Тадбиркорлар ва ишбилармонлар ҳаракати – Ўзбекистон Либерал-демократик партиясидан Ўзбекистон Республикаси Президентлигига номзод Шавкат Мирзиёев 20 июнь куни Бухоро вилояти сайловчилари билан учрашди.
Тадбирни номзоднинг Бухоро вилояти бўйича ишончли вакили Самойдин Хусенов олиб борди. У Шавкат Мирзиёев бошчилигида вилоятда рўй берган улкан ўзгаришлар, одамлар ҳаётдан рози бўлиб яшаши учун амалга оширилаётган халқчил ислоҳотлар ва уларнинг амалий натижалари ҳақида гапирди.
Хусусан, сўнгги олти ярим йилда Бухоро вилоятида ялпи ҳудудий  маҳсулот 1,5 баробарга кўпайиб, 46 триллион сўмдан ошган, аҳоли жон бошига 23 миллион сўмга етган. Вилоятда бизнес муҳити яхшилангани туфайли иқтисодиётга 60 триллион сўмдан зиёд хусусий инвестициялар киритилиб, 10 мингга яқин лойиҳалар ишга туширилган. Бунда тўғридан-тўғри хорижий инвестициялар 2,5 миллиард долларни ташкил этган.
“Оилавий тадбиркорлик” дастурлари доирасида 130 минг аҳоли тадбиркорликка жалб қилинган. 1 миллион аҳолининг бандлиги таъминланиб, 45 мингта оила камбағалликдан чиқарилган. Сўнгги йилларда имтиёзли ипотека кредитлари ҳажми 2,5 марта кўпайтирилиб, 20 минг оила уй-жойли бўлган.
Учрашувда Шавкат Мирзиёев ўзининг сайловолди дастурига мувофиқ вилоятни келгуси етти йилда ривожлантиришга қаратилган бешта стратегик мақсадни баён этди.
Аввало, одамлар учун муносиб турмуш шароитлари яратиш бўйича катта режалар тузилган. Жумладан, келгуси етти йилда 1,5 мингдан зиёд кўп қаватли уйлар қурилиб, 60 минг оила шинам уй-жойга эга бўлади. Вилоятда 7 минг километр йўллар ва 300 дан зиёд кўприклар таъмирланиб, 425 та маҳаллада йўллар ҳолати яхшиланади. 10 минг километр электр тармоқлари қурилиб, 1 мингта трансформатор янгиланади. Маҳаллабай тизим орқали 500 минг аҳоли бандлиги таъминланади.
Тиббиётни халққа яқинлаштириш, саломатликни муҳофаза қилиш мақсадида 50 та янги оилавий поликлиника ва шифокор пункти қурилиб, 200 таси тўлиқ таъмирланади. Юқори технологик тиббий хизматларга муҳтож эҳтиёжманд аҳолига бепул ёрдам кўрсатиш учун ҳар йили 200 миллиард сўмдан йўналтирилади. Бухоро давлат тиббиёт институти клиникаси кўп тармоқли тиббиёт марказига айлантирилади.
Номзоднинг дастурида барқарор иқтисодий ўсишни таъминлашга алоҳида эътибор қаратилган. Жумладан, келгуси етти йилда саноат ҳажмини ҳозирги 27 триллион сўмдан 110 триллион сўмга олиб чиқиш режалаштирилган. Тўқимачилик соҳасида сунъий толали маҳсулотлар ишлаб чиқариш кенгайтирилади. Қоракўл туманида метанолдан олефинлар олиш бўйича 2,7 миллиард долларлик йирик лойиҳа амалга оширилади. Туман ва шаҳарларда 30 та янги саноат зонаси, Бухоро шаҳрида электротехника саноати технопарки ташкил этилади.
Умуман, келгуси етти йилда умумий қиймати 17 миллиард долларлик 8 мингта саноат лойиҳалари амалга оширилиб, 120 мингта янги иш ўрни яратилади.
Бухоронинг туризм салоҳиятини оширишга ҳам катта эътибор қаратилади. Хусусан, 600 миллион доллар инвестиция ҳисобидан, Бухоро шаҳрида Халқаро туризм маркази барпо этилади. Тарих музейи ишга туширилади. “Тўдакўл” сув омбори ҳудудида замонавий соҳил туризми ташкил этилади. Бухоро халқаро аэропортида янги терминал қурилади. Бундай чоралар орқали вилоятга келадиган хорижий сайёҳлар сонини 5 миллионга, туризм хизматлари экспортини эса 1,5 миллиард долларга етказиш мўлжалланган.
Чўл ҳудудида жойлашган Бухорода ер ва сувдан оқилона фойдаланиш долзарб масала. Шу боис 150 километр каналлар реконструкция қилинади, 10 минг километр янги лотоклар қурилади. Шофиркон, Қоровулбозор ва Жондор туманлари ёпиқ қувурли суғориш тизимига ўтказилади. 200 минг гектар майдонда сув тежайдиган технологиялар жорий қилинади. Қишлоқ хўжалигига 800 миллион доллар инвестициялар жалб этилади. Бунинг ҳисобидан, маҳсулотлар экспорти 10 карра оширилиб, 300 миллион долларга олиб чиқилади.
Барча режалардан келиб чиқиб, вилоятни 2030 йилгача ривожлантириш дастури қабул қилинади ва унга жами 27 миллиард доллар йўналтирилади.
Номзод мактаблардаги шароитларни ва таълим сифатини яхшилаш масалаларига алоҳида тўхталди. 2030 йилга қадар мамлакатимизда қўшимча 2,5 миллион ўқувчи ўрни яратиш зарурлиги қайд этилди. Шу мақсадда бу йилдан бошлаб “Йилига 500 минг ўқувчи ўрни” дастури бошланади. Бунинг учун Мактаб инфратузилмасини ривожлантириш жамғармаси тузилиб, унга ҳар йили 1 миллиард доллардан маблағ йўналтирилади. Келгуси етти йилда барча мактаблар замонавий парта, компьютер ва лабораториялар билан жиҳозланади, иссиқ сув ва фильтрланган ичимлик суви билан тўлиқ таъминланади.
Шунингдек, туманларда “Баркамол авлод” мактаблари тўлиқ тикланади. Олис ва чекка ҳудудлардаги мактабларга бепул автобус қатнови йўлга қўйилади.
2030 йилга қадар барча мактабларда Президент мактаблари ўқув дастури ва методикалари жорий қилинади. Муаллимларнинг ойлик маоши 2 карра оширилади ҳамда ҳафталик юкламаси 2 соатга камайтирилади.
Умуман, юртимизда мактаб таълимини ривожлантириш, муаллимлар шароитини яхшилашга 2030 йилга қадар қўшимча 10 миллиард доллар маблағ йўналтирилиши айтилди.
Учрашув сўнгида партия фаоллари сўзга чиқиб, сайловолди дастурида илгари сурилган ҳар бир ташаббус халқимиз учун муҳим эканини таъкидлаб, 9 июль куни бўлиб ўтадиган сайловда Шавкат Миромонович Мирзиёевга овоз беришини билдиришди.

Шавкат Мирзиёев провел встречу с бухарскими избирателями
Кандидат в Президенты Республики Узбекистан от Движения предпринимателей и деловых людей – Либерально-демократической партии Узбекистана Шавкат Мирзиёев 20 июня провел встречу с избирателями Бухарской области.
Мероприятие вёл доверенное лицо кандидата в Бухарской области Самойдин Хусенов.  В своем выступлении он отметил произошедшие под руководством Шавката Мирзиёева огромные преобразования в области, рассказал об осуществляемых во имя благополучной жизни людей реформах и их практических результатах.
В частности, за последние шесть с половиной лет объем валового регионального продукта в Бухарской области увеличился в 1,5 раза и превысил 46 триллионов сумов, а в расчете на душу населения достиг 23 миллионов сумов. Благодаря улучшению бизнес-климата в экономику региона было инвестировано свыше 60 триллионов сумов частных инвестиций, запущено около 10 тысяч проектов. При этом объем прямых иностранных инвестиций превысил 2,5 миллиарда долларов.
В рамках программ семейного предпринимательства к занятию бизнесом было привлечено 130 тысяч человек. Обеспечена занятость 1 миллиона человек, 45 тысяч семей были выведены из бедности. За последние годы ипотечное кредитование увеличилось в 2,5 раза, жилье приобрели 20 тысяч семей.
На встрече Шавкат Мирзиёев выступил со своей предвыборной программой и объявил пять стратегических целей по развитию области на ближайшие семь лет.
В программе определены большие планы по созданию достойных условий жизни. В частности, в ближайшие семь лет намечено построить более 1,5 тысячи многоквартирных домов и обеспечить жильем 60 тысяч семей. В области будет отремонтировано 7 тысяч километров дорог и более 300 мостов, улучшится состояние дорог в 425 махаллях. Будет проложено 10 тысяч километров электрических сетей и обновлено 1 тысяча трансформаторов. Через систему работы "махаллабай" предусматривается обеспечение занятости 500 тысяч человек.
В целях приближения медицинских услуг к населению будет построено 50 новых и капитально отремонтировано 200 семейных поликлиник и врачебных пунктов. Ежегодно на оказание бесплатной медицинской помощи малообеспеченному населению, нуждающемуся в высокотехнологичных медицинских услугах, будет выделяться 200 миллиардов сумов. Клиника Бухарского государственного медицинского института будет преобразована в многопрофильный медицинский центр.
В программе кандидата особое внимание уделено обеспечению устойчивого экономического роста. В частности, планируется увеличить объем промышленного производства с нынешних 27 триллионов до 110 триллионов сумов в течение следующих семи лет. В текстильной отрасли будет расширено производство продукции из синтетического волокна. Крупный проект стоимостью 2,7 миллиарда долларов по получению олефинов из метанола будет реализован в Каракульском районе. В районах и городах будет создано 30 новых промышленных зон, а в городе Бухаре откроется технопарк электротехнической промышленности.
В целом в ближайшие семь лет будет реализовано 8 тысяч индустриальных проектов общей стоимостью 17 миллиардов долларов с созданием 120 тысяч новых рабочих мест.
Большое внимание будет уделено повышению туристического потенциала Бухары. В частности, в городе Бухаре будет создан международный туристический центр с привлечением инвестиций на 600 миллионов долларов. Намечено создание Исторического музея. На территории Тудакульского водохранилища будет организован современный комплекс пляжного туризма. В международном аэропорту Бухары будет построен новый терминал. За счет этих мер планируется увеличить количество иностранных туристов, посещающих регион, до 5 миллионов, а экспорт туристических услуг - до 1,5 миллиарда долларов.
В Бухаре, расположенной в пустынной зоне, остро стоит вопрос рационального использования земли и воды. В связи с этим будет реконструировано 150 километров и построено 10 тысяч километров новых каналов. Шафирканский, Караулбазарский и Джандарский районы будут переведены на систему орошения по закрытым трубопроводам. Водосберегающие технологии будут внедрены на 200 тысячах гектаров. В сельское хозяйство будет привлечено 800 миллионов долларов инвестиций. За счет этого экспорт продукции увеличится в 10 раз и достигнет 300 миллионов долларов.
Для реализации всех этих планов будет принята программа развития региона до 2030 года и на нее будет выделено в общей сложности 27 миллиардов долларов.
Кандидат отдельно остановился на вопросах улучшения условий и качества школьного образования в стране. Подчеркнуто, что к 2030 году необходимо создать дополнительно 2,5 миллиона ученических мест. С этой целью в нынешнем году стартует программа «500 тысяч ученических мест в год». Будет создан Фонд развития школьной инфраструктуры, на который каждый год будет выделяться 1 миллиард долларов. В ближайшие семь лет все школы будут оснащены современными партами, компьютерами и лабораториями, обеспечены горячей и фильтрованной питьевой водой.
Также в районах будут полностью восстановлены школы «Баркамол авлод». Учеников школ в отдаленных и труднодоступных районах будут обслуживать бесплатные автобусы.
К 2030 году во всех школах будут внедрены учебные программы и методики президентских школ. Ежемесячная заработная плата учителей будет увеличена вдвое, а их недельная нагрузка сократится на 2 часа.
В целом на развитие школьного образования в стране и улучшение условий труда учителей до 2030 года будет направлено дополнительно 10 миллиардов долларов, отметил кандидат.
В завершение встречи выступили представители партии. Они отметили важное значение каждой инициативы, выдвигаемой в предвыборной программе, и заявили, что на выборах 9 июля будут голосовать за Шавката Миромоновича Мирзиёева.