kadrlarga bo‘lgan ehtiyojlarini qondirilishida muhim hisoblanadi.

Государство поможет текстильным предприятиям, осуществляющим экспорт не менее 80 процентов производимой готовой продукции, покрывать кредиты
01.03.2019, 07:46
Из года в год в нашей стране раскрывается потенциал текстильной и швейно-трикотажной промышленности. В частности, на местах уделяется большое внимание на обеспечение высоких и устойчивых темпов роста, привлечение и освоение прямых иностранных инвестиций, производство и экспорт конкурентоспособной продукции.
Ряд существенных работ осуществляется в этом плане в Самаркандской области. Расширяется деятельность таких крупных текстильных и швейно-трикотажных предприятий, как ООО “8-март”, ООО “BOFANDA”, ООО “Дака текс” и ООО “Дака”, образовываются новые предприятия. В результате из года в год растут объемы экспорта готовой трикотажной продукции. Образованы хлопковые кластеры, в нынешнем году ответственность за развитие и выполнение планов по хлопководству возложено именно на кластеры.
Новый этап в углублении этих реформ открыло постановление главы государства «О мерах по дальнейшему углублению реформ и расширению экспортного потенциала текстильной и швейно-трикотажной промышленности» от 12 февраля 2019 года.
В соответствии с документом с 1 апреля 2019 года расходы, связанные с выплатой процентов по кредитам коммерческих банков, выделяемым швейно-трикотажным предприятиям в 2019–2021 годах, осуществляющим экспорт не менее 80 процентов производимой готовой продукции, покрываются за счет средств Государственного фонда поддержки развития предпринимательской деятельности при Кабинете Министров Республики Узбекистан.
Проценты будут покрываться в следующем порядке:
- в размере 25 процентов от установленной коммерческим банком процентной ставки по кредитам, выдаваемым в национальной валюте на пополнение оборотных средств (на приобретение пряжи, полотна, тканей и материалов для производства готовой текстильной продукции), но не более чем на 5 процентных пунктов;
- в размере 50 процентов от установленной коммерческим банком процентной ставки по кредитам, выдаваемым в иностранной валюте на модернизацию производства (приобретение зданий и оборудования);
Привлекает внимание тот факт, что Министерству высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан поручено организовать, начиная с 2019/2020 учебного года, совместные образовательные программы ведущих зарубежных высших образовательных учреждений в Ташкентском институте текстильной и легкой промышленности.
Будут приняты меры по созданию до конца 2019 года на территории Республики Узбекистан производственно-учебного кластера с участием зарубежных компаний, предусматривающего осуществление учебного процесса непосредственно на производственных объектах. Будет установлен порядок, согласно которому заказчики кадров Ташкентского института текстильной и легкой промышленности составляют договор об обязательстве выпускника осуществлять трудовую деятельность на предприятии заказчика при оплате заказчиком базовой суммы контракта в размере не менее 50 процентов на втором курсе, не менее 75 процентов на третьем курсе и 100 процентов на четвертом курсе.
Это откроет новые возможности для молодежи, решившей связать свою дельнейшую деятельность со сферой текстильного и швейно-трикотажного производства, а предприятиям сферы – сформировать базу кадров для своих нужд.