O’zbekiston korrupsiyaga qarshi keng qamrovli kurash olib borish tarafdori
Korrupsiyaga qarshi kurash zamonaviy dunyoda bugungi kunning eng dolzarb muammolaridan biri bo‘lib qolmoqda. Hozirda korrupsiyaning dunyo miqyosidagi zarari 3 trillion AQSh dollariga yaqin miqdorni tashkil qilmoqda. Ammo, korrupsiya natijasida jamiyat ko‘radigan ma’naviy zarar ko‘lamini hech narsa bilan o‘lchab bo‘lmaydi.
Korrupsiya butun insoniyatga, barcha jamiyatlar asosiga, iqtisodiy taraqqiyotga zarba beradigan, qonun ustuvorligini buzadigan va xalqning davlat siyosatiga ishonchini keskin susaytiradigan, demokratik institutlar rivojiga to‘sqinlik qiladigan xatarli tahdiddir.
Shu bois O’zbekistonda amalga oshirilayotgan tub islohotlar markazida inson huquq va manfaatlarini himoya qilish, binobarin, korrupsiyaga qarshi izchil kurash davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Bu borada mamlakatimizda ilg‘or xalqaro standartlarga asoslangan korrupsiyaning oldini olish va unga qarshi murosasiz kurashish tizimini joriy etish bo‘yicha izchil chora-tadbirlar amalga oshirilmoqda. Xususan, davlat organlari va tashkilotlari faoliyatining ochiqligi, oshkoraligi va shaffofligini, shuningdek, mansabdor shaxslarning aholi oldidagi hisobdorligini ta’minlash orqali davlat boshqaruvi organlari faoliyati ustidan samarali jamoatchilik nazoratini amalga oshirish uchun zarur shart-sharoitlar yaratildi.
Shavkat Mirziyoyevning korrupsiyaga qarshi kurashdagi kuchli siyosiy irodasi, uning tizimlilik, izchillik va ochiqlik tamoyillariga muvofiq amalga oshirilayotgan strategiyasi bu boradagi muvaffaqiyatlarning asosiy omili ekanini alohida ta’kidlash lozim. Shuningdek, Oliy Majlisning har ikki palatasida Korrupsiyaga qarshi kurashish va sud-huquq masalalari qo‘mitalari faoliyat ko‘rsatayotgani, korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha davlat dasturlari ishlab chiqilib, ijrosi ta’minlanmoqda. Korrupsiyaga qarshi kurash Agentligi tashkil etildi. Unga davlat organlari, ommaviy axborot vositalari va fuqarolik jamiyati institutlarining birgalikdagi faoliyatini ta’minlash vazifasi yuklandi.
Korrupsiyaga qarshi kurashishning muhim mexanizmi nafaqat korrupsiya oqibatlariga qarshi kurashish, balki korrupsiyaning namoyon bo‘lishiga olib keladigan omillarni bartaraf etishdir. Bu, xususan, davlat organlari faoliyatining, shu jumladan moliyaviy faoliyatining ochiqligi va shaffofligini ta’minlash, davlat boshqaruvi organlari faoliyati ustidan davlat nazoratini amalga oshirishda manfaatlar to‘qnashuvini bartaraf etish, korrupsiyaga oid jinoyatlar uchun javobgarlikning muqarrarligini ta’minlash, korrupsiyaga oid huquqbuzarliklar to‘g‘risida ma’lumot bergan shaxslar va ularning yaqin qarindoshlarini davlat tomonidan himoya qilish kafolatlarini kuchaytirish va boshqalardan iborat.
Mazkur illatga qarshi kurashishda O’zbekiston Birlashgan Millatlar Tashkiloti, Jahon banki, Iqtisodiy hamkorlik va taraqqiyot tashkiloti kabi nufuzli xalqaro tuzilmalar bilan yaqin hamkorlik qilib kelmoqda. O’zbekiston 2021 yilda Xalqaro Ochiq ma’lumotlar xartiyasiga a’zo bo‘ldi. Mamlakatimiz Istanbul harakatlar dasturi, Global operativ tarmoq, Yevroosiyo va Egmont guruhlari, boshqa ko‘plab platformalarda samarali ishtirok etib kelmoqda. G’arbiy va Markaziy Osiyo davlatlarining aktivlarni qaytarish tarmog‘ining Kotibiyati vazifasini bajarmoqda.
Har yili Toshkentda an’anaviy Xalqaro aksilkorrupsiya forumi o‘tkazib kelinmoqda. Keyingi yillarda mamlakatimiz “Transparency International” indeksida 42 pog‘onaga ko‘tarildi va bu borada mintaqamizda eng yuqori o‘rinni egallamoqda. 2030 yilga qadar O’zbekiston mazkur reytingdagi o‘rnini yana 50 pog‘onaga yaxshilash maqsadini ko‘zlagan. “Open Data Inventory” reytingida esa joriy yilda mamlakat 30-o‘ringa ko‘tarildi. Ochiq ma’lumotlar manbalari bo‘yicha O’zbekiston dunyoda 4-o‘rindan joy olgan.
Korrupsiyaga qarshi kurashga bunday yondashuv O’zbekiston tomonidan amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligining xalqaro e’tirofida o‘z ifodasini topmoqda. O’zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahrida Korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha yuksak xalqaro mukofot bilan taqdirlash marosimidagi nutqida ta’kidlaganidek, shiddat bilan o‘zgarayotgan dunyodagi eng dolzarb muammolardan biri bo‘lgan korrupsiyaga qarshi kurashish sohasida global mukofotning ta’sis etilgani va uni topshirishga bag‘ishlangan marosimlar barcha qit’alarda o‘tkazib kelinayotgani yuksak e’tirofga sazovordir.
Ushbu nufuzli mukofot orqali korrupsiyaga qarshi kurashishga o‘zining munosib hissasini qo‘shayotgan jahondagi eng faol shaxslarning e’tirof etilishi bundan roppa-rosa 20 yil avval qabul qilingan Birlashgan Millatlar Tashkilotining Korrupsiyaga qarshi kurashish konvensiyasi talablarini hayotga izchil va to‘liq tatbiq etishga xizmat qiladi.
O’z taraqqiyot yutuqlarini va foydali sarmoyalarini dunyo xalqlari bilan baham ko‘rayotgan, korrupsiyaga qarshi kurashda g‘ayrat va shijoat ko‘rsatayotgan Qatar Amirining global darajadagi sa’y-harakatlari barchamizning ezgu intilishlarimiz bilan birlashib, albatta o‘zining ulkan ijobiy natijalarini beradi.
Shu bilan birga, xalqaro hamjamiyat e’tirofi O’zbekistonda korrupsiyaga qarshi kurashish borasida ham katta reja va vazifalarni amalga oshirishda yangi turtki bo‘ladi. Bu korrupsiyaga qarshi kurashish bo‘yicha 2030 yilgacha mo‘ljallangan milliy strategiyani ishlab chiqib, hayotga tatbiq etishni nazarda tutadi. Davlat idoralari faoliyatining yanada shaffofligini ta’minlash va hisobdorligini oshirish, ochiq ma’lumotlar tizimini takomillashtirish, sohaning huquqiy asoslari va institutsional mexanizmlarini mustahkamlashga alohida urg‘u beriladi.
Korrupsiyaga qarshi kurashish agentligining xorijiy turdosh muassasalar bilan yaqin hamkorligini kuchaytirish orqali uning salohiyat va imkoniyatlari yanada oshiriladi. Eng ilg‘or xalqaro tajribaga asoslangan yangi mexanizmlar tatbiq qilinadi, jumladan, korrupsiya holatlari bo‘yicha “dastlabki o‘rganish” – korrupsion surishtiruv instituti joriy etiladi.
Maqolani Toshkentda o‘rnatilgan xalqaro hamjamiyatning korrupsiyaga qarshi kurashish borasidagi sa’y-harakatlarini ifodalovchi, kafti ochiq qo‘l ko‘rinishida ishlangan monument tavsifi bilan yakunlamoqchiman. Bu barchamiz anjumanda ishtirok etayotgan, adolat yo‘lidagi qat’iyatli va tolmas qahramonlarimiz qo‘llarini pok qalb va vijdon amrimiz bilan mahkam tutayotganimiz ramzidir. O’zbekiston bunday keng-ko‘lamli islohotlarni amalga oshirayotganlar bilan doim hamjihat.

Борьба с коррупцией остается одной из самых актуальных проблем сегодняшнего дня в современном мире. В настоящее время ущерб от коррупции в мире составляет около 3 триллионов долларов США, однако, невозможно измерить масштаб морального вреда, нанесенного обществу.
Коррупция является реальной угрозой, которая подрывает основы всего человечества, наносит удар по экономике, разрушает верховенство закона и резко снижает доверие народа к политике государства, препятствует развитию демократических институтов.
Поэтому защита прав и интересов человека находится в центре коренных реформ, осуществляемых в Узбекистане, а следовательно, последовательная борьба с коррупцией стала одним из важнейших направлений государственной политики. В этой связи, в нашей стране принимаются последовательные меры по внедрению системы предупреждения и бескомпромиссной борьбы с коррупцией, основанной на передовых международных стандартах. В частности, созданы необходимые условия для эффективного и действенного общественного контроля за государственным управлением путем обеспечения открытости, гласности и прозрачности деятельности государственных органов и организаций, а также подотчетности должностных лиц перед населением.
Отдельно выделим твердую политическую волю Шавката Мирзиёева в борьбе с коррупцией, его стратегия, осуществляемая в соответствии с принципами системности, последовательности и открытости является ключевым фактором успехов в этом направлении. Также отметим, наличие в обеих палатах Олий Мажлиса Комитетов по борьбе с коррупцией и по судебно-правовым вопросам, разработаны и обеспечена реализация государственных программ по противодействию коррупции. Образовано Агентство по противодействию коррупции, на которое возложена задача обеспечения совместной деятельности государственных органов, средств массовой информации и институтов гражданского общества.
Важным механизмом антикоррупционных мероприятий является не только борьба с последствиями коррупции, но и устранение факторов, приводящих к проявлениям коррупции. В частности, это касается обеспечение открытости и прозрачности деятельности государственных органов, в том числе финансовой деятельности; устранение конфликта интересов при осуществлении государственного контроля за деятельностью органов государственного управления; обеспечение неотвратимости ответственности за коррупционные преступления; усиление гарантий государственной защиты лиц, сообщающих информацию о коррупционных правонарушениях, и их близких родственников и т.д.
При этом, Узбекистан тесно сотрудничает в проводимой работе с такими авторитетными международными структурами, как Организация Объединенных Наций, Всемирный банк, Организация экономического сотрудничества и развития и т.д. Узбекистан в 2021 году стал членом Международной хартии открытых данных. Наша страна эффективно участвует в Стамбульской программе действий, Глобальной оперативной сети, Евразийской и Эгмонтской группах, многих других платформах, исполняет функции Секретариата Сети возвращения активов в государствах Западной и Центральной Азии.
Ежегодно в Ташкенте проходит традиционный Международный антикоррупционный форум. За последние годы наша страна в индексе «Transparency International» поднялась на 42 позиции, заняв самое высокое место в регионе. Узбекистан поставил перед собой цель до 2030 года повысить свое место в данном рейтинге еще на 50 позиций. В этом году в рейтинге «Open Data Inventory» страна поднялась на 30-е место. По количеству источников открытых данных Узбекистан занимает 4-е место в мире.
Такой подход по борьбе с коррупцией нашло свое отражение и в международном признании эффективности проводимой Узбекистаном работы. Как отметил в своем выступлении Президент Республики Узбекистан на церемонии вручения высокой Международной премии по борьбе с коррупцией в городе Ташкенте, учреждение глобальной премии в сфере противодействия коррупции, являющейся одной из самых актуальных проблем нашего стремительно меняющегося мира, и проведение церемонии вручения этой премии на всех континентах, безусловно, заслуживает высокого признания.
Признание заслуг и вручение этой престижной награды личностям, проявляющим наибольшую активность и вносящим достойный вклад в борьбу с коррупцией в мире, служит последовательному воплощению в жизнь Конвенции Организации Объединенных Наций против коррупции, принятой ровно 20 лет назад.
При этом, усилия Эмира Катара на глобальном уровне, который делится с народами мира своими прогрессивными достижениями и инвестициями, энергично и смело борется с коррупцией - вместе с общими благими устремлениями, несомненно, дадут большие положительные результаты.
При этом, международное признание придаст новый импульс реализации еще больших планов и задач Узбекистана в области противодействия коррупции. В частности, это касается разработки и реализации Национальной стратегии по борьбе с коррупцией до 2030 года. Особое внимание будет уделено дальнейшему обеспечению прозрачности деятельности и повышению подотчетности государственных органов, совершенствованию системы открытых данных, укреплению правовых основ и институциональных механизмов сферы.
Еще больше будет повышен потенциал Агентства по противодействию коррупции посредством усиления тесного взаимодействия с зарубежными профильными учреждениями. На основе самого передового международного опыта будут внедрены новые механизмы, институт «предварительного изучения» по фактам коррупции – антикоррупционного расследования.
Завершить статью хочется описанием установленного в Ташкенте монумента, посвященный этой теме, который представляет собой открытую ладонь, поднятую вверх, чтобы остановить коррупцию. Это символ того, что все мы крепко жмем руки героям, участвующим в форуме, которые твердо и неустанно следуют по пути справедливости. И Узбекистан всегда рядом с теми, кто проводит такую очень важную работу.