Қорақалпоқлик тадбиркорлар учун кенг имконият ва шароитлар
Президентимизнинг “Қорақалпоғистон Республикасида тадбиркорлик, инновацион технологиялар ва инфратузилмаларни жадал суръатларда ривожлантириш орқали аҳоли фаровонлигини оширишнинг қўшимча чора-тадбирлари тўғрисида”ги жорий йилнинг 31 август куни қабул қилинган  Фармони бизнинг халқимиз учун алоҳида аҳамиятга эга бўлди, деб ўйлайман.
Фармонда кўрсатилган Қорақалпоғистон Республикасининг мавжуд ижтимоий-иқтисодий, шу жумладан, ишлаб чиқариш ва инвестиция салоҳиятидан самарали фойдаланиш, тадбиркорлик фаолиятини ривожлантириш ва юқори қўшилган қийматга эга рақобатбардош маҳсулотлар ишлаб чиқаришни рағбатлантириш, тадбиркорларга кўрсатиладиган молиявий хизматлар кўламини кенгайтириш, инфратузилмавий шарт-шароитларни яратиб бериш орқали аҳоли бандлигини таъминлаш ҳамда ҳудуднинг иқтисодий ва ижтимоий ривожланишини янги босқичга олиб чиқиш мақсадида бир қанча йўналишлар бўйича чора-тадбирлар амалга оширилиши белгиланди.
Шу ҳудудда фаолият юритадиган тадбиркорлик субъеклари учун 2023 йил 1 январдан 2028 йил 1 январга қадар бўлган даврда: фойда солиғи, айланмадан олинадиган солиқ ва юридик шахслардан олинадиган ер солиғи бўйича солиқ ставкалари 50 фоизга камайтирилиши, ижтимоий солиқ камайтирилиб, 1 фоиз миқдоридаги солиқ ставкасида, якка тартибдаги тадбиркорлар томонидан тўланаётган ижтимоий солиқ шаҳарлар ҳудудида фаолият юритаётганлар учун 6 бараварга камайтирилиб, йилига базавий ҳисоблаш миқдорининг бир баравари миқдорида белгиланиши барча тадбиркорлар ва ишбилармонларни беҳад қувонтирди.
Биз Беруний туманида фаолият юритаётган 30 нафар маҳаллий Кенгаш депутатлари ҳам ушбу Фармон мазмун-моҳиятини тасдиқланган режа асосида ўз  сайловчиларимиз билан бўлган  учрашувларда кенг маънода тушунтириб, халққа етказишда албатта ўз ҳиссамизни қўшамиз.
Президентимизнинг Қорақалпоғистон Республикаси халқи учун алоҳида чиқарилган бу Фармони, қорақалпоқ халқига бўлган улкан эътибори, ҳурмати бу табаррук заминда яшаётган барча кўп миллатли халқларимиз қалбини ғурурга тўлдирди.
Биз депутатлар ҳам ушбу Фармондан руҳланган ҳолда, она Ватанимизга садоқат билан хизмат қилишда, ёш авлод тарбиясида уларни миллатлараро тотувлик, бағрикенглик, она Ватанга муҳаббат, садоқат руҳида, юксак инсоний фазилатлар эгаси қилиб тарбиялашда бор куч-ғайратимизни аямаймиз.

Широкие возможности и условия для предпринимателей из Каракалпакстана
Указ Президента страны «О дополнительных мерах  по повышению благосостояния населения  Республики Каракалпакстан путем  ускоренного развития предпринимательства, инновационных технологий и инфраструктуры », принятый  31 августа текущего года , будет иметь особое значение для нашего народа .  В указе  отмечено, что в целях эффективного использования социально-экономического, в том числе производственного и инвестиционного потенциала Республики Каракалпакстан, развития предпринимательской деятельности и стимулирования производства конкурентоспособной продукции с высокой добавленной стоимостью, расширения спектра оказываемых предпринимателям финансовых услуг, обеспечения занятости населения путем создания инфраструктурных условий, а также перехода на новый уровень экономического и социального развития  региона  намечено осуществить  мероприятия по  нескольким направлениям.
В период с 1 января 2023 года до 1 января 2028 года для субъектов предпринимательства, расположенных во всех районах Республики Каракалпакстан и осуществляющих деятельность в данном регионе:
снизить на 50 процентов налоговые ставки по налогу на прибыль, налогу с оборота, налогу на имущество и земельному налогу с юридических лиц;
снизить социальный налог и установить налоговую ставку в размере 1 процента;
социальный налог, уплачиваемый индивидуальными предпринимателями, уменьшить в 12 раз для лиц, осуществляющих деятельность на территории городов, в 6 раз – для лиц, осуществляющих деятельность на территории районов, и установить в однократном размере базовой расчетной величины в год. Эти меры  обрадовали всех предпринимателей  и деловых людей.
Мы тоже, 30 депутатов  местного  Кенгаша,  осуществляющие деятельность в Берунийском районе, суть и содержание данного указа  будем разъяснять  своим избирателям на наших встречах и тем самым внесем свой клад в его реализацию.
Указ Президента страны, отдельно изданный для народа  Республики Каракалпакстан –это высокое внимание и уважение  к каракалпакскому народу. Оно  подняло дух народа, всего многонационального  народа, живущего на этой   благодатной земле.
Мы – депутаты, воодушевленные этим указом , не будем  жалеть своих сил  для  преданного служения  нашей Родине, воспитания подрастающего поколения в духе  межнационального согласия и толерантности , любви к Родине.