Давлатлараро муносабатларнинг янги босқичи
Ўзбекистон ва Озарбайжон халқлари бир-бири билан минг йиллар давомида тарихан боғланганлар. Халқларимизнинг муштарак ёдгорлиги ҳисобланмиш «Авесто» китоби, халқ оғзаки ижодининг ўлмас дурдоналари саналган «Гўруғли», «Ошиқ Ғариб», «Дада Қўрқут» достонлари,  бетакрор мақомлар ва озарбайжон муғомларининг уйғунлиги азалий дўстлик, қардошлик ва биродарликнинг ёрқин исботидир.  Аҳмад Фарғоний ва Абу Райҳон Берунийнинг илмий асарларида Озарбайжоннинг шарқ ва ғарб таманддунлари бир-бирини бойитган кўплаб шаҳарлари тилга олинган.
Икки халқ ўртасидаги ўзаро муносабатларнинг шонли тарихи бугунги кўп қиррали  ҳамкорликни ривожлантириш учун мустаҳкам пойдевор яратди. Ўзбекистонда бугунги кунда 40 минг нафарга яқин озарбайжонликлар истиқомат қилмоқда. 2003 йилда Озарбайжон маданият марказлари уюшмаси ташкил этилган. 2010 йилда Озарбайжон элчихонаси қошида Ҳайдар Алиев номидаги Озарбайжон маданият марказининг янги биноси очилган.
Тошкентда Озарбайжон халқининг умуммиллий етакчиси, ўзбек халқининг яқин дўсти Ҳайдар Алиев шарафига номланган Ҳайдар Алиев ёдгорлиги  ва  янгиланган кўча очилди.
Озарбайжон Ўзбекистоннинг яқин дўсти ва вақт билан синалган, ишончли стратегик шеригидир. Экспертларнинг фикрича, Ўзбекистон ва  Озарбайжон ўртасидаги икки томонлама ҳамкорлик жадал ривожланмоқда. Масалан,  сўнгги йилларда  мамлакатларимиз ўртасидаги товар айирбошлаш ҳажми барқарор ошиб бормоқда. Қўшма корхоналар сони 4 баробар кўпайди. 2021 йилда Озарбайжонда мамлакатимиз автомобилларини йиғиш корхонасининг ишга туширилгани муваффақиятли қўшма лойиҳалардан бири бўлди. Президентларнинг сиёсий иродаси ва узоқни кўзлаб юритаётган оқилона сиёсати туфайли сўнгги йилларда мамлакатларимизнинг кўп қиррали ҳамкорлиги янги босқичга кўтарилди, халқларимиз дўстлиги янада мустаҳкамланди.
Шуни тўлиқ ишонч билан қайд этиш мумкинки, Ўзбекистон Президенти Шавкат Мирзиёев такифига биноан Озарбайжон Президенти Илҳом Алиевнинг мамлакатимизга давлат ташрифи давлатлараро муносабатларда янги саҳифа очди.
Бу ташриф давомида Шавкат Мирзиёев ва Илҳом Алиев Ўзбекистон Республикаси билан Озарбайжон Республикаси ўртасидаги стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва ҳар томонлама ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисидаги декларацияни имзолаганлари билан белгиланади. Шунингдек,  давлат раҳбарлари ҳузурида икки мамлакат ҳукуматлари, вазирлик ва идоралари ўртасида 18 та ҳужжат имзоланди. Ҳудудлараро ҳамкорлик, саноат, халқаро автомобиль қатнови, ноқонуний миграцияга қарши курашиш, ўсимликлар карантини ва ҳимояси соҳаларидаги ҳамкорлик, ҳарбий ва ҳарбий-техникавий ҳамкорлик тўғрисидаги битимлар ҳамда туризм соҳасидаги ҳамкорлик дастури шулар жумласидандир.
Бундан ташқари, ташриф арафасида ўтказилган бизнес-форумда умумий қиймати ярим миллиард долларлик янги инвестиция ва савдо келишувлари имзоланди. Мамлакатларимизда истиқболли кооперация лойиҳаларини ишлаб чиқиш ва илгари суриш мақсадида қўшма Инвестиция фондини ташкил этишга келишиб олинганини алоҳида таъкидлаш жоиз.
Музокаралар чоғида маданий-гуманитар алоқаларни мустаҳкамлаш, жумладан, Маданият ва кино кунларини ўтказиш, олий таълим даргоҳлари, илмий муассасалар, спорт ва ёшлар ташкилотлари ўртасидаги алоқаларни кучайтириш юзасидан қатор бошқа келишувларга ҳам эришилди.
Ушбу ҳужжатлар Ўзбекистон ва Озарбайжон ўртасидаги ҳамкорликнинг қатор истиқболли йўналишларида амалий шерикликни мустаҳкамлашга хизмат қилишига ишончимиз комил,
Савдо ҳажмини ошириш, саноат кооперациясини кенгайтириш, машинасозлик, электротехника, тўқимачилик, виночилик, озиқ-овқат, қурилиш, нефть-газ, газ-кимё, фармацевтика, агросаноат ва бошқа тармоқларда қатор лойиҳаларни амалга оширишни устувор йўналиш сифатида  ажратиб кўрсатиш мумкин.
Транспорт коммуникациялари соҳасидаги ҳамкорликни ривожлантириш,  мультимодал транспорт йўлакларини ривожлантириш, юк ташиш тарифларини мақбуллаштиришга алоҳида эътибор қаратиш зарур. Ҳудудлараро ҳамкорликни мустаҳкамлаш, биргаликдаги ишбилармонлик ва маданий тадбирларни ўтказиш, сайёҳлар алмашинувини кўпайтириш  катта истиқболга эга.
Шунингдек, аниқ чора-тадбирлар сифатида маҳсулотларни учинчи мамлакатлар бозорига экспорт қилиш учун давлатларимиз ҳудудидаги эркин иқтисодий зоналарда қўшма лойиҳаларни амалга оширишни алоҳида таъкидлаш мумкин. Шу маънода, транспорт коммуникациялари тизимидан, шу жумладан, “Боку – Тбилиси – Қарс” темир йўлидан фойдаланган ҳолда бу борадаги ишлар самарадорлигини ошириш муҳим аҳамиятга эга. Икки томонлама савдо ва товарлар транзити йўлидаги тўсиқларни ўз вақтида бартараф этиш учун транспорт вазирлари раҳбарлигидаги махсус ишчи гуруҳ ташкил этилади. Ўз навбатида, қишлоқ хўжалигида ипакчилик кластерини ташкил этиш, ғўзачиликдаги лойиҳаларни илгари суриш, инновацион ишланмаларни жорий қилиш каби мамлакатларимиз ўртасидаги ҳамкорликнинг яна бир истиқболли йўналишини алоҳида таъкидлаймиз.
Иқлим билан боғлиқ хатарлар ва озиқ-овқат хавфсизлиги муаммолари кучайиб бораётганини ҳисобга олиб, илмий ва инновацион ечимлар билан фаол алмашиш, аграр тармоқни рақамлаштириш бўйича шерикликни йўлга қўйиш, инвестиция лойиҳаларини амалга ошириш мақсадга мувофиқдир.
Ташриф якунларини сарҳисоб қилар эканмиз, Стратегик шерикликни чуқурлаштириш ва ҳар томонлама ҳамкорликни кенгайтириш тўғрисидаги декларация ҳамкорликнинг муҳим йўналишларини белгилаб берганини алоҳида қайд этамиз. Имзоланган ҳужжатлар мамлакатларимиз ўртасидаги ўзаро ҳамкорликни тубдан фаоллаштириш, қазиб чиқариш, нефть-кимё, фармацевтика, қурилиш материаллари, тайёр тўқимачилик маҳсулотлари, озиқ-овқат, заргарлик буюмларни ишлаб чиқариш, виночиликда ўнлаб янги лойиҳалар ишлаб чиқиш учун асос яратди. Шу боис, Озарбайжон  Республикаси Президентининг давлат ташрифини тарихий аҳамиятга эга деб баҳолаш мумкин, чунки унда икки биродар халқларимиз дўстлигини янада мустаҳкамлаш ва мамлакатларимиз стратегик шериклигини чуқурлаштириш учун барча шароитлар шакллантирилди.
Умуман олганда, Ўзбекистон ва  Озарбайжон ўртасида ўзаро манфаатли ҳамкорлик юксак даражага чиқиб, дўстлик ришталари ва ўзаро англашув мустаҳкамланиб бормоқда. Давлат ташрифи чоғида Ўзбекистон – Озарбайжон стратегик шериклигини янада кенгайтириш ва уни янги амалий мазмун билан бойитишга интилиш қатъий эканини тасдиқлади.

Народы Узбекистана и Азербайджана исторически связаны друг с другом на протяжении тысячелетий. Наглядным свидетельском древней дружбы, братства и единства являются книга «Авесто» как общий памятник наших народов, бессмертные жемчужины устного народного творчества «Гуругли», «Ошик Гариб», «Дада Куркут», созвучие уникальных макомов и азербайджанских мугамов. В научных трудах Ахмада Фергани и Абу Райхана Беруни упоминаются многие города Азербайджана, где происходило взаимовлияние восточной и западной цивилизаций.
Богатая история взаимоотношений двух народов создала прочный фундамент для развития многогранного сотрудничества в наши дни. На сегодня в Узбекистане проживают около 40 тысяч азербайджанцев. В 2003 году была создана Ассоциация азербайджанских культурных центров. В 2010 году было открыто новое здание Азербайджанского культурного центра имени Гейдара Алиева при посольстве Азербайджана. В Ташкенте открыт памятный барельеф Гейдара Алиева и обновленная улица, названная в честь общенационального лидера азербайджанского народа и большого друга узбекского народа.
Азербайджан является близким другом и испытанным временем надежным стратегическим партнером Узбекистана. Эксперты сходятся во мнении о том, что между Узбекистаном и Азербайджаном отмечается динамичное развитие двустороннего сотрудничества. Так, в последние годы устойчиво растут объемы товарооборота между двумя странами. Количество совместных предприятий увеличилось в 4 раза. В качестве одного из успешных совместных проектов стал запуск в 2021 году предприятия по сборке узбекистанских автомобилей в Азербайджане.
Благодаря политической воле и дальновидной, разумной политике Президентов в последние годы многогранное сотрудничество между нашими странами вышло на новый уровень, укрепилась дружба наших народов. С полной уверенностью можно отметить, что государственный визит Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева по приглашению Шавката Мирзиёева в нашу страну открыл новую главу межгосударственных отношений.
Это подчеркивается тем, что в ходе визита Шавкатом Мирзиёевым и Ильхамом Алиевым была подписана Декларация об углублении стратегического партнерства и наращивании всестороннего сотрудничества между Республикой Узбекистан и Азербайджанской Республикой. Также, в присутствии глав государств подписаны 18 документов между правительствами, министерствами и ведомствами двух стран. Это, в частности, соглашения о сотрудничестве между регионами, в области промышленности, международного автомобильного сообщения, борьбы с незаконной миграцией, карантина и защиты растений, о военном и военно-техническом сотрудничестве, а также программа сотрудничества в сфере туризма.
К этому добавим, что в ходе бизнес-форума, состоявшегося в преддверии визита, были подписаны новые инвестиционно-торговые соглашения на сумму более полумиллиарда долларов. Отдельно выделим достигнутую договоренность о создании совместного Инвестиционного фонда в целях выработки и продвижения перспективных проектов кооперации в наших странах.
В ходе переговоров был достигнут целый ряд других договоренностей, направленных на укрепление культурно-гуманитарных связей, в частности, о проведении Дней культуры и кино, усилении контактов вузов, научных учреждений, спортивных и молодежных организаций.
Уверены, что все эти документы будут способствовать углублению практического сотрудничества по ряду перспективных направлений взаимодействия между Узбекистаном и Азербайджаном. В качестве приоритетных направлений можно выделить дальнейшее расширение торгово-экономического взаимодействия, в частности, в сфере промышленной кооперации в нефтегазовой, газохимической, текстильной отраслях, фармацевтике, виноделии и пищевой отрасли на территории двух стран. Особое внимание важно уделить сотрудничеству в сфере транспортных коммуникаций, развитию мультимодальных транспортных коридоров, оптимизации тарифов на транспортировку грузов. Большие перспективы имеет взаимодействие в развитии межрегионального сотрудничества, проведении совместных деловых и культурных мероприятий, наращивании туристического обмена.
В качестве конкретных мер можно выделить осуществление совместных проектов в свободных экономических зонах, расположенных на территории двух стран, для экспорта продукции на рынки третьих стран. Важно повысить эффективность использования системы транспортных коммуникаций, в том числе, железной дороги «Баку – Тбилиси – Карс». Так, для своевременного устранения препятствий на пути двусторонней торговли и транзита товаров будет создана специальная рабочая группа под руководством министров транспорта.
Со своей стороны выделим такую перспективную сферу сотрудничества между странами как сельское хозяйство в части создания кластера производства шелка, продвижения проектов в области хлопководства, внедрения инновационных разработок. На фоне нарастания климатических вызовов и проблем продовольственной безопасности целесообразна активизация обмена научными и инновационными разработками, налаживания взаимодействия по цифровизации агросектора, осуществления инвестиционных проектов.
Обобщая итоги визита, подчеркнем, что Декларация об углублении стратегического партнерства и наращивании всестороннего сотрудничества открыла ключевые направления дальнейшего взаимодействия. Подписанные документы заложили основу для кардинальной активизации взаимодействия между странами, проработки новых проектов в добывающей отрасли, нефтехимии, фармацевтике, производстве стройматериалов, готового текстиля, продуктов питания, ювелирных изделий, виноделии. Поэтому можно государственный визит Президента Азербайджанской Республики оценить как поистине исторический и прорывной, так как он сформировал все условия для дальнейшего укрепления дружбы двух братских народов и углубления стратегического партнерства обеих стран.
В целом, между Узбекистаном и Азербайджаном достигнут высокий уровень взаимовыгодного сотрудничества, крепнут узы дружбы и взаимопонимания между странами. В ходе государственного визита подтверждена приверженность дальнейшему наращиванию узбекско-азербайджанского стратегического партнерства и наполнению его новым практическим содержанием.