Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 13 июнь куни Хоразм вилояти сайловчилари билан учрашув ўтказди.
Тадбирни номзоднинг Хоразм вилояти бўйича ишончли вакили Р.Рузибаев очиб берди. У ўз сўзида Шавкат Мирзиёев раҳбарлигида Хоразм вилоятида улкан ўзгаришлар рўй бергани, янгидан-янги лойиҳалар ишга туширилиб, минглаб оилалар камбағалликдан чиқарилганини қайд этди.
Таъкидланганидек, кейинги йилларда Хоразм вилоятида улкан ишлар амалга оширилмоқда. Хивага темир йўл келтирилди, саноат, қишлоқ хўжалиги, туризм ва хизмат кўрсатиш соҳаларида жами 530 мингта янги иш ўрни ташкил этилди. Вилоятдаги боғчалар қамрови 22 фоиздан 79 фоизга, олийгоҳларда эса 8 фоиздан 38 фоизга ошди. Қисқа даврда 28 та замонавий шифохона ва поликлиникалар ташкил этилди.
Урганч шаҳрида 130 гектардан зиёд ҳудудда Ал-Хоразмий шаҳарчаси қурилиши бошлангани, 547 минг аҳоли илк бор марказлашган ичимлик суви билан таъминлангани вилоятда ҳаёт сифатини кўтаришга хизмат қилади.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастури юзасидан маъруза қилиб, унинг ҳар бир йўналиши бўйича Хоразм вилоятига оид режаларини баён этди.
Хусусан, вилоятда 500 га яқин янги боғчалар ташкил этилади, қўшимча 90 минг ўқувчи ўрни яратилади, 53 та тиббиёт муассасаси фаолияти йўлга қўйилади, Паҳлавон Маҳмуд номидаги кураш академияси ҳамда Комилжон Отаниёзов номидаги Урганч маданият
ва санъат институти ташкил қилинади.
Шу билан бирга, ахборот технологиялари соҳасини Хоразмнинг “ташриф қоғози”га айлантириш мақсадида “мактаб – олийгоҳ – IT компанияси”дан иборат яхлит таълим ва хизматлар занжири яратилади, “Муҳаммад ал-Хоразмий ворислари” деб номланган етти йиллик  лойиҳага старт берилади, Ал-Хоразмий шаҳарчасининг 10 гектар ҳудудида 140 миллион доллар инвестиция ҳисобидан IT-парк, шу йўналишдаги ўқув марказлари ва университет, электроника маҳсулотлари корхоналаридан иборат кластер барпо этилади.
Шунингдек, номзод вилоятни саноатлаштириш ва сув ресурсларидан оқилона фойдаланиш борасидаги режаларини ҳам баён этди. Жумладан, келгуси етти йилда автомобилсозлик, текстиль, кимё, “яшил энергетика” ва қурилиш саноати соҳаларида 10 миллиард долларлик 2,5 мингта лойиҳа амалга оширилади. Янги ташкил этилаётган Саноатни ривожлантириш жамғармасидан вилоятга ҳар йили 100 миллион доллар имтиёзли ресурслар ажратилади. Сув тежовчи технологияларни жорий қилаётган хоразмлик фермер ва деҳқонларга арзон кредит учун 1 триллион сўм ресурс, бундай технологияни ўз ҳисобидан жорий қилганларга
эса 300 миллиард сўм субсидия йўналтирилади.
Хоразм иқтисодиётининг асосий драйверларидан бири бўлган туризм соҳасини ривожлантириш мақсадида Урганч халқаро аэропорти йириктуризм хаби”га айлантирилади, вилоятга авиақатновлар сони 2030 йилга қадар 4 карра оширилади, 2025 йилдан Тошкент-Хива йўналишида “Жалолиддин Мангуберди” тезюрар поезди қатнови йўлга қўйилади.
Бундан ташқари, Шавкат Мирзиёев томонидан юртимизда илм-фанни янада ривожлантириш масалаларига ҳам алоҳида эътибор қаратилди.
Учрашувда партия вакиллари ва таклиф этилган меҳмонлар сўзга чиқиб, Ўзбекистон Республикаси Президенти сайловида Шавкат Мирзиёев номзодини қўллаб-қувватлашини таъкидлади.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с хорезмскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 13 июня провел встречу с избирателями Хорезмской области.
Мероприятие открыл доверенное лицо кандидата в Хорезмской области Р.Рузибаев. В своем выступлении он отметил, что под руководством Шавката Мирзиёева в Хорезмской области произошли огромные изменения, были запущены новые проекты, тысячи семей выведены из бедности.
Отмечалось, что в последние годы в Хорезмской области осуществляется масштабная работа. В Хиву была подведена железная дорога, создано 530 тысяч новых рабочих мест в промышленности, сельском хозяйстве, сфере туризма и услуг, охват детскими садами в регионе увеличился с 22 процентов до 79 процентов, а высшим образованием - с 8 процентов до 38 процентов. За короткое время было создано 28 современных больниц и поликлиник.
Подчеркнуто, что улучшению качества жизни в регионе способствует начавшееся в прошлом году строительство городка Аль-Хорезми на площади более 130 га в городе Ургенче, а также налаженное централизованное обеспечение питьевой водой 547 тысяч жителей.
На встрече Шавкат Мирзиёев выступил со своей предвыборной программой. Кандидат изложил планы по реализации каждого направления программы в Хорезмской области.
В частности, в области будут построены около 500 новых детских садов, 53 медицинских учреждения, созданы дополнительно 90 тысяч ученических мест, открыты Академия кураша имени Пахлавона Махмуда и Ургенчский институт культуры и искусства имени Комилжона Атаниязова.
Вместе с тем в целях превращения IT-сферы в «визитную карточку» Хорезма будет создана интегрированная цепочка IT-образования и обслуживания «школа – вуз – IT-компания», стартует семилетний проект «Наследники Мухаммада аль-Хорезми», на территории 10 га городка Аль-Хорезми за счет инвестиций на 140 миллионов долларов будет построен кластер,  состоящий из IT-парка, IT-образовательных центров и университета, предприятий электронной продукции.
Кандидат также рассказал о своих планах по индустриализации региона и рациональному использованию водных ресурсов.
В частности, в ближайшие семь лет будет реализовано 2,5 тысячи проектов на сумму 10 миллиардов долларов в сферах автомобилестроения, текстильной, химической промышленности, «зеленой» энергетики и строительной отрасли. 100 миллионов долларов льготных ресурсов будут выделены из создаваемого Фонда развития промышленности. 1 триллион сумов ресурсов планируется направить на доступные кредиты хорезмским фермерам и дехканам, внедряющим водосберегающие технологии, а также 300 миллиардов сумов - на субсидирование тех, кто внедряет такие технологии за свой счет.
В целях развития туризма, являющегося одним из основных драйверов экономики Хорезма, международный аэропорт Ургенча будет преобразован в крупный туристический хаб, к 2030 году количество рейсов в регион будет увеличено в 4 раза. С 2025 года будет запущен скоростной поезд «Джалолиддин Мангуберды»
по маршруту Ташкент-Хива.
Кроме того, на встрече Шавкат Мирзиёев особое внимание уделил вопросам дальнейшему развитию науки в нашей стране.
Выступившие на встрече представители партии и приглашенные гости подчеркнули, что поддержат кандидатуру Шавката Мирзиёева на выборах Президента Республики Узбекистан.